Gökbilimciler, Erken Evren Hakkındaki Sırları Açığa Çıkardı!

Bilim insanları 8,8 milyar ışıkyılı uzaktaki sinyaller ile erken evren hakkında bir dizi sırrı açığa çıkarabileceklerini düşünüyor.

Gökbilimciler, Erken Evren Hakkındaki Sırları Açığa Çıkardı!
Yayınlama: 21.01.2023
37
A+
A-

Uzay, insanlık için her zaman bir bilinmez olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle ise uzay hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya başladık. Özellikle son dönemde yapılan atılımlarla birlikte çok daha uzak galaksilere ulaşma fırsatı yakalıyoruz. Son gelişmeler de bunun kanıtı niteliğinde.

9 MİLYAR IŞIKYILI UZAKLIKTAKİ GALAKSİDEN SİNYAL YAKALANDI

Bilim adamları geçtiğimiz gün daha önce imkansız olduğunu düşündüğümüz bir şeyi yapmayı başardılar. Dünya’dan yaklaşık 9 milyar ışıkyılı uzaklıkta yüzen bir galaksiden özel bir tür radyo sinyali yakalayan bilim insanları bu konuda çığır açmış durumda. Bu son gelişme ise Monthly Notices of the Royal adlı dergide yayınlandı.

Evrenin çok daha genç olduğu zamanlardan gelen bu sinyaller büyük heyecan yaratmış durumda. Bu zaman dilimini Güneş sistemimizin gerçekleşmesinden ve bildiğimiz şekliyle yaşamın ortaya çıkmasından çok önceki bir dönem olarak nitelendirebiliriz.

JAMES WEBB TELESKOBUNDAN YENİ KEŞİF! UZAYDA YAŞAM OLABİLİR

James Webb teleskobu, LHS 475 yıldızını inceleyerek LHS 475 b adı verilen ötegezegenin varlığını doğruladı.

Evrenimizin sadece 5 milyar yaşındaki halinden gelen bu sinyaller 21 cm ya da Hidrojen çizgisi olarak adlandırılan dalga boyu ile yakalandı. Oldukça uzak bir mesafeye bakış ile birlikte evren hakkında gittikçe daha fazla bilgi sahibi olmak da mümkün olmaya başlıyor.

Uzaydaki nebulaların yaydığı 21 cm dalga boyuna sahip bir ışınım olan Hidrojen çizgileri ilk kez 1951 yılında keşfedildi. Bu sayede Samanyolu’nun büyüleyici sarmal yapısına bakabildik, galaktik komşumuz Andromeda’nın içini ve dışını gözlemleyebildik ve Macellan bulutsusunun ışıltılı puslarını inceleyebildik.

Andromeda’nın dünyadan yalnızca 2,5 milyon ışıkyılı uzaklıkta olduğunu düşündüğümüzde yeni sinyallerin 8,8 milyar ışıkyılı uzaklıkta olması kulağa oldukça etkileyici geliyor. Yeni bulgular ise çok daha uzaktaki galaksileri anlamamıza katkı sağlayacak.

Bilim insanları yeni sinyaller ile erken evren hakkında bir dizi sırrı açığa çıkarabileceklerini düşünüyor. Peki siz uzayda yakalanan sinyaller ve erken evren hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı