SON DAKİKA

Hızını alamayan başsavcılık hukuk skandalına imza attı

CHP PM Bildirisine soruşturma açan savcılık, bildiriyle ilgisi olmayan YDK üyelerini de soruşturmaya dahil etti

Bu haber 13 Aralık 2017 - 9:03 'de eklendi. 69

SEBAHAT KARAKOYUN [email protected] @ssenyaprak

CHP Parti Meclisi’nin (PM) bir yıl önce HDP ve Cumhuriyet gazetesine yönelik tutuklamalara tepki olarak hazırladığı bildiriyi gerekçe göstererek, tüm üyeler hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ soruşturması başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bildiriyle hiç ilgisi olmayan Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerini de ifadeye çağırdı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının yurtdışı bağlantılı para trafiğine ilişkin iddiaları gündeme getirmesiyle eşzamanlı olarak soruşturmayla ilgili süreç hızlandırıldı. PM üyeleri geçen ay birbiri ardına ifadeye çağrılırken, milletvekili olan üyelerle ilgili dokunulmazlık fezlekeleri de TBMM’ye ulaştı. Bu arada soruşturma, YDK üyelerini de içine alacak şekilde genişletilerek hukuki bir skandala dönüştü.

‘Torba fezleke’
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, aynı zamanda kendisinin avukatı olan YDK Üyesi Turan Aydoğan’ın açılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldığını Twitter aracılığıyla duyurdu. Yarkadaş, “Ortada bir suç yokken fezleke hazırlanıyor. Ve bu ‘torba fezleke’ye dönüşüyor. Türkiye, torba kanundan sonra ‘torba fezleke’ye de tanık oluyor” dedi.

‘Zamanlama manidar’
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 4 Aralık tarihli talimatı üzerine ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın 7 Aralık tarihli yazısıyla ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrılan YDK Üyesi Aydoğan, soruşturmaya dahil edilmesiyle ilgili BirGün’ün sorularını yanıtladı. Aydoğan, “YDK ayrı PM ayrı bir kuruldur. YDK üyesi olarak bize yapılan tebligat ‘kim varsa genel merkezde hepsini soruşturalım’ anlayışının, özensizliğin somut göstergesi” dedi.

Aydoğan, şöyle devam etti; “PM ile ilgisi bulunmayan Kurultay’da seçilen ayrı bir kurul olan YDK üyelerinin soruşturmaya dahil edilmesi özensizliği gösteriyor. Aslında bir siyasi partiye bir başka siyasi partiyi hedef alan eleştirilerin yer aldığı bildiri nedeniyle soruşturma açılmasının bir izahı yok. Bu açıkça ‘siyaset yapmayın’ demek. PM üyeleri siyaset yapmayacak da kim yapacak. Hukuk devleti kuralları içinde izah edilmesi mümkün olmayan tuhaf bir durum. Bir yıl önce yayınlanan bildiriyle ilgili, aynı tarihte yapılan suç duyurusuyla başlatılan soruşturmanın herkesin yakından tanık olduğu bir süreçte hızlandırılması da ‘zamanlama manidar’ değerlendirmelerine haklılık kazandırıyor.”

PM bildirisi
6 Aralık 2016’da olağanüstü toplanan CHP PM tarafından yayımlanan bildiride, “FETÖ, PKK ve IŞİD terör örgütlerine yardım ve yataklık eden Saray ve AKP yöneticileri, demokrasimize ve ülkemizin bekasına yönelik en büyük tehdittir” ifadelerine yer verilmişti.

Bildirinin ardından Erdoğan ve AKP adına ‘Cumhurbaşkanına hakaret, AKP yöneticilerine yönelik hakaret/aşağılama’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmuştu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın