HDP’de ibre Baydemir’e dönüyor

HÜSEYİN ŞİMŞEKHDP’de, Edirne Cezaevi’nde bulunan Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın 11 Şubat’taki kongrede “aday

HDP’de ibre Baydemir’e dönüyor
Yayınlama: 11.01.2018
1
A+
A-

HÜSEYİN ŞİMŞEK

HDP’de, Edirne Cezaevi’nde bulunan Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın 11 Şubat’taki kongrede “aday olmayacağını” açıklamasının ardından “yeni eş genel başkan kim olmalı” tartışmaları yaşanıyor.

Diyarbakır’da iki gün süren tartışmaların ardından hafta sonu Van, İzmir ve Bursa’da da bölge konferansları düzenlendi. Partililerin önümüzdeki döneme ilişkin görüşleri alındı. Bu toplantılar sırasında Serpil Kemalbay’ın yerine bir başka ismin gelmesi görüşü de ağırlık kazandı. SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun isimleri toplantılarda gündeme geldi.

“İsim konuşmaktansa…”

Eş Genel Başkanlık için adı geçen Hatimoğulları, BirGün’e yaptığı açıklamada, “isim tartışmaları” içerisinde yer almak istemediğini söyledi. Hatimoğulları, “HDP, kongre sürecinde isim tartışmalarını ön plana çıkarmaktansa önümüzdeki siyasi sürece ilişkin tartışmalar yürütüyor” dedi.

“Türk geçemez” çıkışı

Hasip Kaplan’ın sosyal medya hesabından yaptığı, “Partinin başına Türk geçemez” çıkışının hedefinde yer alan Sırrı Süreyya Önder sert karşılık verdi. Önder, “İlkel milliyetçilik yani ırkçılık hastalıklı bir duygudur” dedi. Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen de sosyal medya üzerinden “OHAL’de demokrasi, bu halde seçim olmaz” afişini paylaştı ve “Gerçek gündem bu” mesajını paylaştı.

Baydemir ismi ağırlıklı

HDP’de Demirtaş’ın yerine geçecek isim tartışmalarında parti tabanının ağırlıklı olarak Osman Baydemir’den yana olduğu bildirildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde parti tabanı ile yakın bağ kuran Baydemir’i, son dönemdeki çıkışlarının da eş genel başkanlık için öne çıkardığı kulislerde konuşuluyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı