SON DAKİKA

Gençlik çağrısının arkasında ne var?

Örgüt içi uyarılarını sürdüren Erdoğan son olarak tüm örgütlere genç yönetici istediğini beyan etti. İlk bakışta ‘gençlik

Bu haber 29 Ağustos 2017 - 10:28 'de eklendi. 64

YAŞAR AYDIN [email protected] @yasaraydinnn

AKP, referandumun hemen sonrasında 16 Nisan’ı da değerlendirecek bir komisyon kurdu. Siyasi Analiz Komisyonu adı verilen grup başkan, bakanlar ve milletvekillerinden oluşturulmuştu. Bu komisyon AKP içinden ilk sonuçlarına ulaştı ve bu bilgileri raporlaştırdı. Raporun bir kısmı kulislere de sızdı.

Rapor ‘yumuşatılmış’
Erdoğan’ın kimi konuşmalarında izlerini bulduğumuz raporun ‘eleştiriler hafifletilerek’ hazırlandığı bilgisi yine Ankara kulislerinin baş gündemlerinden biri. Raporda sunulan ve Erdoğan’ı deliye çeviren örgütün durumu aslında yazılandan çok daha vahim bir tabloyu ortaya çıkarmış.

Neden yumuşatılarak yazıldığına dair sorularımıza “Parti tabanı ile yapılan çalışmalar sonucunda sorunun kaynağı en tepeye kadar uzanacak şekilde tariflenmiş, o yüzden yumuşatılarak hazırlandı” yanıtını alıyoruz.

‘Mütedeyyinleri ve gençleri kaybettik’
Raporun en çarpıcı bölümleri Erdoğan’ı da harekete geçiren gençlere ayrılmış. Örgütün tepesinin ‘zenginleşme ve güç’ oluşturmak için kullanıldığı en güçlü eleştiri olarak raporda yerini almış. Parti içerisinde bu eleştirinin sahipleri esas olarak gençler ve mütedeyyinler. Gençler ve “AKP’ye sadece Müslüman değerlere sahip çıktığı için oy veriyoruz” diyen kesim süreç içerisinde partiden bilinçli olarak uzaklaştırıldıklarını ifade ediyorlar.
Bu eleştiriler raporda “Parti örgütü ve belediyelerin insani ilişkiler yerine profesyonel ilişkiler içine girdiği, para ve güç ekseninde kurulan bu ilişkilerin partiye zarar verdiği” şeklinde tariflenmiş. Raporda en masum hali ile duran ‘profesyonel’ ilişkinin aslında ne anlama geldiğini herkes çok iyi biliyor. Rant ve çıkar ilişkisine batmış bir yerel yönetim, parti il-ilçe örgütlerinden bahsediliyor.

Metal yorgunluğu değil ‘çürüme’
Aldığımız bilgiye göre rapor, Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu ve MKYK üyelerini de olduğu toplantılarda değerlendirildi. Sonuç olarak ilk akla gelebilecek “parti teşkilatlarının çalışmalarda salon toplantıları yerine, ev ziyaretlerine, yüz yüze ilişkilere yönelinmesi, mikro sorunlara çözüm önerileri bulunması” gibi çözümler konuşulmuş. Bunların bazılarını Erdoğan’ın ağzından da duyduk. Ekim ayı sonuna kadar da benzer müdahalelerin yapılması bekleniyor.

Peki, Erdoğan sorunu bu müdahalelerle çözebilir mi? Bunu eski bir AKP’li vekile sorduk. Raporun kamuoyuna yansıyan kısmına dair değerlendirmesi “Erdoğan’ın metal yorgunluğu diye ifade ettiği şeyi teşkilat ‘yukarıdan aşağıya çürüme’ olarak revize etti” şeklinde oldu.

Anketler yüzde 45 diyor
Bu değerlendirme de gösteriyor ki Erdoğan işi sanıldığından daha da zor. Bu zorluğun en net şeklinde farkında olan isim de Erdoğan.

Erdoğan için raporla birlikte ‘moral bozucu’ bir başka etken de kamuoyu yoklamaları. Kulislerden aldığımız bilgiye göre araştırmalarda kararsızlar dağıtılınca ulaşılan en yüksek sonuç yüzde 45 civarında. 16 Nisan’da elde edilen ‘seçim başarısı’ sonrası birkaç ay içerisinde gelinen nokta ‘atlet’ öfkesini de açıklıyor.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın