SON DAKİKA

Gazetecilere Meclis’te kulis yasağı mı geliyor?

TBMM’de alınan yeni güvenlik önlemleri planına göre Meclis kulislerine milletvekillerin danışmanları dahil kimse giremeyecek.

Bu haber 13 Eylül 2017 - 13:35 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.

TBMM Başkanlık Divanı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı güvenlik planlamasını muhalefetin itirazlarına karşın aynen kabul etti. Plana göre, Meclis kulislerine milletvekillerinin danışmanları dahil hiçkimse giremeyecek. TBMM ana binasında turnikeli sistem kullanılacak. Ziyaretçi sayısına sınırlama getirilirken, bir yıl hapis cezası alanlara da TBMM’ye giriş yasağı uygulanacak.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, TBMM Başkanlık Divanı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı dünkü toplantıda yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte hayata geçecek güvenlik planı ele alındı. Başkanlık Divanı’nda tartışmalı düzenlemeleri de içeren uygulamaların yönetmelik değişikliği olarak değil, divan kararı olarak alınmasına CHP ve HDP itiraz etti. Başkanlık Divanı kararı olarak kabul edilen plana göre yeni dönemde Meclis yerleşkesinde alınacak önlemler şöyle:

ARAÇLA GİRİŞE SINIRLAMA

Yerleşkeye Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlık yapmış olanlar, siyasi partilerin vekil olmayan genel başkanları, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve çekirdek aileleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi, bakan yardımcıları, müsteşarlar, müsteşar yardımcıları ve MGK Genel Sekreteri, önceki dönem milletvekilleri, kamu başdenetçisi, sayıştay dahil yüksek yargı başkanları ve üyeleri, kuvvet komutanları dışında araçla kimse giremeyecek.

VEKİLE ÖZEL GEÇİŞ

Milletvekilleri tanımlanan araçla veya şoförle geldiklerinde herhangi bir güvenlik kontrolü olmadan giriş yapabilecek. Vekiller kendi aracında iken veya başka bir araç içindeyken eşi ve çocukları hariç diğer misafirlere güvenlik kontrolünden geçtikten sonra giriş kartı verilecek.

ANA BİNAYA TURNİKE

TBMM ana binasında turnikeli sistem kurulacak. Vekiller giriş yapmak istediklerinde VIP turnikeyi kullanacak. Ziyaretçi ve görevli personel ise geçiş kartı aracılığıyla turnikeden geçecek. Personel ve ziyaretçiler için verilecek kartlar yenilenerek kopyalanamaz hale getirilecek.

GAZETECİ VE PERSONELE AYRI KAPI

TBMM’ye araçla gelen personel, milletvekili danışmanları, parlamento muhabir, kameraman ve fotoğrafçıları ile bu kişilerin birlikte getirdiği misafirler; Güvenlik kapı ile Çankaya kapı arasında mevcut alana açılacak ayrı bir kapıyla giriş yapacak. TBMM dışında ve içindeki otoparklardan hizmet binalarına ring seferleri konulacak. Gazeteciler araçlarını kendilerine tahsis edilen alana park ettikten sonra güvenlik kontrolünden geçerek yaya olarak yerleşkeye giriş yapabilecek.

‘KULİS YASAĞI’

Kulislere milletvekilleri danışmanları dahil hiç kimse giremeyecek. Kulislerde bakanlara yalnızca bir koruma bir danışman eşlik edebilecek.

‘GEÇMİŞTE UYGULANMADI, O ANLAMA GELMEZ’

TBMM İdare Amiri Salim Uslu ise Başkanlık Divanı’nda alınan gazetecilere kulis yasağı ile ilgili kararın, “Bu karar gazetecilerin kulise giremeyeceği anlamına gelmez. Geçmişte de bu tür kararlar alındı ancak hiçbir zaman uygulanmadı” dedi

SİHA TARTIŞMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sunumu sırasında TBMM’de güvenliğin sağlanması için droneların kullanılacağını söylemesinin ardından HDP’li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, “Dronlara karşıyım. İnsanları öldürüyor” diye tepki gösterdi. Bakan Soylu, Hakkari’de öldürülenlerin terörist olduğunu savundu.

Toplantısında TBMM Personeli Giyecek Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle Tutanak Hizmetleri Başkanlığı ile Genel Kurul’da vekillerin ihtiyaçlarını karşılayan kavaslara yapılacak giyecek yardımına “başörtüsü, fular ve kravat” eklendi. Böylece TBMM Genel Kurulu’nda görev yapan kadın kavasların türban takmalarının önü açıldı.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play