SON DAKİKA

Dünya’nın Dönüş Hızı Yavaşladı! Bilim İnsanları Acil Koduyla Çağrıldı

Bilim insanları, Dünya’nın dönüşündeki yavaşlama nedeniyle teyakkuza geçti. Gezegenimizdeki bu yavaşlamanın zamanı 4 salise uzatması bekleniyor. Ancak yavaşlamanın nedeni henüz saptanamadı.

Bu haber 29 Ekim 2021 - 15:33 'de eklendi.
Abone ol

Dünyanın hareketleri bilim insanları tarafından anbean takip ediliyor. Geçtiğimiz sene dönüşünde hızlanma meydana gelen Dünya’nın dönüş hızı, yeniden eski seviyeye gelmişti. Ancak son yapılan tespitler, Dünya’nın yeniden yavaşladığını gösterdi. Hemen göreve çağrılan bilim insanları bunun nedenini belirleyemedi.

YAKLAŞIK 4 SALİSE ETKİLEYECEK

Dünya’nın dönüşündeki yavaşlamayla birlikte doğal olarak günler uzayacak. Bu kısalmanın şimdilik 4 salise şeklinde olması bekleniyor. Fakat Dünya’nın daha da yavaşlaması durumunda bu sürenin uzayabileceği belirtiliyor.

EN SON DÜZENLEME 2016 YILINDA YAPILDI

Dünyanın dönmesinde zaman zaman meydana gelen yavaşlamalar, genelde okyanusları etkiliyordu. Bu seferki yavaşlama ise zamanı doğrudan etkiledi. En son 2016 yılında yapılan düzenleme kapsamında 1 saniyelik ekleme yapılmıştı. Şimdi ise tam tersi olarak 4 salise eklenecek.

UTC NEDİR?

Eşgüdümlü Evrensel Zaman (UTC), zaman işleyişi denetimi için uluslararası ve zamanı atomlardaki elektronların hareketiyle ölçtüğü için kesinliğin özü olan atom saatine dayanır, bu nedenle de “Atom saati” olarak anılır. Atom saatini çalıştıran yetkililer, Dünya’nın günde ortalama 86.400 saniye olan dönme hızı ile atom saatinin belirttiği hız arasındaki farkı ayarlarlar.

Atom saati ile Dünya’nın dönüş hızı arasında bir tutarsızlık olduğunda, atom saati ayarlanır ve Dünya’nın dönüş hızının hızlanıp hızlanmadığı veya yavaşladığı kaydedilir. Örneğin, 2016’da, 31 Aralık’ta 23 saat, 59 dakika ve 59 saniyeye artık saniye eklendi. Yetkililer 1972’den bu yana her 18 ayda bir artık saniye ekliyor, ancak şimdi raporlar Dünya’nın dönüş hızının yavaşladığını gösteriyor. yani ” negatif artık saniye ” olarak bilinen bir şey, atom saatinden bir saniyenin çıkarılması gerekebileceği anlamına geliyor.

Atom saatine daha önce hiç negatif bir artık saniye eklenmedi ve yetkililer, bundan yaklaşık 10 yıl sonra Dünya’nın dönüş hızını ve atom saati zamanlamasını yeniden senkronize etmek için bunu yapmamız gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte, Dünya’nın dönüş hızı, çekirdeğin, okyanusların ve atmosferin hareketi gibi bir dizi faktöre bağlı olduğu için değişebilir. Yani daha 10 yıl dolmadan Dünya’nın dönüş hızının artması gibi bir durum da mümkün.

Eşgüdümlü Evrensel Zaman ya da özgün kısaltmasıyla UTC, pek çok ülkede baz alınan medeni ve bilimsel zaman.1963 yılında kullanılmaya başlanmıştır. UTC, Fransızca (Fransızca: Temps universel coordonné) ve İngilizce (İngilizce: Coordinated Universal Time) kavramlarının kısaltmasıdır. Fransızca (TUC) veya İngilizce (CUT) kısaltmaları üzerinde fikir birliği sağlanamadığı için UTC üzerinde karar kılınmıştır.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!