bilim insanları

Balıkesir'in Bandırma ve Erdek ilçelerinde dört ayrı üniversiteden bilim insanlarının oluşturduğu araştırma ekibinin müsilaj çalışmasının sonuçları açıklandı.
14.04.2022
Marmara Denizi’nde Toksik Tehlikesi için yorumlar kapalı
11
Bilim insanları, dört güçlü teleskop yardımıyla yaptıkları 1.200 saatlik gözlemin ardından insanlığa en uzak galaksiyi keşfettiklerini açıkladı. Galaksi, Dünya'mızdan 13,5 milyar ışık yılı uzakta olmasıyla keşfedilen en eski galaksi olarak kayıtlara geçti.
09.04.2022
En Yaşlı Galaksi Keşfedildi için yorumlar kapalı
19
Her biri bir aspirin hapından daha küçük olan iki minik fosil, 508 milyon yıl öncesine ait fosilleşmiş sinir dokusu içeriyor. Böcek benzeri Kambriyen yaratıklar, bilim insanlarının günümüz örümceklerinin ve akreplerinin evrimsel tarihini bir araya getirmelerine yardımcı olabilir.
06.04.2022
500 Milyon Yıllık Böcek Benzeri Fosillerde Sinir Sistemi Bulundu için yorumlar kapalı
23
İnsan kan dolaşımında, ilk kez sağlığı tehdit eden mikroplastiklere rastlandı.
26.03.2022
İlk Defa İnsan Kanında Mikroplastik Bulundu! için yorumlar kapalı
23
Bilim insanları, Çin'in güney batısında yer alan Yunnan eyaletinde 250'den fazla türe ait 500 milyon yıldan eski fosiller bulundu. Araştırmacılar, söz konusu fosillerin modern hayvanların atalarına ilişkin en eski örneklerden bazılarını oluşturduğunu açıkladı.
24.03.2022
Çin’de Hayvanların Ataları Bulundu! 500 Milyon Yıllık Keşif için yorumlar kapalı
17
Bilim insanlarından kutuplar için yeni uyarı geldi. Dünya'nın her iki kutbundaki ürkütücü ısı dalgaları, “benzeri görülmemiş” olayların daha hızlı ve ani iklim çöküşüne işaret edebilir. Bilim insanları, ortaya çıkan olayların "tarihi", "benzeri görülmemiş" ve "dramatik" olduğu konusunda uyardı.
23.03.2022
Bilim İnsanları Kutuplar İçin Kırmızı Alarm Verdi için yorumlar kapalı
21
Dünya'dan 3 milyar ışık yılı uzaklıkta bilinen en büyük galaksi keşfedildi. Alcyoneus'un bir ucundan giren ışığın diğer taraftan çıkması 16 milyon ışık yılı sürüyor. Galaksinin evrende yeni keşiflere yol açacağı düşünülüyor.
22.02.2022
Bilim İnsanları Şimdiye Kadar Gözlemlenen En Büyük Galaksiyi Keşfetti için yorumlar kapalı
25
Yayımlanan yeni bir araştırmaya göre tarihte ilk kez Güneş sistemimizde 'dörtlü asteroit sistemi' keşfedildi. Bilim insanları bu sonuca, Asteroit Elektra ismi verilen bir asteroidin etrafında dönen üçüncü bir uydunun bulunmasından sonra ulaşıldığını ifade etti.
20.02.2022
İlk Kez Üç Uyduya Sahip Olan Bir Asteroit Sistemi Keşfedildi için yorumlar kapalı
10
Geçtiğimiz aylarda da gündeme gelen Amazon Ormanları, çöküşüne hız kesmeden devam ediyor. Bilim insanları Amazon'un önümüzdeki beş yıl içinde korkunç sonuçlarla karşılaşabileceğini ifade etmişti.
14.02.2022
Amazon Ormanları’nda Ocak Ayında Son Beş Yılın En Yüksek Ağaç Kıyımı Yaşandı için yorumlar kapalı
21
Yeni bir araştırma kapsamında bilim insanları, dünya yüzeyinin neredeyse tamamını kaplayan derin okyanus tortusunu inceledi. Araştırma sonucunda burada yaşayan ve çoğu modern bilim tarafından bilinmeyen canlılar olduğu keşfedildi.
07.02.2022
Okyanus Tabanında Şimdiye Kadar Bilinmeyen Canlılardan Oluşan Bir Dünya Olduğu Keşfedildi için yorumlar kapalı
13
Bilim insanları İsrail'ın Ürdün Rift Vadisi'nde yer alan Ubeidiye sit alanında bulunan omurun 1,5 milyon yıl önce ölen bir çocuğa ait olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan incelemeler, insanların ilk atalarının Afrika'dan Avrasya'ya dalgalar halinde göç ettiğini gösterdi. Uzmanlar, yeni keşfin insanlığın ortaya çıkışına dair daha önce bilinmeyenleri ortaya çıkardığını söyledi.
05.02.2022
Bilim İnsanları, Ubeidiya Arkeolojik Alanında 1,5 Milyon Yıllık İnsan Omuru Bulundu için yorumlar kapalı
8
Ultra siyah, ışığı emen bir cilde sahip olduğu tespit edilen birkaç balık türünden biri olan Anoplogaster cornuta
11.01.2022
Okyanusun Derinliklerinde, Üzerlerine Yansıyan Işığın Neredeyse Tamamını Emebilen Bir Balık Keşfetti için yorumlar kapalı
86