SON DAKİKA

CHP’li Tanrıkulu’ndan soru önergesi: 35 rektör görevden mi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadıkları gerekçesi ile 35 üniversite rektörünün

Bu haber 12 Ocak 2018 - 12:35 'de eklendi. 108

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadıkları gerekçesi ile 35 üniversite rektörünün göörevden alınacağı iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

1- FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadığı belirlenen 35 üniversite rektörünün görevden alınacağı iddiaları doğru mudur?

2- İddia doğru ise, bahse konu 35 üniversite hangisidir? Bu 35 üniversitenin FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadığı nasıl tespit edilmiştir?

3- YÖK bünyesinde FETÖ ile mücadele edilmediği ve herhangi bir ihracın yapılmadığı iddiaları doğru mudur?

4- FETÖ ile idare bazlı mücadele etmeyen Rektörler hakkında yargı süreci başlatılacak mıdır? Başlatılmayacaksa, istifa ettirilmeleri yeterli mi olacaktır?

5- Yakın zamanda YÖK’ün kurumsal yapısında restorasyana gidileceği iddiaları göz önüne alındığında, bu restorasyon yerine, demokratik , hukuka saygılı, mobbing konusu üniversite disiplin yönetmeliğine girmiş bir yasal düzenlemenin üniversiteler mevzuatında hayata geçirilmesi konusunda çalışma yapılacak mıdır?

6- Kurulduğu tarihten itibaren, YÖK’e iletilen kaç Savcılık suç duyurusu hakkında, YÖK Başkanlığı “yargı denetimi” için izin vermiştir?

7- FETÖ ile iltisak tespit edilen üniversitelerdeki personel hakkında iddianamesi tamamlanan davası açılan Üyelerinin ve bürokratlarının sayısı ve adları nedir?

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın