CHP’li Bingöl’den Kurultay bilgilendirmesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 36. Olağan Kurultayda divan başkanlığına Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz

CHP’li Bingöl’den Kurultay bilgilendirmesi
Yayınlama: 25.01.2018
10
A+
A-

Bingöl, CHP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında CHP’nin 3-4 Şubat tarihlerinde Ankara (Arena) Spor Salonu’nda yapılacak 36. Olağan Kurultayına ilişkin bilgi verdi.

Buna göre, CHP’de kurultay sürecine gelinceye kadar yaklaşık 150 günlük bir kongre süreci yaşandı. İlk olarak 30 binin üzerinde mahallede sandık yoluyla mahalle delege seçimleri yapıldı, sonrasında 940 ilçede kongre gerçekleştirildi.

BAŞKANLARIN YAŞ ORTALAMASI DÜŞTÜ

İlçe kongrelerinde, 532’sinde iki adaylı, 74’ünde ise üç adaylı seçim oldu. Kongreler sonucunda 238 isim ilk kez, 265 ilçe başkanı ise yeniden seçildi. CHP’de kadın ilçe başkanı sayısı artarken, gençler de ön plana çıktı. CHP’de 750 ilçe başkanı 20-50 yaş aralığında, 19 isim de 70 yaşın üzerinde.

İlçe kongrelerinin ardından gerçekleştirilen il kongreleri sonucunda ise, 5 ilde kadınlar il başkanı seçildi. 2015 yılında bu rakam 2 idi. Kongrelerde 29 il başkanı ilk kez seçilirken, 27 isim ise ikinci kez il başkanı oldu. Yaş ortalamasına bakıldığında da, 58 il başkanı 20-50 yaş aralığında.

KADINLAR LİSTELERİ DELEREK GELDİ

Bingöl, büyük kurultay delegelerinin toplam sayısının ise bin 266 olduğunu belirtirken, bu sayının bin 90’ının seçilerek gelen delegelerden oluştuğunu ifade etti. Seçilmiş delegelerin 248’inin kadınlardan oluştuğunu kaydeden Bingöl, “Kongrelerde zaman zaman anahtar listeler oluşuyor fakat kadın arkadaşlarımızın birçoğu bu anahtar listelerinin dışında sonuç alan arkadaşlarımız. Bu sayı 2015 kongrelerine bakıldığında yüzde 25 oranında artmış durumda” dedi.

Bingöl, bin 90 delegenin 740’ının da yeni seçildiğini ifade ederek, “Bu da toplam seçimle gelen kurultay delegelerinin yüzde 68’sine tekabül ediyor. Tüm bu sürece bakıldığına gençleşmenin, yenileşmenin kendi demokratik işleyişi içinde gerçekleştiğini görüyoruz” dedi.

DİVAN BAŞKANLIĞINA BÜYÜKERŞEN

Kurultayın temasının “Adalet ve cesaret” olduğunu anımsatan Bingöl, kurultay için önerecekleri divan başkanını da açıkladı. Bingöl, “Bizim isteğimiz, önceki Genel Başkanlarımızdan Sayın Hikmet Çetin’in bu kurultayda divan başkanlığı yapmasıydı ama tüzüğümüzde kurultay divan başkanlıklarının, kurultay delegesi olma zorunluluğu bulunması nedeniyle Sayın Hikmet Çetin’le bunu gerçekleştiremedik. 36. Olağan Kurultayımızın divan başkanlığına, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sayın Yılmaz Büyükerşen’i önereceğiz. Kurultayımız, bu konuda bir irade ortaya koyar, kabul ederse Sayın Yılmaz Büyükerşen, kurultayımızın divan başkanlığını yürütecek” dedi.

ÇARŞAF LİSTE ÖN PLANDA

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bingöl, kurultayda Parti Meclisi seçimi için yöntemin ne olacağı konusunda, “Tüzüğümüz çarşaf listeyi öngörüyor. Dolayısıyla Sayın Genel Başkanımızın ya da genel merkezimizin bu konuda tüzüğe bağlı kalma gibi bir sorumlulukları var. Ancak ilçe ve il kongrelerinde olduğu gibi kurultayda da kurultay delegelerinin kararı farklı olursa, bu karar geçerli olur. Kurultay delegeleri eğer bir blok listeyle ilgili önerge verir, bu önerge oylanıp da kurultay delegelerinin yarıdan bir fazlası blok isterse yöntem o olur. Bizim böyle bir talebimiz söz konusu değil ama irade tamamen kurultay delegelerinin iradesi” dedi.

İNCE’YE: “DAHA DİKKATLİ BİR DİL KULLANMAKTA YARAR VAR”

Bingöl, kurultay için genel başkanlığa adaylığını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik, “Kendime ‘mankafa’ dedirtmezdim” sözlerinin sorulması üzerine, “Biz parti ve partili arkadaşları kesinlikle kamuoyunda tartışmayı doğru bulmuyoruz. CHP genel başkan adayı arkadaşlarımızın daha dikkatli bir dil kullanmalarında yarar var” dedi.

MİLLETVEKİLLERİNE ‘AFRİN’ MEKTUBU: “SAYGI GÖSTERMEK LAZIM”

Aralarında akademisyen, sanatçı ve siyasilerin de bulunduğu 170’i aşkın ismin Afrin operasyonunun durdurulmasına talebiyle milletvekillerine çağrıda bulunan ortak bir mektuba imza atmasına ilişkin de Bingöl, “Akademisyen ve sanatçılar ilk kez böyle bir girişimde bulunmuyorlar. Biliyorsunuz toplumun en dinamik kesimleri akademisyenlerdir, yazarlardır, sanatçılardır, bilim adamlarıdır. Çok doğal karşılamak lazım. Onların kendi takdirleri. Hiç kimseyi düşüncelerinden dolayı farklı bir anlayışla değerlendirmemek lazım. Saygı göstermek lazım” diye konuştu.

“SADECE GENEL BAŞKANIMIZA YÖNELİK DEĞİL; HİÇBİR GÖRÜŞME YAPTIRMIYORLAR”

Bingöl, tedavisi Almanya’da devam eden Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Kılıçdaroğlu ile görüşmek istemediği iddialarının sorulması üzerine de şu yanıtı verdi:

“Sayın Genel Başkanımızla birlikte o seyahate ben de katıldım. Önce bir Nazım Hikmet etkinliği ve göçün 56’ıncı yılıyla ilgili bir etkinlik vardı, ona katılmıştık. Oradan da Sayın Baykal’ın ailesini dersem daha doğru olacak, ziyarete gittik. Orada tabii doktorlar son derece dikkatli, tıbbın gereği neyse onu yapıyorlar. Biz hem doktorlarından bilgi aldık hem ailesiyle görüştük. Sayın Baykal’ın sağlığı bizim için çok önemli. Ona zarar verebilecek en ufak bir tavrımız, en ufak bir girişimiz asla söz konusu olmaz. Başından beri Sayın Genel Başkanımızla, biz bütün partili arkadaşlarımız, üyelerimiz, önceki genel başkanımızın sağlığıyla yakından ilgiliyiz. Ama doktorlar sadece Genel Başkanımıza yönelik değil hiçbir şekilde bir ziyaretçi, bir görüşme yaptırmıyorlar. Biz ailesinden bilgi aldık, doktorlarından bilgi aldık.”

(ANKA)

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı