SON DAKİKA

CHP’den Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na SGK yanıtı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, üyesi olduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Çalışma ve

Bu haber 18 Kasım 2017 - 9:04 'de eklendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, üyesi olduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde söz alarak, Bakan Jülide Sarıeroğlu’nun, yıllardır aksi ispatlandığı halde tekrar gündeme getirilen “Şuanda SGK’nın battığı iddia ediliyor. SGK, eğer Kemal Kılıçdaroğlu döneminde batmadıysa bir daha hiç batmaz” sözlerini sert bir dille yanıtladı.

Gelir tablolarının, bilançoların, mali analizlerin ve SGK’nın 1993 ve 2016 yılları arasındaki gelir-gider farklarını hem rakamsal olarak hem de milli gelire oranlayan tabloların kendilerinde bulunduğunu ve bu tabloları incelediklerini kaydeden CHP’nin ekonomi kurmaylarından Karabıyık, “Bu tabloyu TBMM Genel Kurulu konuşmalarımda ve Plan Bütçe Komisyonunda farklı bakanlıkların sunumlarında kullandım ve kamuoyuyla paylaştım. Böyle bir açıklama yapmadan önce keşke 15 yıllık AKP iktidarındaki açıkların oranına bir bakılarak bir açıklama yapılmış olsaydı, belki böyle bir yanlışlık olmazdı. Bu tablolar incelendiğinde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun SGK Genel Müdürlüğünü devraldığı dönemi ve sizin döneminizdeki açıkları görebiliyoruz” dedi.

Komisyon görüşmelerinde söz alan bir iktidar partisi vekilinin 2009 yılından bu yana bir iyileşme olduğu ve bu açıkların milli gelire oranının -2.99’dan 0.90’lara düştüğü açıklamasını da çürüten Karabıyık, “Az önce sayın vekil 2009 yılından bu yana bir iyileşme oldu dedi; ancak bu iyileşme 2011 yılında gelirlerin giderleri karşılama oranındaki iyileşmenin kurum alacaklarının 6111 sayılı kanun kapsamında yapılandırılmasından sağlanan ilave 7.7 milyar liralık bir değişiklikten kaynaklanmaktadır. Sonraki yıllarda da her yıl yaklaşık 2.5 milyar liralık alacak yapılandırmasından kaynaklanan ilave gelir elde edilmiştir ve iyileşmenin önemli sebeplerinden biri budur. Bu açıklamayı yaparak bu iyileşmenin gerçek bir iyileşme olmadığını, alacak yapılandırmasından kaynaklandığını ifade ediyoruz” sözleriyle SGK rakamlarındaki iyileşme görüntüsünün arka planını açıkladı.

CHP’li vekil, “Sayın Bakan, siyasette eleştiri yapmak için farklı savunma mekanizmaları geliştirin lütfen. Bu iddialar çok komik. Bu iddialar eskidi ve gerçek olmadığı ispatlandı. Oranlarla konuşursanız zaten AKP’nin 15 yıllık iktidarı boyunca olan SGK açıklarını görürdünüz ve bu açıklamayı yapmazdınız. Bu sözleriniz bir gaftır! Ya size danışmanlarınız yanlış bilgi veriyor ya da algı yönetimi için bu açıklamayı yapıyorsunuz. Siz bu yanlış verilerle siyaset yapmak yerine, genç işsizliğini ve açlık sınırının altında kalan asgari ücreti, taşeron işçiliğin getirdiği sıkıntıları düşünerek bunlar üzerine çalışma üretin. Zaten bu yıl bütçeden aktarıldığı için bütçe dengesini bozan esas nedenin de AKP döneminin SGK açıkları olduğunu unutmayın” diyerek sözlerini tamamladı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!