SON DAKİKA

CHP’de Devrimci Demokratlar’dan açıklama: CHP değişirse Türkiye

CHP’de Devrimci Demokratlar, 2019 seçimleri ve parti içindeki sistemi değerlendirdiği bir açıklama paylaştı.

Bu haber 19 Eylül 2017 - 19:04 'de eklendi ve 98 kez görüntülendi.

CHP’de Devrimci Demokratlar, 2019 seçimleri ve parti yönetimini değerlendirdikleri bir açıklama yayımladı. Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada, 2019 seçimleri için “‘Dönüşü olmayan’ bir şekilde ‘Siyasal İslamcı’ bir sisteme geçişe göre planlanıyor.” dendi. Gericileşmeyi durdurmak için CHP’nin iktidar yapılması, bunun için de sağlam bir ideolojik bütünlüğüne ve örgüte ihtiyaç duyulduğu belirtilen açıklamada, CHP’nin solun evrensel bakışına uygun olarak sol değerlerle donatılması ve partinin gerçek sol kadrolarla tahkim edilerek, öncelikle partinin değişimini sağlama sürecine dönüştürülmesinin gerektiği vurgulandı.

‘SOL ANLAYIŞ BENİMSENMELİ’

Parti kongrelerine de değinilen açıklamada, belirtilen dönüşümün sağlanabilmesi için ilk adımın kongre süreçleri olduğu belirtildi ve kongrelerde “Blok Listelerin” değil, “Çarşaf Listelerin” yarışması gerektiğinin altı çizildi; “Kişiler değil, fikirler yarışmalı” dendi. “Mevlana anlayışı” terk edilmeli, ideolojimizle, yani sosyal demokrasiyle, solla yeniden güçlü bir biçimde buluşmalı ve barışmalıyız” denen açıklamada, sol anlayışın benimsenmesi gerektiği ifade edildi; “Bilinmeli ki, CHP değişirse Türkiye değişir, Türkiye değişirse bölgeye barış gelir” satırları yer aldı.

“Partiyi merkeze ve sağa çeken, soldan uzaklaştıran bu yaklaşımın bize hiçbir faydasının olmadığını en azından son 30 yıldır yaşayarak, kerelerce öğrendik” ifadesinin yer aldığı açıklamada yerelde iktidar mücadelesinden uzaklaşılması gerektiği belirtildi ve “Ne yaparsak yapalım, Türkiye seçmeninin çoğunluğu sağcı, dinin etkisinde. Seçmenin sola alerjisi var. Bu alerjiyi kırmak için örneğin; Sağdan isimleri partimize katmalı, imam hatipleri açan parti olduğumuzu söylemeli ve iftarlar vermeliyiz. Böylece dinin etkisindeki seçmenleri kazanabiliriz” görüşü öne çıkarıldı.

‘KÜRTLERLE İTTİFAK YAPILMADAN HİÇBİR GÜCÜN İKTİDAR OLAMADIĞI GÖRÜLDÜ’

“Sol nasıl olsa çantada keklik, partililerde itiraz etmezler, biz sağcılarla işbirliğini öne çıkaralım. Kürtlerle de ilişkiyi gizleyelim ama sağcılarla genişleyelim” yaklaşımı derhal terk edilmeli” denen açıklamada, “Son 600 yıllık dönemde Kürtlerle ittifak yapılmadan hiçbir gücün iktidar olamadığını da görerek Kürtlerle, Solla, Merkez Sağla kısacası “Hayır Dostlarıyla” yalnızca masa başında değil, program üzerinden ve “hayatın içinde” kurumsal ilişkiler kurulmalı, özellikle yerel yönetimler ve milletvekilliği seçimlerinde ittifaklar yapılmalıdır.” ifadeleriyle, referandumda “Hayır” oyu veren kitlelerle ittifakın somutlaştırılması gerektiği kaydedildi.

YOL HARİTASI

“İster normal sürede, ister erken bir baskın seçime hazır olmak ve hem belediyeleri, hem de parlamentoda çoğunluğu sağlamak için ciddi bir iktidar yürüyüşüne başlamak zorunlu bir görevdir.” satırlarıyla devam eden duyuruda, “Hayır Kampanyası”, “Adalet Yürüyüşü” ve “Adalet Kurultayı” ile iktidar mücadelesinde ciddi bir güç biriktirildiği ifade edildi ve bu doğrultuda yapılması gereken çalışmalar şöyle sıralandı:

PROGRAM KURULTAYI TOPLANMALI

Yeni bir “Türkiye Hikayesi” yazmak ve buna uygun “Başka Bir Türkiye Mümkün Hayali” yaratabilmek için, “Anayasa, Adalet, Eğitim, Laiklik, Kürt Sorunu, Barış, Ekonomi, Kentleşme, Tarım, Ulaşım, Sendikalaşma” gibi temel konuları kapsayan kamucu ve halkçı bir “Program Kurultayı” acilen toplanmalı ve “2019 İktidar Programı” şimdiden açıklanmalıdır. Bu yaklaşımın bir parçası olarak barış için adımlar atılmalı ve bir “Ortadoğu Barış Konferansı” örgütlenmelidir.

İTTİFAKLAR ETE KEMİĞE BÜRÜNMELİ

Resmi olarak beyan edilmese de “Sol nasıl olsa çantada keklik, partililerde itiraz etmezler, biz sağcılarla işbirliğini öne çıkaralım. Kürtlerle de ilişkiyi gizleyelim ama sağcılarla genişleyelim” yaklaşımı derhal terk edilmeli, Cumhuriyet dönemi dahil son 600 yıllık dönemde Kürtlerle ittifak yapılmadan hiçbir gücün iktidar olamadığını da görerek, Kürtlerle, Solla, Merkez Sağla kısacası “Hayır Dostlarıyla” yalnızca masa başında değil, program üzerinden ve “hayatın içinde” kurumsal ilişkiler kurulmalı, özellikle yerel yönetimler ve milletvekilliği seçimlerinde ittifaklar yapılmalıdır.

OHAL’ in kaldırılması için Türkiye çapında bir kampanyayı başlatmak, 2019’da ki tüm seçimlerde sandıklara birlikte sahip çıkmak ve zulme uğrayan herkesin yanında olmak ise bu ittifakın birincil görevi olmalıdır.

KADROLAR YENİLENMELİ

Partimizin bu haliyle geleceğin yükünü taşıyamayacağını, aynı insanlarla yeni şeyler söylenemeyeceği ve iktidara yürünemeyeceğini görerek, program kurultayında ortaya çıkan ideolojik – politik bakışa uygun olarak kadrolar yenilenmelidir! Bunun için de “Mahalle Delegeliklerin”den başlayarak “Çarşaf Liste” uygulaması öne çıkartılmalıdır!

ÖN SEÇİM ZORUNLU OLMALI

Önümüzdeki yerel ve genel seçim döneminde partimizdeki bütün adaylıklar, milletvekili, belediye başkanlığı, belediye meclis üyelikleri merkez atamalarıyla değil ön seçimle belirlenmelidir.

HERKES KENDİ ADAYIYLA ÇIKMALI

Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk turda her siyasi partinin kendi adayını çıkarması için çaba sarf edilmeli, propagandanın merkezine “başkanlık değil, demokratik parlamenter sisteme” oturtularak ilk turda “Çatı Aday” yaklaşımı ve ısrarı terk edilmelidir.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play