laiklik

Ege Bölgesi'nde bir grup tebliğci, kapı kapı dolaşarak ulusal bayramı kutlayanları ''kafir'' olarak nitelendirdi, şeriat çağrısı yaptı. Tebliğci grubun, vatandaşlara Atatürk ve laiklik karşıtı bildiri dağıttığı görüldü. Durum, vatandaşlar tarafından da tepkiyle karşılandı.
29.04.2022
Gericilik Tırmanıyor: Kapı Kapı Dolaşıyorlar, Atatürk ve Laiklik Karşıtı Bildiri Dağıtıyorlar için yorumlar kapalı
52
AKP'li Resul Tosun, laiklik ilkesinin ya anayasadan çıkarılması ya da yeniden tarif edilmesi gerektiğini savundu.
12.09.2021
AKP’li Eski Vekil Tosun: “Laiklik Anayasadan Çıkarılmalı” için yorumlar kapalı
1
AKP’nin hazırladığı yeni anayasa taslağında "laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak" parti kapatma sebepleri arasından çıkarılıyor. AKP’nin yeni anayasa taslağında partilerin kapatılması için yalnızca terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olması, terörü ve terörizmi desteklemesi şartının aranması şart koşuldu.
05.08.2021
AKP’nin Anayasa Taslağında “Laiklik Karşıtı Eylemlerin Odağı Olmak” Parti Kapatma Gerekçelerinden Çıkarılıyor! için yorumlar kapalı
3
TBMM’de “Yeliz” adı ile açtığı canlı yayınla bilinen AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, 10 Nisan 1928 günü Anayasa’dan çıkarılan “Devletin dini, İslam dinidir” maddesini hatırlatarak “Laiklik anlayışı yönetici aklın inisiyatifine terk edilemez. Hiçbir ön kabul olmaksızın masaya yatırılması, gözden geçirilmesi gereken, mühim anayasal bir madde ve problemdir!” açıklamasını yaptı.
10.04.2021
AKP’nin ‘Yeliz’i Laikliği Hedef Aldı: Laiklik Hiçbir Ön Kabul Olmaksızın Masaya Yatırılmalıdır için yorumlar kapalı
1
Ayasofya'nın baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, yeni anayasada laiklik ilkesinin yer almaması çağrısı yaptı.
10.02.2021
Ayasofya’nın Baş İmamından Anayasadan ‘Laiklik Çıkarılsın’ Çağrısı için yorumlar kapalı
2
Sözcü yazarı Rahmi Turan, ''Ders kitaplarında Atatürk yok!' başlıklı bugünkü köşe yazısında önemli açıklamalarda bulundu.
22.09.2020
TURAN: ‘’BU YIL DA DERS KİTAPLARINDA ATATÜRK YOK!’’ için yorumlar kapalı
1
Sudan’da geçiş hükümeti, din ile devleti birbirinden ayırmayı kabul ederek 30 yıllık İslami yönetimi sona erdirdi.
06.09.2020
SUDAN ‘LAİKLİK’ DEDİ için yorumlar kapalı
19
Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM)’nin, düzenlediği “ULUSLARARASI ASSAM İSLÂM BİRLİĞİ KONGRELERİNİN” üçüncüsü, 19-20 ARALIK 2019 tarihinde İstanbul’da yapıldı. ASRİKA (Asya-Afrika) adı verilen ortak savunma sanayi üretimi temasının işlendiği belirtilen kongrede Kuran hükümlerine dayalı ortak Anayasa fikri de konuşuldu. Kongrede, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ASSAM Başkanı Adnan...
07.01.2020
KONGREDE DİKKAT ÇEKEN AYRINTI: ŞERİAT HÜKÜMLERİNE DAYALI ORTAK ANAYASA! için yorumlar kapalı
31
Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğüne ait öğretmenevinin bahçesinde düzenlenen kermeste, anayasadan laiklik ilkesinin çıkartılması gerektiğini savunan kitapçıklar dağıtıldı.
27.04.2019
ÇANAKKALE’DE DAĞITILAN KİTAPÇIKLARDA LAİKLİK KARŞITI SKANDAL İFADELER için yorumlar kapalı
20
“Yurdumuzda din ve din eğitimi deyince akla ilk gelen mefhum ‘laiklik’tir. Çünkü özellikle cumhuriyet döneminde, din ve din eğitimi konusunda yapılan veya yapılamayan ne varsa hepsi, doğru veya yanlış, haklı veya haksız, daima laiklik adına yapılmıştır. Bu itibarla, din eğitiminin laiklik karşısındaki durumunu ele almadan önce, laikliğin ne olup olmadığı...
07.01.2019
LAİKLİK VE DİN EĞİTİMİ için yorumlar kapalı
6
Danıştay savcısı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) başörtüsü serbestliğinin anayasada yer alan ‘laiklik ilkesi’ne aykırı olduğunu belirtti.
07.12.2018
DANIŞTAY: TSK’DA BAŞÖRTÜSÜ SERBESTİSİ LAİKLİĞE AYKIRI için yorumlar kapalı
0
Eğitim-İş Sendikası, Güzelbahçe Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Haftası’nda öğrencilere verilen 'Peygamberimiz ve Gençlik' adlı konferansın içeriği ile ilgili olarak İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne suç duyurusunda bulundu.
05.12.2018
İLAHİYAT PROFESÖRÜNDEN HASTALIKLI BEYANLAR! için yorumlar kapalı
1