SON DAKİKA

AKP’nin Anayasa Taslağında “Laiklik Karşıtı Eylemlerin Odağı Olmak” Parti Kapatma Gerekçelerinden Çıkarılıyor!

AKP’nin hazırladığı yeni anayasa taslağında “laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak” parti kapatma sebepleri arasından çıkarılıyor. AKP’nin yeni anayasa taslağında partilerin kapatılması için yalnızca terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olması, terörü ve terörizmi desteklemesi şartının aranması şart koşuldu.

Bu haber 05 Ağustos 2021 - 18:06 'de eklendi.
Abone ol

AKP’nin hazırlık içerisinde olduğu 130 maddelik yeni anayasa taslağı toplantılarında anayasanın 68 ve 69’uncu maddelerindeki siyasi partilerle ilgili hükümlerin sadeleştirilmesi ve kapatılmalarının zorlaştırılması gündeme geldi.

Türkiye gazetesinin haberine göre, siyasi partilerin sadece terör gerekçesi ile kapatılması önerildi. Bu öneri hayata geçerse ‘tüzük ve programları ile eylemlerinin eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı olması’ partilerin temelli kapatılmasında gerekçe olamayacak.

Mevcut anayasada, laiklik karşıtı eylemler de siyasi partilerin kapatılmasına gerekçe olarak sayılıyor. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

AKP kaynakları “Bu maddelerde geçen hükümler daha kısa ve net bir şekilde tanımlanıyor. Temel hak ve özgürlüklerin kullanımında ‘Ama’ ile devam eden cümleler sınırlandırılıyor” değerlendirmesini yaptı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!