SON DAKİKA

‘Böyle bir madde diktatörlükte olur’

CHP, ‘sivillere ceza muafiyeti’ getiren maddeyi de içeren KHK’leri AYM’ye götürüyor. “Bu madde iktidar eliyle sivil silahlı

Bu haber 26 Aralık 2017 - 7:59 'de eklendi.

Darbe girişimi ve devamı niteliğindeki eylemlere müdahale eden sivillere cezai sorumsuzluk tanıyan yeni KHK’ye ana muhalefet partisi CHP’den oldukça sert tepki geldi. Olağanüstü toplanan parti MYK’sinde kararnamenin iptali için AYM’ye gitme kararı alındı. Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da böyle bir maddenin ancak faşist devletlerde olabileceğini belirterek, “Bu madde iktidar eli ile sivil silahlı çete kurma maddesidir” dedi.

Meclis’i tatil edip yayımladılar
CHP MYK’si Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla KHK’lerle ilgili yol haritasını belirlemek amacıyla olağanüstü toplandı. Toplantının ardından bir değerlendirme yapan Bülent Tezcan, “OHAL KHK’leri Meclis’i tamamen feshetmeye yönelik. Meclis’i tatil ettiler, ertesinde iki KHK yayımladılar. Buna ilk itirazı TBMM Başkanı’nın yapması gerekirdi. TBMM’nin şanını korumakla yükümlü olan TBMM Başkanı’dır. Sayın Meclis Başkanı’nın böyle bir derdi yok. Meclis’in etkisizleştirilmesinin temsilcisi olmaya aday bir noktada” dedi.

‘Militarist toplum ve devlet yaratılıyor’
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Tezcan, “Tek adam rejimlerinin militarist bir şekilde tahkim edildiği rejimle rin adı diktatörlüktür. Buradan demokrasi değil, faşist rejimler çıkar. Türkiye bu noktaya doğru sürüklenmiştir. Militarist bir toplum, militarist bir devlet yaratılmaya çalışılıyor. Tek adam rejimi tahkim ediliyor. Bu çok tehlikeli bir süreçtir. Türkiye’yi bir ateşin içine atmak peşinde misiniz?” diye konuştu.

‘Örtülü aftır’
‘Sivillere ceza muafiyeti’ getiren 121. maddeyi eleştiren CHP Sözcüsü, şu ifadeleri kullandı; “Sokaktan geçen kişi ben terörle mücadele ediyorum diye suç işlerse buna ceza vermeyeceksin. Hiçbir ciddi devlette olmaması gereken bir şey. Militarist devletlerde olur, faşist devletlerde olur, paramiliter güçler kurarak toplumu korkutmak isteyen diktatörlüklerde olur. Bu madde iktidar eli ile sivil silahlı çete kurma maddesidir. Niyetiniz o değilse niyetinizi doğru ifade edin. Bu hüküm bir örtülü af getirmektedir. ‘Geçmişte böyle suç işlemiş olanları affediyorum’ diyor. TBMM af getirecek olsa 5’te 3 çoğunluk olması lazım. Bundan sonra da bunu yaparsan ben sana ceza vermeyecek bir ortamı yaratabilirimin de ifadesidir. Türkiye’yi bir ateşin içine atmak peşinde misiniz?”

Erdoğan’ın ‘esnaf’ açıklamasını hatırlattı
Erdoğan’ın 2014 yılında yaptığı “Esnaf gerektiğinde asayişi sağlayan polistir, askerdir” açıklamasını da hatırlatan Bülent Tezcan, “Bütün bu KHK’lerin oluşumunda bir kişiden bahsediyoruz. Nasıl güveneceğiz? Aşağıdaki insanlar kendilerince işgüzarlık yapıp böyle bir toplumsal çatışmanın fitilini ateşlerse ne yapacaksınız? Derhal bu tehlikeli uygulamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz iktidarı. Bu düzenlemelerin derhal kaldırılması gerekir” diye konuştu.

KHK’yi AYM’ye taşıyacaklarını duyuran Tezcan, “Daha önce götürdüğümüzü reddetmiş olmasına rağmen bir kere daha onlara günahlarını affettirme fırsatı vereceğiz. Bakalım vicdanları sızlamış mı?” ifadelerini kullandı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!