SON DAKİKA

AYM: Habere erişim haktır

NURCAN GÖKDEMİRAnayasa Mahkemesi, son dönemde özellikle iktidar mensupları ve yakınları ile ilgili haberlere ilişkin yoğunlaşan

Bu haber 14 Kasım 2017 - 9:07 'de eklendi.
Abone ol

NURCAN GÖKDEMİR

Anayasa Mahkemesi, son dönemde özellikle iktidar mensupları ve yakınları ile ilgili haberlere ilişkin yoğunlaşan “haber ve haber sitelerine ulaşımı engelleme kararları” ile ilgili dikkati çekici bir saptama yaptı. Bir yurttaşın başvurusu üzerine mahkeme, “halkın haber ve bilgiye ulaşım hakkına” vurgu yaptı.

Fahri Göncü, mahkemelerin bir gazetenin internet haber arşivinde bulunan kendisi ile ilgili haber içeriğinin kaldırılması istemini reddetmesi üzerine bireysel başvuru hakkını kullandı. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Göncü, kendisini gözaltına alan polise hakarette bulunduğu iddiasıyla açılan davadan beraat ettiğini ve bu nedenle habere hala ulaşılabilmesinin iş ve aile hayatında maddi ve manevi kayıplara yol açtığını, şeref ve itibarının zedelendiğini belirtti.

Haber alma özgürlüğü
Başvuruyu oy birliğiyle reddeden Anayasa Mahkemesi’nin kararının gerekçeleri şöyle ifade edildi:

»Anayasa’nın “Düşünceyi açıklama ye yayma hürriyeti” başlıklı 26. maddesine göre, ‘Herkes düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

»Haber ve fikirlerin iletilmesinde ve alınmasında önemli bir işlev gören internet, Anayasa’nın 26. maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğünün güvencesi altındadır.

»Diğer taraftan Anayasa Mahkemesi birçok kararında ifade özgürlüğünün sadece düşünce ve fikirleri yayma özgürlüğünü değil haber ve fikirlere ulaşma özgürlüğünü de kapsadığını vurgulamıştır. Bu bağlamda haber ve fikirlerin yayılmasını ve bunlara kamunun ulaşmasını kolaylaştıran internetin toplum hayatındaki önemli rolü yadsınamaz.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!