SON DAKİKA

AKP’nin seçim senaryoları: Kaybetme korkusuyla tüm iller

Yerel seçimlerde elindeki önemli belediyeleri kaybetme korkusu yaşayan AKP, daha önce de denediği plana başvurarak tüm illeri

Bu haber 19 Eylül 2017 - 9:24 'de eklendi ve 87 kez görüntülendi.

SEBAHAT KARAKOYUN [email protected] @ssenyaprak

AKP, 2019’da yapılacak başkanlık seçimi sonucuyla ilgili kaygılarını gidermeye yönelik arayışları çerçevesinde seçim sistemi ile ilgili değişiklikler üzerinde çalışırken kulislerde erken seçim ya da yerel seçimlerin öne alınması dahil pek çok senaryo konuşuluyor.

Başkanlık seçimi öncesinde ‘güç testi’ için yerel seçimlerin öne çekilebileceği de konuşulan senaryolar arasında. Ancak 30 Mart 2019’da yapılması gereken yerel seçimlerin öne alınması için Anayasa değişikliği gerekiyor.

TBMM’de anayasa değişikliğinin kabulü için 367 oy gerekiyor. AKP ve MHP’nin toplam sandalye sayısı 353 olduğu için referanduma gerek kalmadan Anayasa değişikliği mümkün olmayacağından bunun hayata geçirilmesi olanaklı görünmüyor.

Kaybetme endişesi
Saray ve AKP’deki hukukçular, seçim tarihi değişikliklerinin yanı sıra genel seçimlere yönelik olarak dar bölge ve daraltılmış bölge seçim sistemine yönelik çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da AKP’nin ilk yerel seçimde elindeki önemli belediyeleri kaybetme riskine karşı yöntem arayışları konuşuluyor.

Son yerel seçimler öncesinde de 2012 yılında yerel seçimleri Mart 2014’ten Ekim 2013’e çekmek isteyen AKP, TBMM’deki oyları 360’da kalarak bu isteğine ulaşamayınca, aceleyle bir yasa tasarısını gündeme getirerek büyükşehir sayısını 16’dan 29’a sonra da Ordu’nun eklenmesiyle 30’a çıkardı.

Sadece merkez değil, ildeki herkes
Bu illeri ‘bütünşehir’ yapan AKP, büyükşehir belediyesi için yalnızca il merkezindeki seçmenin değil il sınırları içindeki tüm seçmenin oy vermesini sağladı ve böylece ülke genelinde aldığı belediye sayısını artırdı. AKP’nin şimdi de benzer bir hamleye hazırlandığı belirtiliyor. AKP’nin tüm illeri ‘bütünşehir’ yapmak için bir yasa değişikliği üzerinde çalıştığı konuşuluyor.
Bunun dışında bir ilin büyükşehir olabilmesi için gerekli olan nüfus kriterinin 750 binden 300 bine düşürülmesiyle büyükşehir sayısının artırılması da üzerinde çalışılan formüller arasında bulunuyor.

‘Belediyeler iktidarın oyuncağı değil’
Büyükşehirlerin sayısının artırılması ya da 81 ilin bütünşehir yapılması iddialarına “Belediyeler iktidarın oyuncağı değildir. AKP gücünü test etmek istiyorsa buyursun genel seçimleri öne alsın” diye tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, son yerel seçimden önce ‘bütünşehir’ düzenlemesi yapılırken yaşanacak sorunlara dikkati çektiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Köylerin adını mahalle yapınca ya da ‘belediye yaptık’ deyince sorun çözülmüyor. Belediyelerin sayısını azaltarak her yeri büyükşehir ya da bütünşehir yapmak yerel halkın ihtiyaçlarına çözüm olmaz. AKP’nin son yerel seçim öncesi belediye sayısını artırmak için yaptığı değişiklik yetki çatışmalarına neden oldu. Siyasi hesaplar üzerinden yönetim sistemi planlanamaz. Seçim ve siyasi sonuçlar hedeflenerek yerel yönetimlerin düzenlenmesi geçmişte olduğu gibi giderilmesi imkânsız yeni problemler çıkarır.”

‘Hangi sistem olursa olsun AKP kaybedecek’
AKP’nin sistem değişiklikleriyle sonuç alamayacağını belirten Tezcan, “AKP isterse bütün illeri büyükşehir yapsın, kaybedecek. AKP’nin iniş dönemi başladı. Bütün sistemi de değiştirse de kendisine yaramayacak. Hangi sistemi denerse denesin AKP çöküşe geçti. Gemi batıyor artık, yarısı suya gömüldü. Yapacakları hamleler onları kurtarmaya yetmeyecek” diye konuştu.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play