yetki

Gelir Vergisi Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngören yasa ile ek bütçeye gerek kalmadan Cumhurbaşkanına bu yıl bütçe tahmininin üzerinde elde edilen gelir kadar tutarı ödenek olarak kullanma imkanı getirildi. Muhalefet partileri TBMM'nin bütçe kullanımında Cumhurbaşkanlığına verilen bu yetkinin iptali için Anayasa Mahkemesine (AYM) başvuracak.
28.12.2021
Cumhurbaşkanlığı Bütçesi, Anayasa Mahkemesi’ne Taşınıyor için yorumlar kapalı
17
AKP milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan, 'turizm torbası'nda Yunus Emre Vakfı için Cumhurbaşkanı’na sınırsız personel görevlendirme yetkisi verildi.
31.03.2021
Cumhurbaşkanı’na Bir Yetki Daha: Sınırsız Personel Görevlendirebilecek için yorumlar kapalı
12
Anayasa Mahkemesi, CHP’nin başvurusu üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın Anadolu Ajansı’nın (AA) “faaliyet” ve “örgütlenme ve insan kaynakları yönetimi” üzerindeki denetim yetkisini anayasaya aykırı bularak iptal etti.
25.02.2021
AYM’den Anadolu Ajansı Kararı: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın Denetim Yetkisi İptal Edildi için yorumlar kapalı
0
Ormanların imara açılmasıyla ilgili yönetmelik çıktı. Yapılaşmaya açılacak alanların sınırını belirleme yetkisi Cumhurbaşkanı’na verildi. Yönetmelikle betonlaşmanın önü açılmış oldu.
10.01.2021
Ormanlar İmara Açılıyor, Sınırı Cumhurbaşkanı Belirleyecek için yorumlar kapalı
14
AKP’nin “terörizmin finansmanı ile mücadele” gerekçesiyle hazırladığı kanun teklifi ile Cumhurbaşkanına mal varlığını dondurma yetkisi verilmesi öngörüldü.
16.12.2020
ERDOĞAN’A MAL VARLIĞINI DONDURMA YETKİSİ için yorumlar kapalı
2
Emniyet Genel müdürlüğü Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu'na ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını açıkladı.
13.06.2020
EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, BEKÇİLERİN GÖREV VE YETKİLERİNİ AÇIKLADI için yorumlar kapalı
3
Çinli yetkililerin, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) potansiyel etkileri arasına bazı organ hasarlarını ve akıl sağlığını dahil ettiği iddia edildi.
16.05.2020
ÇİN’İN KORONAVİRÜN ETKİLERİ ARASINA BAZI RAHATSIZLIKLARI EKLEDİĞİ İDDİASI için yorumlar kapalı
0
Türkiye'nin Afrika Kalkınma Bankası'ndaki payının 800 milyon dolara (5 milyar TL) çıkarılması Meclis'te kabul edildi. Afrika Katılım Bankası'na ortaklık payı 5 milyar TL'ye çıkarıldı. Cumhurbaşkanı'na da 26 milyar TL'ye kadar aktarım yetkisi verildi. CHP, krizin ortasında bütçeden Afrika'ya milyarlarca lira aktarılmasına tepki gösterdi.
20.03.2020
ERDOĞAN’A DEV YETKİ: AFRİKA’YA 26 MİLYAR YARDIM için yorumlar kapalı
11
Ödeme ve Menkul Kıymetler Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkı'nda Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
13.11.2019
BDDK’DAN TCMB’YE YETKİ DEVRİ için yorumlar kapalı
4
“Saray, gücü yetse belediyeleri bir genel müdürlük altında toplamayı düşünüyor gibi. Aslında Saray kendisini Başbakan, Meclis Başkanı, Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı ve de Türkiye Belediyeler Başkanı gibi görüyor ve bu görevlerinin hiç birini devretmek istemiyor”
30.10.2019
ŞOK İDDİA: BELEDİYE BAŞKANLARINI YETKİLERİ SARAYA MI DEVREDİLİYOR? için yorumlar kapalı
1
Türkiye Varlık Fonu'nun, Milli Piyango'nun özelleştirilmesi için danışmanlık firması Ernst&Young'a yetki verdiği belirtildi.
01.07.2019
TVF’DEN MİLLİ PİYANGO’NUN ÖZELLEŞTİRİLMESİ İÇİN EY’YE YETKİ için yorumlar kapalı
0
Turizmi Teşvik Yasası’nda değişiklik getiren teklif dün kabul edilerek yasalaştı. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bazı özel yetkiler verildi.
24.05.2019
TURİZM TEŞVİKİ YASALAŞTI için yorumlar kapalı
0