SON DAKİKA

AKP’li vekil de ziyaret etmiş: ‘Yöneticileri’ IŞİD’den tutuklu

HÜSEYİN ŞİMŞEK – @simsekhuseyinn [email protected] İslamcı kimliği ile birçok katliama imza atan, Türkiye’de de

Bu haber 25 Kasım 2017 - 10:09 'de eklendi.

HÜSEYİN ŞİMŞEK – @simsekhuseyinn
[email protected]

Radikal İslamcı kimliği ile birçok katliama imza atan, Türkiye’de de yüzlerce yurttaşın ölümünden sorumlu IŞİD’in Ankara’da çocukların sözde eğitimi için kurduğu Tevhid dergisi derneğinin medresesine ilişkin iddianame tamamlandı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı’nın talimatı ile yapılan operasyonlar sonucunda Emre B, Şehabettin B, Fatih D, Semih D, Hüseyin Bilal Y. ve Murat Y. tutuklanırken dokuz şüpheli ise adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Hazırlanan iddianamede, 35 aileden 60 çocuğun IŞİD’in ideolojik propagandaları çerçevesinde sözde eğitime alındığı, şüphelilerin ise Tevhid isimli derginin derneğinde bu eğitimden sorumlu oldukları, IŞİD’in ideolojisi çerçevesinde eğitimler verdiği ifade edildi.

Medrese ile aynı binada
İddianamede yer alan bilgi çarpıcı bir durumu gözler önüne serdi. Ailelerin çocuklarını, “Devletin okullarını ahlaksız buldukları” gerekçesiyle bu okula gönderdiği anlatılırken iddianamede ismi geçen; IŞİD’ci oldukları iddiasıyla tutuklanan şahısların ise yöneticileri olduklarını kabul ettikleri SUFFE Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin sohbetlerini ve etkinliklerini sürdürdüğü ortaya çıktı. Üstelik SUFFE Derneği, kapatılan medrese ile aynı binada bulunuyor. IŞİD’cilerin yöneticisiyiz dedikleri derneğe ise AKP’li isimler kısa süre önce ziyaretler gerçekleştirdi.

akp-li-vekil-de-ziyaret-etmis-yoneticileri-isid-den-tutuklu-ama-dernek-acik-391082-1.

AKP’li isimden ziyaret
Derneğin internet sitesinde söz konusu ziyarete ilişkin kapsamlı bilgiler yer alıyor. Dernek, 6 Nisan tarihinde AKP Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu ve AKP Sincan İlçe Başkanı Fatih Omaç tarafından ziyaret edildi.

IŞİD tutukluları anlattı
2015 yılında El Kaide üyesi olmak suçundan gözaltına alınan ve daha sonra Adli Kontrol Şartı ile serbest bırakılan, IŞİD’in çocukları eğitmek için kurduğu dernekle bağlantısı tespit edildiği için tutuklanan Fatih D, SUFFE isimli dernekten bahseden ilk şüpheli oldu.

Türkiye’nin yönetim şeklini benimsemediğini, çocuğunu devlet okuluna şirk ve birçok ahlaki sebepten dolayı göndermediğini, kanun yapma hakkının Allah’tan başka kimseye vekalet vererek kendi adına yapılmasını istemediğini ifade eden tutuklu sanık Fatih D. kapatılan Tevhid dergisinin derneğinin değil, SUFFE isimli derneğin yöneticisi olduğunu anlattı.

Fatih D, bu dernekte, tıpkı medresede olduğu gibi çocuklara Kuran, sünnet, okuma, yazma kursları, piknik, müze, park ve bahçe gezileri gibi sosyal faaliyetlerde bulunduklarını, ailelerin kendi rızaları ile derneğe bağışta bulundukları taktirde bu bağışları kabul ettiklerini anlattı. IŞİD adına faaliyet yürüttükleri için tutuklanan Halil K, Semih D ve tutuksuz sanık Hatice Y. de ifadelerinde SUFFE isimli dernekle bağlantılı olduklarını anlattı.

Çocuklarını medrese eğitimi için IŞİD’e teslim eden baba Davut B. de çocuklarını Tevhid dergisi ile aynı binada faaliyet yürüten SUFFE isimli derneğe “sosyal etkinliklere katılması için” gönderdiğini anlattı.

Dernek açık ziyaretler sitesinde
İddianamede IŞİD adına faaliyet gösteren medrese ile aynı binada olduğu ve dini etkinliklerin burada da yapıldığı belirtilen SUFFE derneği, faaliyetlerine devam ediyor. Resmi internet sitesi aracılığı ile yeni adresi olarak Ankara’nın Eryaman Mahallesi’ni gösteren dernek, her Perşembe günü yaş sınırı olmaksızın sohbetler düzenlendiğini ve Ankara halkının davetli olduğunu belirtiyor.

Yeni bir yurt hazırlığı
IŞİD’in görüşleri doğrultusunda faaliyet gösteren medresede görevli kişilerin yöneticisi olduğu bu dernek, erkek çocuklar için yatılı kurs vereceği yeni bir yurt inşa ediyor. Ankara’nın Sincan ilçesinde yapımı süren yurt için bağış toplayan dernek, bu kapsamda hesap numarasını resmi internet sitesinden paylaştı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!