SON DAKİKA

AB Bakanı Çelik: Türkiye AB’den uzaklaşmıyor; ilerleme kaydettik

İngiltere’de basın mensupları ile biraraya gelen AB Bakanı Ömer Çelik “Zaman zaman açıklamalar yapılıyor. Türkiye AB’den

Bu haber 12 Eylül 2017 - 21:07 'de eklendi ve 88 kez görüntülendi.

Dünyanın da bir geçiş döneminde olduğunu vurgulayan Bakan, “Avrupa’da yeni bir tablonun önümüze geldiğini görüyoruz. Çinlilere atfedilen bir söz var, ‘Allah size geçiş dönemi yaşatsın’ diye. Biz de bu dönemde gereken çalışmaları yapmak zorundayız. Bu geçiş dönemlerinin şöyle bir özelliği var, kesin veri ve sonuç olmuyor. AB ile ilişkilerin Türkiye ile ilişkileri konusunda Türkiye AB’den uzaklaştı diye açıklama yapılıyor. Bu doğru değil. Darbe girişiminde Avrupa’dan destek görmedik. Avrupa Konseyi Genel sekreter ile yaptığımız görüşmede ilerleme kaydettik.” açıklaması yaptı.

Çelik, “Zaman zaman açıklamalar yapılıyor. Türkiye AB’den uzaklaşıyor diye ama bu doğru bir tespit ve açıklama değil. Biz 23. ve 24. fasılları açalım diyoruz fakat AB ön şart sunuyor. Fasılları açmak için ön şart olmaz, kapatmak için ön şart olur” dedi.

“ALMANYA’NIN TUTUMU IRKÇILARI GÜÇLENDİRİYOR”

Çelik Almanya’nın Türkiye’ye ilişkin tutumunu da eleştirdi. “Almanya’nın tutumu ırkçıların elini güçlendiriyor” diyen Çelik, “Avrupa’da ırkçı partilerin yükselmesi endişe verici” dedi.

Çelik şunları söyledi:

“Ben Avrupa ülkelerine soruyorum ki, neden radikaller cazip hale geldi. Fransız bir yazarın DEAŞ üzerine kitabını burada önerdim. Radikalizmle İslam ile bir arada kullanılması hatadır. Bu bir arada kullanılma durumu radikallerin istediği bir durumdur. Avrupa’da kolaycı bir yol izleniyor. Bir radikal hareket yapıldığında hemen camiler kapatılıyor. DEAŞ gibi ülkelerin kullandığı taktik tarihsel hafızaya gönderme yaparak haçlı seferleri gibi ideolojik bir olaya çevirebiliyor. Biz radikalizmle mücadelede çok tecrübeli bir ülkeyiz. Ülkemizde DEAŞ ve PKK ile beraber uğraşıyoruz.”

“Sigmar Gabriel bizi çok iyi tanır, biz de onu çok iyi tanırız. Gabriel üzücü bişey yaptı eşimi Erdoğan taraftarları tehdit ediyor, dedi, sonradan ortaya çıktı ki kendi partisinden bir Alman vatandaşı. Türkiye ile Almanya ilişkilerinde böyle davranmak Sigmar’ın vizyonuna da yakışmaz. Yapması gereken Almanya ile Türkiye arasında köprü kurmaktır. Silah satış mevzusu ise şöyle, Türkiye bu silahları DEAŞ ve PKK için kullanıyor. Silah vermemeleri Türkiye’ye zarar vermez. Türkiye kendini egemen bir devlet olarak korur. Ama sadece kendi sınırlarını değil Avrupa’yı da koruyor. Günübirlik konuşulacak bir konu değil. Almanya’nın güvenlik meselesini politik meselelerden uzak tutması lazım. Ben Sigmar Gabriel’e öneriyorum ki, seçime giderken daha dikkatli açıklamalar yapması gerekir, bu Türkiye için doğru Almanya için gerekli bir yaklaşım olur.” ifadelerini kullandı. Bakan, Gabriel için ayrıca “Bugün Almanya Dışişleri Bakanı’nın yapması gereken şey Türkiye ile Almanya arasında köprüler kurmaya çalışmak olmalı.”

‘ERDOĞAN KIRMIZI ÇİZGİMİZ’

AB Bakanı, “Ben prensip olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarı konularının kırmızı çizgimiz olduğunu onlara defalarca belirttim.” dedi.

Cami kapatmanın da doğru bir yaklaşım olmadığını söyleyen Çelik, “Din adamları olmadan radikalizmle mücadele edemezsiniz” dedi ve ekledi:

“Aşırılıkla mücadelede dünyanın en başarılı ülkelerden biriyiz. Türkiye ile müzakereleri durduralım denilen her cümle bu tür aşırılıkları destekler. Türkiye ile müzakerelerin kesilme durumu var. Eğer müzakereler kesilirse aşırılıkla nasıl mücadele edeceksiniz? Türkiye ile müzakereleri durduralım yönündeki her cümle aşırı gruplara enerji aktarmak anlamına gelir. Yarın da bir konuşma yapacağım. Konuşmada Avrupa’nın geleceği açısından kapsamlı bir değerlendirme yapacağım.”

Çelik “Ben prensip olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarı konularının kırmızı çizgimiz olduğunu onlara defalarca belirttim.” diyerek, AB üyeliği müzakerelerinin askıya alınmasıyla ilgili soruya, “AB ülkeleri Türkiye ile müzakerelerin sonlandırılma teklifinden rahatsız durumda. Juncker’in “Türkiye dev adımlarla uzaklaşıyor” ifadesi beni üzdü. Bu çift taraflı bir şey. Güney Kıbrıs’ın etkisiyle Fransa ve Almanya’nın etkisiyle fasıllar kapatılmak isteniyor. Biz de diyoruz ki, gelin müzakere edelim. Çözüm arayalım.” cevabını verdi.

(DHA)

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play