SON DAKİKA

12 Eylül’ü bile fersah fersah geride bıraktılar

İktidarın insan hakları ihlallerini sahiplendiğini belirten CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “12 Eylül’ü fersah fersah geride

Bu haber 07 Eylül 2017 - 10:05 'de eklendi. 275Son Güncelleme7 Eylül 2017 - 20:57

SEBAHAT KARAKOYUN

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AKP ve liderinin sistematik hale gelen insan hakları ihlallerini, işkenceyi, kalıcı hale gelen OHAL’i sahiplenmekten çekinmediğine dikkat çekerek, “12 Eylül’ü bile fersah fersah geride bıraktılar” dedi. Tanrıkulu, ülkedeki rejimin demokrasi değil otokrasi olduğunu söyledi.

Tanrıkulu, BirGün’e yaptığı açıklamada insan hakları ihlalleri açısından görülmemiş bir süreç yaşandığına işaret ederek, son 8 aylık tabloya ilişkin bazı verileri paylaştı. Bu süreçte cezaevlerinde 8 mahkûmun yaşamını yitirdiğini, en az 367 mahkûmun işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını, 605 mahkûmun bulundukları cezaevlerinden bir başka cezaevine zorla sevk edildiğini kaydeden Tanrıkulu, işkence ve kötü muamelenin gözaltılarla sınırlı kalmadığını, sokağa taştığını anımsattı. 1990’larda Türkiye’nin hafızasına kazınan “kaybetmelerin” tekrar gündeme geldiğini, insansız hava araçlarının sivilleri vurduğunu belirten Tanrıkulu, düşünce ve basın özgürlüğü alanında kara bir tabloyla karşı karşıya bulunulduğunu vurguladı.

Demokrasi değil otokrasi
12 Eylül döneminde, işkence ve gözaltında ölümlerin çok yaygın olduğunu ancak darbecilerin bu olayları savunmaktan çekinerek, “kamu görevlilerinin ihmali” diye savunma yapmaya çalıştıklarını anımsatan Tanrıkulu, “AKP buna bile gerek duymuyor. 12 Eylül dönemini fersah fersah geride bırakan bir süreç yaşanıyor. O dönemde gözaltı süreleri çok uzundu elbette ancak sıkıyönetim mahkemeleri dahi olsa hâkim karşısına çıkmak önem taşıyordu. En azıdan mahkemeye çıktıklarında kendilerini ifade edebilecekleri inancını taşıyorlardı. Şimdi de o dönemde olduğu gibi yargı bağımsız değil, öyle bir süreç yaşanıyor ki artık mahkemeye çıktıklarında kendilerini ifade edebilecekleri inancını da yitirdi insanlar” diye konuştu.

Geçmişte, iktidarda bulunanların OHAL ve sıkıyönetim uygulamalarını “zorunluluk” diye savunduklarını ve “günü geldiğinde kaldırma” vaadinde bulunduklarını belirten Tanrıkulu, “Oysa iktidarı elinde bulunduran AKP ve lideri ‘kime zararı var’ diyerek OHAL’i savunmakta hiçbir sakınca görmüyor” dedi.

Ülkedeki rejimin demokrasiyle uzaktan yakından ilişkisi bulunmadığını, parlamentonun, yargının, seçimlerin bütünüyle “kağıt üstünde” kaldığını belirten Tanrıkulu, “Biri siyasi parti ve onun liderinin bekası her şeyin önünde. Bu rejimin adı demokrasi falan değil, otokrasidir” dedi.

Linç kampanyaları sindirmesin
Yaşananları tüm açıklığıyla dile getirenlerin yargı cenderesinden kurtulsa bile AKP yandaşlarınca yürütülen linç kampanyalarıyla karşı karşıya kaldıklarına işaret eden Tanrıkulu, “İnsan hakları diyenlere yönelik linç kampanyaları karşısında sinmemek, dayanışmayla mücadeleyi büyütmek lazım. Onlar suçluluk telaşı içindeler, biz ise haklıyız ve kazanacağız” dedi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın