SON DAKİKA

Zorbalık rejimine artık yeter!

Bir kez daha uzatılan OHAL’e tepki gösteren TMMOB, “Ülkenin geleceği için OHAL derhal kaldırılmalı, Kanun Hükmünde Kararnameler

Bu haber 19 Ocak 2018 - 9:14 'de eklendi.
Abone ol

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından yapılan açıklamayla bir kez daha OHAL’in uzatılmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada “Ülkenin geleceği için OHAL derhal kaldırılmalı, Kanun Hükmünde Kararnameler geri alınmalı ve savaş politikalarından vazgeçilmelidir” denildi.

“AKP, olağanüstü hali savaş haline çevirmek istiyor!” vurgusunun öne çıktığı açıklamada, “Anayasa’nın askıya alındığı, Anayasa Mahkemesi kararlarının tanınmadığı, hukukun işletilmediği, parlamentonun görevini yapamadığı, yargının bütünüyle siyasal iktidarın güdümüne girdiği, özgür basının susturulduğu, muhalif yapıların baskı altına alındığı, savaş ve şiddetle beslenen b

‘Amaç korku rejimi’
Yapılan açıklamada şunlar da söylendi: “OHAL’in amacının darbecilerle hesaplaşmak, Gülen Cemaati üyelerini tasfiye etmek olmadığı konusunda artık kimsenin şüphesi kalmamıştır. OHAL’in amacı, AKP’nin iktidar olanaklarını sınırsız ve sorumsuz biçimde kullanabileceği bir korku rejimini sürekli kılmaktır.

OHAL rejiminin ekonomide, siyasette ve toplumsal yaşamda yarattığı tahribat, ülkeyi büyük bir karanlığa doğru sürüklemektedir.

Kapsamı ve içeriği öngörülemeyen Kanun Hükmünde Kararnamelerin yarattığı istikrarsızlık ve endişe, sadece siyasal krizi değil, ekonomik krizi de giderek derinleştirmektedir. İşsizlik, yoksulluk ve pahalılık sürdürülemez bir noktaya varmıştır.

Çocuklarını ısıtacak odun bulamadığı için intihar eden annelerin, geçinemediği için TBMM önünde kendini ateşe veren işsizlerin, açlığını haykırmak için İŞKUR önünde soyunan emekçilerin acı hikâyeleri yaşadığımız krizin boyutlarını gözler önüne sermektedir.

AKP, halkın içinde bulunduğu bu duruma çözüm bulmak yerine, krizi örtbas edebilmek için ülkeyi savaşa sürüklemektedir. AKP, Olağanüstü Hali savaş haline çevirmek istemektedir.”

***

OHAL 6. kez uzatıldı

Olağanüstü halin (OHAL) 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) tavsiyesi üzerine Bakanlar Kurulu’nda kararlaştırılan OHAL’in uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresinin görüşmeleri Meclis Genel Kurulu’nda dün tamamlandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

AK Parti ve MHP’nin ‘evet’ oyu kullandığı tezkerenin kabulüyle 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL 6. kez 3 ay süreyle daha uzatılmış oldu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!