SON DAKİKA

Yıldırım: Trump ‘YPG’ye silah verilmesi yanlış’ dedi

Londra’yı ziyaret eden ve İngiliz mevkidaşı Theresa May ile biraraya gelen Yıldırım BBC’ye de mülakat verdi.

Bu haber 27 Kasım 2017 - 21:25 'de eklendi.

Londra’yı ziyaret eden ve İngiliz mevkidaşı Theresa May ile biraraya gelen Yıldırım BBC’ye de mülakat verdi. Trump-Erdoğan telefon görüşmesiyle ilgili şunları aktardı:

‘GEÇİCİ İŞBİRLİĞİNİ ANLAYABİLİYORUZ’

“Bize bunun bir seçim değil, gereklilik olduğunu söylediler. PYD ya da YPG ile yapılan işbirliği için bunu söylediler. Bu işbirliğini kabul etmesek de anlayabiliyoruz. Bu geçici bir ilişkiydi. Şimdi bu ilişkiyi bitirme zamanı geldi. Çünkü Deaş hali hazırda yenilmiş durumda. Bu yüzden Bay Trump silah sağlanmasının yanlış olduğunu söyledi. Bu açıklama görüşmede yer aldı.” 

‘YPG KATILAMAZ’

Suriye için Soçi’de gerçekleştirilen üçlü zirvede ortaya çıkan ‘Yeni Plan’la ilgili ”Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın iktidarda kalmasını öngörüyor. Sizin bu anlaşmaya olan desteğiniz, Suriyeli Kürtlerin taraf olmamasına mı bağlı” sorusunu Yıldırım şöyle yanıtladı: “Bizim pozisyonumuz çok net. Terör faaliyetlerine katılan herhangi bir grup, bu görüşmelere katılamaz.” 

‘KANITSIZ GÖZALTINA ALMIYORUZ’

Yıldırım, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusunun görüşmede yer alıp yer almadığı sorusunu da “Onların bir takım adımlar atması gerekiyor. Çünkü biz iade için gerekli delilleri ve belgeleri paylaştık. Bizim için her şey çok açık. Hiçbir tereddütümüz ve şüphemiz yok” diye yanıtladı. 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlara ilişkin eleştirilerin hatırlatılması “Biz kanıt olmadan hiçbir insanı tutmuyoruz. Türkiye hukukun üstünlüğünün bulunduğu bir ülke” diyerek şöyle devam etti:

‘YA BUCKINGHAM SARAYI BOMBALANSAYDI?’

”Ya siz darbe girişimi yaşamış olsaydınız? Buckingham Sarayı bombalanmış olsa? Böyle bir olay yaşanmış olsaydı? Eğer böyle bir şey yaşamış olsanız, bizi anlardınız. Ben dostlarımızın empati yapmasını istiyorum.”

Başbakan Binali Yıldırım: Trump, ‘YPG’ye silah verilmesi yanlış’ diyor. https://t.co/f4k3aEMxAI pic.twitter.com/7LUennYaKq

— BBC Türkçe (@bbcturkce) 27 Kasım 2017

 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!