SON DAKİKA

YILDIRIM KIBRIS’TA RUMLARI UYARDI

Bu haber 20 Temmuz 2017 - 15:39 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 09:59
Atatürk'ün Katilleri

Başbakan Binali Yıldırım, “Rumlar, adada birlikte yaşama ve adayı birlikte yönetme mutabakatını anlaşmanın mürekkebi kurumadan terk etmişlerdir” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 43’üncü yıl dönümü nedeniyle KKTC’de düzenlenen törene katıldı.

Halka seslenen Yıldırım, “Barış Harekatı, Kıbrıs adasının tarihinde bir dönüm noktasıdır. Türkiye, garantör olarak o gün dünyaya, ENOSİS’e geçit verilmeyeceğini, Kıbrıs Türkü’nün yalnız olmadığını göstermiştir. Barış Harekatı, Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan doğan hak ve yükümlülükleri çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Harekat ile Türkiye adada yaşanan acılara son vermiştir. Bir daha tekrarlanmamasına teminat altına almıştır” dedi.

‘BM GÜCÜ HALA ADADADIR’

Yıldırım, Türkiye 1974’de birdenbire aklına düşerek buraya gelme kararı almadı. Hatırlayalım. Rumlar, adada birlikte yaşama ve adayı birlikte yönetme mutabakatını anlaşmanın mürekkebi kurumadan terk etmişlerdir. Tek yanlı, anayasa değiştirme dayatmalarına girişmişler, bu reddedilince Akritas Planı ile Kıbrıs Türklerini ortaklık devletinden silah zoru ile dışlamışlardır. Devleti ele geçirdikleri 193 yılından bugüne Kıbrıs meselesi bizlerin ve uluslararası toplumun yoğun bir şekilde gündeminde olmuştur. O günlerde kurulan BM Barış Gücü 53 yıldır halen adadadır. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı başından bu yana iyi niyet ve kararlılıkla çözüme sahip çıkmış, müzakere sürecine sahip çıkmış, adil, kalıcı, kapsamlı bir uzlaşma için inisiyatif almaya devam etmiştir. Geçtiğimiz günlerde İsviçre’de geride kalan süreç Birleşmiş Milletlerce kurgulanan çerçevede bir çözüm arayışının sonuç vermediğini bir kez daha ortaya koymuştur” açıklamasını yaptı.

Yıldırım, Türkiye’nin desteğinin geçmişte olduğu gibi bugün de devam edeceğini sözlerine ekleyerek, “Sözlerimi tamamlarken, Barış Harekatında Kıbrıs Türkü’nün varlığı ve özgürlüğü için cesaretle savaşan ve bu uğurda gözlerini kırpmadan can vererek şehadet mertebesine ulaşan mücahitlerimizi, Mehmetçiklerimizi rahmetle, şükranla anıyorum. Gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın Kıbrıs Türk halkına ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!