SON DAKİKA

‘Yıldırım ekibi ile Erdoğan arasındaki anlaşmazlıklar çok derin’

Bloomberg, Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan’ın görevden alınmasıyla birlikte AK Parti içerisindeki çatışma iddialarını gündeme getirdi.

Bu haber 08 Eylül 2017 - 18:20 'de eklendi. 120

Bloomberg, Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan’ın görevden alınmasıyla birlikte AK Parti içerisindeki çatışma iddialarını gündeme getirdi. Kerim Karakaya, Onur Ant ve Benjamin Harvey imzasıyla yayımlanan haberde, Türkiye Varlık Fonu’nun iç çatışmalar nedeniyle ‘felce uğradığı’ söyleniyor.

‘ANLAŞMAZLIKLAR, VARLIKLARIN NASIL DAĞITILACAĞI İLE İLGİLİ’

Fon ile bağlantılı olan ve ismini vermek istemeyen yedi kişinin aktardığına göre anlaşmazlıklar, varlıkların nasıl dağıtılacağı ile ilgili.  Yine ismini vermeyen dört kişi, ayrılıkların hayli derin olduğunu ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ekibinin Türkiye Varlık Fonu üzerindeki otoritesini artırmaya çalıştığını söylüyor.

Konuyla ilgili bazı kaynaklar da, fonun  ‘siyasi amaçlarla’ ya da başka şirketlerin aleyhine olacak şekilde hükümetle bağlantılı şirketleri zenginleştirmek için kullanılmasından endişe ettiklerini belirtiyorlar.

‘FON, BORSA VE DÖVİZE MÜDAHALE EDİLMESİ İÇiN LOBİ YAPIYOR’

Haberde, Türkiye Varlık Fonu’nun bazı yöneticilerinin, fonun borsa ve döviz piyasalarına müdahale etmesi için lobi yaptıkları, ancak Binali Yıldırım’ın Türkiye Varlık Fonu değerlerini büyük altyapı projeleri için kullanmak istediği iddia ediliyor. 

‘NADİREN BİR KONU HAKKINDA ANLAŞABİLİYORLAR’

Öte yandan, konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar, Türkiye Varlık Fonu yönetiminde yer alanların, toplantılarda nadiren bir konu hakkında anlaşabildiklerini söylüyorlar.

Haberde, fonun başkanlığına getirilen Himmet Karadağ’ın silah taşıdığı ve kurşun geçirmez yelek giydiği öne sürülüyor.

FONUN YAPTIĞI TEK ANLAŞMAYI BAŞBAKANLIK İKİ KEZ ERTELEDİ

Türkiye Varlık Fonu’nun şu ana kadar bağladığı tek anlaşma, Singapur’un ünlü kent plancısı Surbana Jurong ile güneydoğu bölgesinde yapılması planlanan sanayi merkeziydi. Ancak nihai anlaşma, bu anlaşmayı kimin imzalayacağı ve krediyi kimin alacağı konusunda belirsizlikler nedeniyle Başbakanlık tarafından iki kez ertelendi.

Öte yandan haberde Bostan ve ekibinin, Varlık Fonu yönetimindeki diğer isimlerin gitmesini istedikleri de söyleniyor.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın