Privacy Policy Page
SON DAKİKA

‘Yeni işgaller ve IŞİD saldırıları olacak’

Suriye’deki kalesi olan Rakka’nın yüzde 60’ından temizlenen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Suriye’de kenara sıkıştıkça Suriye dışında saldırılara ağırlık veriyor.

Bu haber 15 Ağustos 2017 - 18:10 'de eklendi.

Suriye’deki kalesi olan Rakka’nın yüzde 60’ından temizlenen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Suriye’de kenara sıkıştıkça Suriye dışında saldırılara ağırlık veriyor. Son dönemde IŞİD, Afganistan, Irak, Libya ve çeşitli Afrika ülkelerinde onlarca kişinin öldüğü saldırıların sorumluluğunu üstlendi. Coğrafya, bu saldırılara tanıklık ederken, İstanbul, Interpol tarafından üç yıldır aranan ve IŞİD’in Avrupa’daki eylemlerinin organizatörü olan Belçika vatandaşı Mehdi A.’nın eylem planı için geldiği şehirde yakalanmasıyla büyük şiddet olayının eşiğinden döndü. Ancak, yakalanan IŞİD’li güvenliği sağlama adına başarıya ulaşmış yalnızca bir adım. Zira kısa bir süre önce, Interpol’ün geçen mayıs ayında IŞİD adına intihar saldırıları düzenleme potansiyeline sahip 173 kişinin isminin bulunduğu bir listeyi Avrupa ülkelerindeki emniyet teşkilatlarına göndermişti. Peki IŞİD’in saldırıları nasıl seyredecek? Hangi yöne kayacak? Hangi ülkeleri hedef alacak?

Sputnik’e konuşan “Tekmili birden IŞİD” kitabının yazarı Hamide Yiğit’e göre IŞİD’in net güzergâhını çizmek zor olsa da, Suriye ve Irak’ın komşuları tehdidiyle karşı karşıya kalma ihtimali en yüksek olan ülkeler:

“IŞİD’in ne tam bir sistematiği var ne de bütünüyle asimetrik. Saldırıların çevre ülkelere kayması muhtemel. Çünkü, örgüt sıkıştığı zaman alanı daraldığı zaman kendisine daha önce yardım eden ülkelere bile ihtarda bulunup nefes almalarını sağlamalarını istiyor. IŞİD’in şimdi Suriye ve Irak’tan özellikle Musul’u operasyonunun başarıya ulaşmasından sonra, alanı tamamen daralmış durumda. Bu yüzden bu saldırılar Suriye ve Irak komşu ülkelerine bu saldırılarında taşınacaktır.”

‘AMAÇ KÜRESEL GÜÇLERİN YENİLGİSİ UNUTTURMAK’

IŞİD’i anlamak için bu örgütün köken itibari ile El-Kaide’nin yolunu izleyen bir radikal islam örgütü olduğunun anlaşılması gerektiğine vurgu yapan Yiğit “El Kaide’den bu güne radikal islamcı örgütlerin analizini yaptığınızda hep küresel güçlerin bu hareketlerin arkasında olduğunu görüyoruz. Şimdi çok büyük bir karmaşa ve küresel düzeye yayılan bir radikal islamcı korkusu yayılması isteniyor. Bu istem ne için olabilir? Bu tamamen müdahale etmenin yollarını meşrulaştırmak için müdahale etmenin zeminini hazırlamak için olabildiği gibi küresel güçlerin Suriye’deki yenilgisini unutturacak ve bütün dünyayı kaos korkusuyla baş başa bırakmak niyeti de var. Fakat bu yenilgiden çıkmak için mutlak suretle yeni işgaller olacak ve nerede yeni işgaller olacaksa, IŞİD’in orada çok yoğun saldırılarını göreceğiz. Bunlar bize bir işaret olur diye düşünüyorum” dedi.

‘LİBYA HALA HEDEF TAHTASINDA’

Yeni bir uluslararası müdahaleye tanıklık edecek ülkeler arasında Libya olduğuna işaret eden Yiğit “Libya’ya daha yeni bir uluslararası müdahale planı söz konusu. IŞİD uluslararası toplumun tanıdığı hükümeti daraltmak için çok yönlü eylemler, saldırılar gerçekleştiriyor. Libya’da ne AB ülkeleri ne de ABD açısından istenilen sonuca ulaşılamadı. IŞİD’e karşı bir operasyon adı altında Libya’ya bir müdahale beklediğim bir şey” diye ekledi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!