Afrika

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, Türkiye'nin 1 hafta boyunca Afrika üzerinden gelen çöl tozunun etkisi altında kalacağını bildirdi.
30.03.2024
Ülke Geneli İçin Çöl Tozu Uyarısı: 1 Hafta Sürecek için yorumlar kapalı
41
Nijerya'da son bir yılda 102 kişinin ölümüne yol açan Lassa ateşi hastalığı yeniden ortaya çıktı. Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi, 3-9 Ocak tarihleri arasında 48 kişide Lassa ateşi tespit edildiğini duyurdu.
21.01.2022
Nijerya’da Lassa Ateşi Yeniden Ortaya Çıktı için yorumlar kapalı
1
Batı Afrika ülkesi Nijerya'da kolera salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 296'ya yükseldi. Ülkede, ocak ayından bu yana 11 bine yakın kişiye kolera teşhisi konuldu.
25.06.2021
Farklı İsimler Altında Ölüm Virüsleri Nijerya’da Can Almaya Devam Ediyor için yorumlar kapalı
0
Hollanda'daki Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi ve Etiyopya Armauer Hansen Araştırma Ensitüsü'nün yaptığı çalışmada, Afrika’da yeni bir sıtma sineğinin ortaya çıktığı açıklandı. Yeni sinek türünün sıtma enfeksiyonları için endişe verici sonuçları olduğunu gösterdiği ifade edildi.
29.01.2021
Bilim İnsanlarından Korkutan Uyarı: Şehirlerde Yaygın Olarak Görülmeye Başlandı için yorumlar kapalı
0
Dünyaca meşhur Giza Piramitleri'ne ev sahipliği yapan Mısır'ın başkenti Kahire'de içerisinde bir mezar tapınağı ve çok sayıda hazinenin de bulunduğu 2 bin 500 öncesine ait büyük bir arkeolojik keşif yapıldı.
17.01.2021
Tam 2 Bin 500 Yıllık! Mısır’da Bulundu için yorumlar kapalı
1
1970'lerin ortalarında Orta Afrika’da ortaya çıkan Ebola salgınının keşfesilmesine yardımcı olan Mikrobiyolog Profesör Jean-Jacques Muyembe Tamfum insanlığın bilinmeyen sayıda yeni virüsle karşı karşıya olduğu ve tüm dünyanın buna hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.
03.01.2021
EBOLAYI KEŞFEDEN PROFESÖR’DEN KRİTİK UYARI: KOVID-19’DAN KÖTÜ VİRÜSLER GELİYOR için yorumlar kapalı
4
ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) ile Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) komutanlıklarının bünyesindeki kara güçlerini tek komutanlık altında birleştirdiklerini açıkladı.
24.11.2020
ABD, AVRUPA VE AFRİKA’DAKİ KARA BİRLİKLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR için yorumlar kapalı
0
Afrika ülkesi Ruanda'da bilim insanları, sıtmaya yol açan parazitin, hastalığın tedavisinde kullanılan artemisinin maddesine dirençli türünü keşfetti.
07.08.2020
SITMAYA YOL AÇAN PARAZİTİN MUTASYONU, TEDAVİDE KULLANILAN İLACA DİRENÇLİ ÇIKTI için yorumlar kapalı
5
Küresel tahmin sistemlerinde yer alan son verilere göre gelecek günlerde Türkiye'yi kavurucu sıcaklar bekliyor hava durumu hızla değişiyor. Akdeniz üzerinden gelecek olan sıcak hava dalgası özellikle güney kıyılarımızı etkileyecek.
18.07.2020
LİBYA ÜZERİNDEN AFRİKA SICAKLARI GELİYOR! için yorumlar kapalı
2
Batı Afrika ülkelerinde haziran itibariyle ikinci dalga çekirge istilası bekleniyor. Bu yılın ilk aylarında Doğu Afrika’da, Arap Yarımadası’nda etkili olan çöl çekirgeleri Asya’da Pakistan, Hindistan ve Rusya’da etkili oluyor.
30.05.2020
İSTİLACI ÇEKİRGELERİN KITALAR ARASI İLERLEYİŞİ DEVAM EDİYOR için yorumlar kapalı
2
Oxford Üniversitesi'nin yeni tip korona virüse (Kovid-19) karşı geliştirmeye çalıştığı aşının Afrika ülkelerinden Kenya’da da yetişkinler üzerinde deneneceği ortaya çıktı.
28.05.2020
OXFORD ÜNİVERSİTESİ, KORONAVİRÜS AŞISINI AFRİKALILAR ÜZERİNDE TEST ETMEYİ PLANLIYOR için yorumlar kapalı
0
Prof. Dr. Elif Dağlı, “Sahra çölünden 4 milyon ton toz da Akdeniz bölgesine taşınır ve havadaki partikül maddeyi yüzde 35 oranında arttırır.” ifadelerini kullandı.
14.05.2020
PROF. DR. DAĞLI’DAN UYARI: ÇÖL TOZLARI SALGINA NEDEN OLABİLİR için yorumlar kapalı
0