SON DAKİKA

‘Yeni adım’ın şifreleri

MHP Lideri Bahçeli’nin açıklamasını “AKP’ye teslimiyetin resmileşmesi” olarak okumak mümkün, ancak durumu tam olarak açıklamıyor

Bu haber 09 Ocak 2018 - 9:50 'de eklendi. 73

YAŞAR AYDIN [email protected] @yasaraydinnn

Devlet Bahçeli uzun süredir merakla beklenen açıklamayı dün yaptı. Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın aday olması durumunda destek vereceklerini ve partisinin aday çıkarmayacağını deklere etti. Bu açıklama çoğunlukla Devlet Bahçeli’nin “AKP’ye teslim olmasının resmiyete dökülmesi” olarak okundu. Kuşkusuz bu değerlendirmeye yanlış diyemeyiz. Ama açıklamanın zamanlamasına ve satır aralarına bakınca durumu tam olarak açıklamıyor. Bahçeli, dünkü açıklaması ile AKP’den taleplerinin hala bitmediğini ve Erdoğan’a yeni görevler tevdi ettiğini söylemek yanlış olmaz.

AKP cephesi
Bahçeli’nin ‘koşulsuz’ destek açıklaması Erdoğan’ın keyfini de artırabilir. Ama ‘ittifakın resmileşme’ talebinin aynı coşku ile karşılanmadığı biliniyor. Erdoğan, Bahçeli’nin bu talebinin farkında olmakla birlikte zamana yayma isteğindeydi. Bahçeli, bir kez daha ön aldı ve kendi tarifi ile bir önemli kavşağın da öncüsü olacaktı.

Erdoğan’ın, yasal ittifak modeline tabanın tam anlamı ile ikna olmaması, Bahçeli’ye dair tabanda var olan güvensizlik, benzer ittifak modellerinin muhalefetin işine yaraması ve ‘nikah’ işleminin siyaseten manevra yapma olasılığı bırakmaması gibi nedenlerle hala mesafeli durduğunu biliyoruz. Ankara’da önümüzdeki günler içinde Erdoğan-Bahçeli görüşmesine kesin gözü ile bakılıyor. Bu buluşma iki parti arasında 7 Haziran sonrası en çetin görüşme olacaktır.

Erimek istemiyor
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tabanın eğilimlerini yakından takip ediyor. Erdoğan’la girdiği ittifakın tabanda çözülme yarattığını da biliyor. Üstelik seçime girmeyecek bir MHP’de bu çözülmenin hızlanacak olması çok büyük olasılık. Bahçeli’nin önerdiği ‘resmileşmiş ittifak’ bir yandan Erdoğan ittifakını sürdürürken diğer yandan da partisini ayakta tutma gayretinin parçası. Dün yaptığı açıklama sonrası Ankara’da cevabı aranan soru Bahçeli’nin bu konuda ne kadar ısrarlı olup olmayacağı. Görüşüne başvurduğumuz MHP’yi yakından takip eden bir meslektaşımız Bahçeli’nin elinde çok fazla koz olmadığı kanaatinde. Manzaraya bakınca arkadaşımızın “MHP son kozunu tüm kamuoyu önünde oynadı. Şimdi Erdoğan’ın yanıtını bekleyecek. Yanıt olumsuz olma durumunda bile Bahçeli’nin bu ittifaktan ayrılma şansının olduğunu düşünmüyorum” tespiti en makul değerlendirme olarak ortaya çıkıyor. Ama söz konusu Bahçeli olunca kesin konuşmak zorlaşıyor.

Yeniden değerlendirme
Ankara’da herkes MHP’nin ilk turda aday göstermesine neredeyse kesin gözü ile bakıyordu. Buna CHP Lideri Kılıçdaroğlu da dahildi. Bahçeli bu hamlesi ile çıtayı biraz daha yükseğe koydu. Muhalefet bu hamleden sonra seçim stratejisini oluştururken ilk sıraya ‘seçimi ikinci tura taşıma’yı koymak zorunda hissedecektir. Bu durum ittifak görüşmelerinden, aday belirlemeye kadar bir dizi değişikliğe de neden olabilir.

Anlaşılan o ki, Bahçeli’nin hamlesi sadece kendi partisinin ve AKP’nin değil muhalefetteki partilerin de seçim taktiğini masaya yatırmasına neden olacak.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın