SON DAKİKA

Veli Ağbaba: ‘Alevi evlerinin işaretlenmesi provokasyondur’

Malatya’da çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı

Bu haber 22 Kasım 2017 - 16:50 'de eklendi.
Abone ol

Malatya’da çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atılması üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaşananların Alevilere yönelik yeni bir provokasyon olduğunu belirterek, “Malatya’yı karıştırmak isteyenlere müsaade etmeyeceğiz, hukuk önünde hesap soracağız.”dedi. Konuyla ilgili İçişleri Bakanı Soylu tarafından cevaplandırılmak üzere bir de soru önergesi verdi.

Alevilerin yoğun olarak yaşadıkları Cemal Gürsel Mahallesi’nde gece 02 .00 sularında 13 evin sprey boya ile işaretlenmesi Malatya’da tedirginlik yarattı. Kentte geçmiş yıllarda yapılan benzer provakatif eylemler tekrar gündeme geldi. Olayın, Alevilere yönelik bitmek bilmeyen provokasyonların son halkası olduğunu ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bu olayların Malatya’da daha önce de yaşandığını belirtirken, “Türkiye’nin dört bir yanında tahrik kokan bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Adıyaman’da, İstanbul Bahçelievler’de , Üsküdar’da Alevi vatandaşlarımızı tedirgin etmek isteyenler tarafından Alevilerin kapıları işaretlenmiş, ancak failler ortaya çıkarılmamıştı. Bu saldırıların son durağı Malatya, Cemal Gürsel Mahallesinde yaşandı” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından Malatya Paşaköşkü Mahallesi’nde yaşanan olayları da hatırlatırken “Alevi-Sünni arasında ayrım yapmak,kardeşi kardeşe düşürmek isteyenleri 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından Cemal Gürsel Mahallesi’nin komşusu olan Paşaköşkü Mahallesinde de gördük. O gün halkımız sağduyulu davranarak bu kişilere geçit vermemiştir. Bugün de Cemal Gürsel Mahallesi’nde evlerin işaretlenmesinin ardından bu tür provokasyonlara geçit vermeyeceğimizin bilinmesini isterim” ifadelerini kullandı.

“İL ÖRGÜTÜMÜZ GEREKLİ İNCELEMELERİ YAPIYOR”

Ağbaba yaşanan olaylara ilişkin açıklamalarında, “Gerek Malatya Valimiz ve Emniyet Müdürümüzle , gerek mahalle sakinlerimizle sürekli diyalog halinde olup, gelişmeleri yakından takip ediyoruz.İl örgütümüz mahallede gerekli incelemeleri yapıp, mahalle sakinleri ile görüşmeler gerçekleştiriyor.Olayın faillerinin bulunup hukuk önünde hesap verinceye kadar mücadele edeceğiz.Cumhuriyet Halk Partisi olarak , Malatya’yı karıştırmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmak üzere konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na bir de soru önergesi veren Ağbaba verdiği önergede, ““Türkiye genelinde bugüne kadar Alavi vatandaşların evlerinin işaretlendiği kaç olay yaşanmıştır? Bu olayların tarihleri nedir? Hangi yerleşim yerlerinde gerçekleşmiştir? Bugüne kadar Alevi vatandaşlarının evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır? Malatya Cemal Gürsel Mahallesi’nde yaşanılan saldırının ardından hangi işlemler yapılmıştır? Cemal Gürsel Mahallesi’nde evleri işaretlenen vatandaşların tamamının Alevi olması tesadüf müdür? Bölgede bir daha aynı saldırıların yaşanmaması için bir önlem alınması düşünülmekte midir?” sorularını sordu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!