Privacy Policy Page
SON DAKİKA

Trump: Meksika’ya duvar kurma fikrimi değiştirmedim

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan medyasında yer alan Meksika’ya duvar kurma fikrinin değiştiği konusundaki haberlerin gerçeği

Bu haber 18 Ocak 2018 - 20:24 'de eklendi.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan medyasında yer alan Meksika’ya duvar kurma fikrinin değiştiği konusundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Fox News televizyonuna konuşan Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly, Trump’ın Meksika’ya duvarın inşası ve parasını kimin ödeyeceği konularında fikrini değiştirmeye başladığını söylemiş, “Kampanya yürütmek, ülkeyi yönetmekten çok farklı” demişti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD basınında yer alan ifadeleri Twitter’dan yalanlayan Trump ise, Meksika duvarı konusunda fikrinin değişmediği yanıtını verdi.

“Duvar, duvardır. Düşünüldüğü ilk günden bu yana da bu fikir hiç değişmemiş ya da gelişmemiştir” ifadelerini kullanan Trump, duvarı Meksika’ya ödetme konusunda da kararlı olduğunu açıkladı.

ABD’de yayınlanan New York Times (NYT) gazetesi de, Kelly’nin Çarşamba günü göç konulu bir toplantıda, Trump’ın Meksika sınırına duvar örme vaadini “bilinçsizlik” olarak nitelediğini öne sürmüştü.

DACA’NIN KALDIRILMASI 800 BİN KİŞİNİN GÖÇ ETMESİ ANLAMINA GELİYOR

Meksika duvarı tartışmasının yeniden gündeme gelmesinin nedeni, Cuma günü kaderi belirlenecek göç reformu. Federal yönetimin kapanmasına günler kala Beyaz Saray ve ABD Kongresi üyeleri arasında göç konusunda yaşanan fikir ayrılığı sürüyor.

Demokratlar, reformun ABD’ye yasa dışı olarak giren göçmen çocukları da koruyacak şekilde hazırlanmasını istiyor.

Cumhuriyetçiler ise, ABD’ye yasa dışı yollarla getirilmiş göçmen çocuklarının korunmasını düzenleyen “Çocukluk Çağında Gelenler İçin Ertelenmiş Eylem” programı DACA’yı kaldırmaya çalışıyor.

DACA’nın kaldırılması sayıları 800 bine yaklaşan ve çocuk yaşta ABD’ye giren “Hayalperestler” lakaplı göçmenlerin sınır dışı edilmesi anlamına gelebilir.

Trump, seçim kampanyası sırasında büyük bir coşkuyla savunduğu Meksika sınırına duvar inşa etme ve parasını da Meksika’ya ödetme planından Nisan ayında geri adım atmıştı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!