SON DAKİKA

Trump, İran nükleer anlaşmasından çekilmeyi planlıyor

ABD başkanı Donald Trump, Tahran’la batılı ülkelerin 2015 yılında gerçekleştirdiği nükleer anlaşmadan çekilmeye hazırlanıyor

Bu haber 06 Ekim 2017 - 17:11 'de eklendi. Son Güncelleme6 Ekim 2017 - 21:07
Atatürk'ün Katilleri

ABD başkanı Donald Trump, Tahran’la batılı ülkelerin 2015 yılında gerçekleştirdiği nükleer anlaşmadan çekilmeye hazırlanıyor.

Trump, üst düzey ordu yetkilileriyle gerçekleştirdiği bir toplantının ardından, 2015 yılında yapılan anlaşmadan geri çekilmeyi planladığına dair haberlerin sorulması üzerine, İran’ın anlaşmanın ruhuna uygun davranmadığını söyledi.

Toplantıda gazetecileri şifreli bir şekilde, “Şu an burada olanlarınız fırtına öncesi bir sessizliğe tanık oluyor” sözleriyle uyarırken, ne demek istediğini açıklaması istendiğinde eski bir televizyoncu olan Donald Trump, “Göreceksiniz” diye yanıt verdi.

Trump’ın ABD güvenlik çıkarlarına uymaması sebebiyle anlaşmayı onaylamayacağı düşünülüyor.

Böyle bir durumda 60 günlük bir hukuki sürede Kongre’nin ekonomik yaptırımları tekrar uygulamaya sokup sokmayacağına karar vermesi gerekecek. Böyle bir karar anlaşmanın tamamen çökmesine ve ABD’nin Ortadoğu’daki ilişkilerinin gerilmesine neden olabilir.

Anlaşmadan vazgeçilmemesi gerektiğini düşünen ABD vatandaşları ise Kongre’ye gönderilmek üzere bir imza kampanyası başlattı. Kampanyada imzalanan dilekçede seçmenler Kongre’deki temsilcilerine Başkan Donald Trump’ın anlaşmayı sabote etmesine katılmamaları için çağrı yapıyor. DHA

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!