SON DAKİKA

Taşkent’te Özbek-Türk Üniversitesi Kurulması Planlanıyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Özbekistan ve Türkiye arasında yükseköğretim alanındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Taşkent’te Özbek-Türk üniversitesinin kurulmasının planlandığını bildirdi.

Bu haber 30 Ocak 2022 - 0:58 'de eklendi.
Abone ol

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve beraberindeki rektörler heyeti, 23 – 29 Ocak 2022 tarihleri arasında yükseköğretim alanında yeni işbirliği adımlarının atılması konusunda Özbekistan’a resmi ziyaretlerde bulunuyor. Ziyaret programı çerçevesinde, YÖK heyeti Taşkent, Semerkand ve Buhara şehirlerinde bir dizi temaslarda bulundu ve çeşitli toplantılara katıldı.

Ziyaret kapsamında, 24 Ocak Pazartesi günü Taşkent Devlet Ekonomi Üniversitesi’nde “Özbekistan ve Türkiye Arasında Yükseköğretim Alanındaki İşbirliği Beklentileri” konulu toplantı düzenlendi. Toplantıya, Özbekistan Yüksek ve Orta İhtisas Bakanı Abdukadir Taşkulov, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye’nin Özbekistan nezdinde Büyükelçisi Olgan Bekar ile iki ülkeden üniversite rektörleri katıldı.

Toplantıda konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Özbekistan ile yükseköğretim alanında ilişkilerin daha da güçlenmesini arzu ettiklerini kaydetti. Prof. Dr. Özvar, “Türkiye ile Özbekistan arasında yükseköğretim alanında bir ilki gerçekleştirmekteyiz. İki ülke devlet başkanlarının iradesi ile burada Özbek-Türk Üniversitesi kurmayı planlıyoruz. Kurulacak iş birliği ile Türkiye ve Özbekistan yüksek öğretim sistemlerinin güçlü yönleri karşılıklı geliştirilecek ve fırsatlardan birlikte faydalanılabilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Özbekistan Yüksek ve Orta İhtisas Bakanı Abdukadir Taşkulov, YÖK Başkanı ve ona refakat eden rektörlerin ziyaretini önemli bulduklarını belirterek “Bu ziyaret, mutlaka önemli sonuçlar doğuracaktır.” dedi. Abdulkadir Taşkulov, iki ülke uzmanlarının Özbek-Türk Üniversitesi kurulması konusunda çalışmalara başladığını ifade ederek, bu konunun en kısa zamanda sonuçlandırılması ve bu alanda büyük adımların atılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yok-baskani-ozvar-ozbek-turk-universitesi-kurmayi-planladiklarini-soyledi/2483855 (24/01/2022)

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR