SON DAKİKA

SPACEX’İN KURUCUSU MUSK: 1 YIL İÇİNDE İNSAN BEYNİNE ÇİP TAKABİLECEĞİZ

Dünya, korona virüs şoku ile mücadele etmeye devam ederken çılgın girişimci Elon Musk, akıl almaz bir projeyle daha ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde fırlatılan SpaceX roketi ile tarihe geçen Musk, beyin hasarlarını iyileştirebilecek bir elektronik devre, çip üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Bu haber 04 Haziran 2020 - 21:43 'de eklendi.
Abone ol

Musk, beyin dalgalarını uyarma odaklı bir proje olan, aynı zamanda kurucu ortağı da olduğu Neuralink girişimini yakın bir zamanda insanlar üzerinde test etmeye başlayacaklarını kamuoyuna duyurdu.

Halihazırda insanlar üzerinde test etmediklerini ancak bunun bu şekilde çok sürmeyeceğini ifade eden Musk; ‘Sanıyorum bir seneye kalmadan bunu insanlar üzerinde test ediyor olacağız’ diye de ekledi.

Beyinsizler.net’te yer alan habere göre, işin kokusu ilk olarak Şubat ayında, Musk, beyin ve bilgisayar arayüzü projesinin ‘harika’ bir yeni versiyonu üzerinde çalıştıklarını duyurduğunda çıktı.

Bunu takiben 2019 Haziranında şirket, proje kapsamında deneklerin kafatasları üzerinde lazerle minik delikler açılıp beyinlerinin içerisine esnek elektrot iğnelerinin yerleştirileceği duyuruldu.

Musk, çapı ortalama 25 mm olan bu iğnelerin beyne yerleştirilmesi için kafatasından çok küçük bir miktarın alınması gerektiğini belirtti.

Vücudun bunu kabul etmeme ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Musk, bu sürecin düşünülen kadar da tehlikeli olmadığı görüşünde.

‘İnsanlara kalp ritmi ölçerleri (holter), epilepsi krizleri, derin beyin uyarımı veya yapay kalça kemiği gibi durumlarda takılıyor’ diyen Musk ‘Vücudun neyi kabul edip neyi etmediği günümüzde gayet iyi bilinmekte’ diye de belirtti.

BİR AVUÇ DOLUSU ELEKTRİK DEVRESİ

Musk, beyne şok veren sinirsel uyarıcı cihazının çalışma şeklini ‘televizyona vurmaya’ benzetti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Her ne kadar kulağa pek hoş gelmese de burada amaç beynin işleyişini iyileştirmek. Böylelikle Alzheimer hastaları unuttukları anılarını hatırlayabilecekler.

‘Bir avuç dolusu elektrik devresi gibi düşünebilirsiniz bunu, ama bu devrelerin hepsi bozuk’ diye açıklayan Musk, bu teknolojinin henüz emekleme aşamasında olduğunu kaydetti.

Hala yapacak çok şeylerinin olduğunu söyledi Musk. Bir sene içerisinde test aşamasına geldiklerinin altını çizen Musk yakın zamanda bunu bir insan üzerinde deneyip beyninin hasar görmüş kısımlarını iyileştirebileceklerini ifade etti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!