SON DAKİKA

‘Soylu, mafya tetikçisi gibi’

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu hedef alan İçişleri Bakanı Soylu’yu ‘mafya tetikçisi’ne benzeten CHP’li Özel, “Biz Soylu gibi dün

Bu haber 12 Aralık 2017 - 11:43 'de eklendi. 74

SEBAHAT KARAKOYUN

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve partiyi hedef alan söylemlerinin dozunu giderek artıran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ‘mafya tetikçisi’ne benzeterek, “Biz Soylu gibi dün hırsız dediğimize bugün reis demeyiz. Dün hakaret ettiğine tetikçilikle kariyer planlaması yaparken bizi hedef alan Soylu’ya sözümüz, başka kapıya…” dedi.

CHP’de Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin İçişleri Bakanlığı’nca ‘yolsuzluk’ iddiasıyla görevden alınmasının ardından, önümüzdeki süreçte izlenecek strateji tartışılırken, yapılacak ilk MYK toplantısında bu konunun ele alınması bekleniyor. Yandaş basında Ataşehir’i başka CHP’li belediyelerin izleyeceği iddiaları yer alırken, İçişleri Bakanı Soylu’nun da “Sen bittin” diyerek doğrudan Kılıçdaroğlu’nu hedef almasıyla, “AKP, Man Adası belgelerinin rövanşı alacak bir çıkış planlıyor” yorumları öne çıktı.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sürece ilişkin BirGün’ün sorularını yanıtlarken, “Vergi kaçırmak için Man Adası’nda kurulan aile şirketi rezaletinin açığa çıkması, ABD’deki Sarraf davasında kirli çamaşırların ortaya dökülmesinden rahatsız olan AKP, CHP’ye karşı belediyeler üzerinden taarruza geçti” dedi. İftira ve şantaj kampanyası yürütüldüğünü savunan Özel, Ataşehir Belediye Başkanı’na tebligat yapılmadan iddiaların yandaş gazetenin internet sitesinden yayınlandığına dikkati çekti. Özel’in açıklamaları özetle şöyle:

AKP organize suç örgütü gibi
AKP uzun süredir devleti organize suç örgütünü yönetir gibi yönetiyor. Kimi FETÖ’cülüğü, kimi aldığı rüşvetler, yaptığı hukuksuzluklar konusunda haklarında kanaat oluşmuş kendi belediye başkanlarını ‘ya istifa ya mahkeme’ şantajıyla görevden el çektirirken, aynı zamanda kendilerinin de ortak olduğu bütün pislikleri örterek ödüllendirdiler.

Yüzde 45, seçtiğince yönetilmiyor
Şu anda ülke nüfusunun yüzde 45’ i seçtiği belediye başkanlar tarafından yönetilmiyor. Ya kayyımlar ya da istifa ettirilenlerin yerine Saray’dan atanan isimler yönetiyor. Biz asıl hakemin halk olduğunu söyleyerek bu tabloda seçimlerin yenilenmesini önerirken, seçimden kaçan AKP, şimdi CHP’li belediyeleri hedef aldı. Yapılanın CHP’nin temiz siyaset için attığı adımlara karşı bir intikam saldırısı olduğu açık.

Suç örgütü söylemi
İçişleri Bakanı Soylu’nun Ataşehir Belediye Başkanımız ile ilgili operasyonun ardından yaptığı açıklamalar dikkat çekici. Üçüncü sınıf mafya filmlerinde bile rastlanılmayan klişeleri kullanarak tehdit ediyor. ‘Sen bittin Kılıçdaroğlu’ ve benzeri söylem bir İçişleri Bakanı değil bir organize suç örgütü söylemi. Soylu, mafya babasının iletmesini istediği mesajı bütün kabalığıyla ileten tetikçi gibi. Süleyman Soylu bizi kendisiyle karıştırmasın. Biz Soylu gibi dün hırsız dediğimize bugün reis demeyiz. Dün hakaret ettiğine tetikçilikle kariyer planlaması yaparken bizi hedef alan Soylu’ya sözümüz, başka kapıya…

En sert sözleri dönekler söyler
Geçmişte ‘paçasından pislik okuyor’ dediğinin bugün paçasına yapışarak tutunmaya çalışmanın ötesinde Soylu’nun 2010 Referandumu’nda bir başka partinin başındayken canını dişine takarak yargıyı cemaate teslim edecek süreci destekleyen bir kampanya yürütmesini, nefessiz kalırcasına Gülen’i, kumpas davalarının savcılarını savunmasını da kimse unutmadı. Herkes bilir ki en sert sözleri dönekler söyler.

***

Suç duyurusu ve tazminat davası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisi hakkında “Açık açık söylüyorum, bittin sen” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında ‘kamu görevlisine hakaret, iftira ve tehdit’ suçlamalarından suç duyurusunda bulundu. Kılıçdaroğlu ayrıca 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, dün Ankara Adliyesi’ne giderek suç duyurusu ve tazminat davası dilekçesini verdi. Dilekçede, Soylu’nun sözlerinin eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında görülme şansının bulunmadığı belirtildi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın