SON DAKİKA

‘Size muhtaç değiliz’

İktidarını kurması ve tahkim etmesinde ABD emperyalizminden destek alan Erdoğan, vize krizine dair açıklamasında, “Size muhtaç

Bu haber 13 Ekim 2017 - 10:01 'de eklendi. 117

ABD ile yaşanan vize krizine dair konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhataplarının defalarca yaptığı “karar hükümetindir” açıklamalarına rağmen, “Bu olayı ortaya çıkaran buradaki bir büyükelçidir” dedi. Sert ifadelerle ABD’ye yüklenen Erdoğan, “ABD, müttefikini kendini bilmez büyükelçisine feda etti; size muhtaç değiliz” dedi.
“İleri garnizon olarak görülen Türkiye’nin irade göstermesini kabul edemiyorlar” diyen Erdoğan, Trump yönetimini de satır arasında konudan ayrı tutarak ilişkilerin “ABD yönetimi içinde eski yönetimden kalmış bir klik tarafından baltalandığını” savundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken, eski Başbakan Bülent Ecevit’i kastederek, “ABD’deki lider poposunu dayıyor, bunlar el pençe divan duruyor. Böyle bir Türkiye yok artık” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanmasına da değinerek, Sarraf’ın itirafçı olacağına dair iddiaları da ilk kez resmi ağızdan doğruladı: “Vatandaşımı tutuklayacaksın, sonra da itirafçı olarak kullanmak isteyeceksin.”

Valiler Toplantısı’nda konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:
»Ülkemiz bir süredir tarihinin en kritik sürecini yaşamaktadır. Türkiye içerden ve dışardan kuşatılmaya çalışılıyor. Türkiye’nin bağımsızlığına leke sürdürmeme kararlılığı birilerini rahatsız ediyor. Türkiye kendine geldikçe, gücünün farkına vardıkça, baskılara eyvallah etmedikçe birileri emin olun ne yapacaklarını şaşırıyor.

‘Yükselişimizi engellemek için’
»Bu yükselişimizi engellemek için çok yönlü, çok aktörlü kirli bir plan uyguluyorlar. Bu planın içinde ekonomik tetikçilik var. Millet iradesini tank ve topla esir almak var. Mezhep ve etnik temelli kışkırtmalar var. Terör örgütlerine sahip çıkma var. Diplomatik teamüllerin ayaklar altına alınması da var. Amerika ile vize gerginliği bunun ifadesidir.

»Bu olayı ortaya çıkaran buradaki bir büyükelçidir. Amerika’nın stratejik ortağını bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez. Biz kabile devleti değiliz. Biz size muhtaç değiliz. Biz sizden paramızla silah istediğimizde ‘kongre’ diyorsun ama terör örgütüne ücretsiz silah veriyorsun. Niye, ‘Türkiye’yi güneyden kuşatalım’ diye. Bunlar bizi herhalde görmez, sağır, böyle zannediyorlar. Öyle alışmışlar çünkü ama böyle bir Türkiye yok artık. Uluslararası rekabette de yerini alacak bir Türkiye’yiz.

»Koskoca ABD’yi bir büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun. ‘Sen benim stratejik müttefikime böyle diyemezsin’ demeleri lazımdır. Büyükelçi ‘hükümetin adına bu adımı attım’ diyorsa, sayın Başkan da savunuyorsa, biz de şu anda aldığımız kararın sonuna kadar arkasındayız.

»Türkiye atılan adımlar karşısında mütekabiliyet esasına göre hareket etmiştir. Sorunu büyüten asla biz değiliz.

Muhalefeti hedef aldı
»Vize olayıyla ilgili ülkemizin kaybı ‘50 milyar lira’ diye açıklama yapıyorlar. Neye göre bu hesabı yapıyorlar? Bu tarz hezayanlar, bir ülkenin ana muhalefet partisinin genel başkanından çıkıyorsa, artık bu zatı ben yerli ve milli göremeyeceğim gibi, bu ülkenin hassasiyetlerine kulak veren birisi olarak görmem de mümkün değildir. Bu zor günler aynı zamanda eleme, elenme ve ayrışma günleridir.

»Böyle bir yerde kavgaya girdiğiniz zaman atılan yumruk sayısı sayılmaz. Kalkacak bize karşı böyle bir tavrı takınacaklar, ondan sonra da orada şu kadar kayıp, bu kadar kayıp varmış. ‘Öğrenci burada Amerika’ya gidemiyor’, gidemeyebilir. Mesele burada vatandır, gerisi teferruattır.

Sarraf’ın itirafçı olacağı iddiası
»Teröristleri ülkelerinde saklayan, bu ülkelerden başka ülke var mı? Bir taraftan demokrasinin ana vatanı diyeceksin, teröristi saklayacaksın, ondan sonra FETÖ ile irtibatlı olan ülkemizdeki diplomat vasfı olmayan, konsolosluğunda saklanan kişinin kendine göre hakkını arayacaksın. FETÖ ile açık net her şeyi ile ilişkili, bağı irtibatı var. Bunları koruyacaksınız. Böyle bir şey olamaz? Benim bankamın genel müdür muavinini hiçbir şey olmadan tutuklayacak, vatandaşımı yargılayıp itirafçı olarak kullanmak isteyeceksin.

»(Koruma şiddeti olayı nedeniyle tutuklanan Türk vatandaşları hakkında) Lafa geldi mi koskoca Amerika’sın. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanını terör örgütleri mensupları rahatsız ediyorsa ve bu ülkenin vatansever evlatları da orada onları engellemek isterken bizim evlatlarımızı tutukluyorsun, teröristleri birkaç gün geçince serbest bırakıyorsun, o evlatlarımız hala içeride. Adalet bu mu?

»Kandil’deki terör baronları ile doğrudan hat kuranlar bize hukuk dersi veremez.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın