SON DAKİKA

Sen Kaman’a gitme, biz dünyayı dolaşalım

Kültür Varlıklarını Araştırma Komisyonu ABD’nin de yer aldığı 7 ülkeye gitmek için Meclis Başkanlığı’ndan izin istedi. AKP’li

Bu haber 18 Kasım 2017 - 9:04 'de eklendi.

NURCAN GÖKDEMİR @nurcangokdemir
[email protected]

Türkiye’den yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin belirlenerek geri getirilmesi sağlamak ve var olan kültür varlıklarını koruyacak önlemleri belirlemek amacıyla TBMM’de kurulan Araştırma Komisyonu, yedi ülkeyi kapsayan “inceleme gezisi”ne çıkmak istedi. TBMM Başkanlığı ülke sayısına itiraz edince Hollanda ve İtalya listeden çıkarılarak ülke sayısı beşe indirildi. CHP’li Zülfikar İnönü Tümer’in Kaman’daki müzeye gitme isteği ise “Kaman uzak” itirazıyla karşılaştı.

Rapor taslağını görüşmek üzere önceki gün toplanan komisyonda, “inceleme gezileri” gündeme geldi. Komisyonun AKP’li Başkanı Mustafa İsen, üyelere bilgi verirken TBMM Başkanlığına, Türkiye’den tarihi eser kaçırılan ülkelerdeki müzelerde inceleme yapma isteklerini ilettiklerini söyledi.

Meclis Başkanlığından 12 kişilik komisyonun tüm üyelerinin yurtdışına gönderilmesi gibi bir uygulama olmadığı ve ülke sayısının da fazlalığı ile ilgili sözlü bir dönüş geldiğini aktaran İsen, “AKP ve CHP’den birer, HDP ya da MHP’den de bir üyeden oluşan bir heyet” oluşturulabileceğini söyledi.

“Hollanda ve İtalya’dan iade talebi yok”
Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müzelerde Türkiye’den götürülen eserler bulunduğunu bildiren İsen, Kültür Bakanlığı’ndan gidilmek istenen ülkelerden Hollanda ve İtalya’dan istenen eser bulunmadığına ilişkin bir yazı geldiğini söyledi.

Meclis tutanaklarına gezi planlamasına ilişkin görüşmeler şöyle yansıdı:

Serdal Kuyucuoğlu (CHP): Evet, Hollanda ve İtalya gereksiz.
Başkan İsen: Yani şu anda Almanya, Avusturya, Fransa, İngiltere. Amerika Birleşik Devletleri de doğrusu biraz uzak, uygun görürseniz onu da çıkalım.
Ceyda Bölünmez Çankırı (AKP): Almanya, Avusturya, Fransa, İngiltere.
Serdal Kuyucuoğlu (CHP): Rusya yok…
Başkan: Rusya’dan da şu anda talep edilmiş bir eser yok.
Serdal Kuyucuoğlu (CHP): Kültürel hazineler örneğin.
Başkan: İşte, ama bir işlem yapılmamış. Uygun görürseniz bu 4 ülke için -ülke sayısının da çok olduğunu ifade ettiler- benzer bir talepte bulunalım.
Kuyucuoğlu (CHP): Bana göre ABD’nin olması lazım.
Başkan: Ya, olması lazım ama ülke çok uzak, isterseniz ben sizin teklifiniz olarak…
Kuyucuoğlu (CHP): Çünkü Metropolitan’ın özellikleri filan güzel. ABD’de girişteki lahit bile Tarsus’tan götürülmüş Yani çok miktarda özellikle Metropolitan’da…
Başkan: Hayhay, ben bunun teklifini yaparım. Ankara’da bir veya iki müzeye de gidebiliriz.
“Kaman n’oldu?”
Zülfikar İnönü Tümer (CHP): Kaman diyordunuz bir de.
Başkan: Kaman biraz uzak yani Kaman’ı isterseniz Kaman’a da gideriz. Yani ben hemen burada elimizin altında olduğu için Anadolu Uygarlıkları Müzesi olabilir dedim.

Konyalı’da yemek
Üçüncü olarak da önümüzdeki günlerde benzer bir toplantıyı İstanbul’da gerçekleştirelim …
Yıldız’da da çok eser yok yani Topkapı ile İstanbul Arkeoloji zaten birbirine çok yakın, birisine gideriz, öbürünü de ziyaret ederiz. Mesela, toplantıyı Topkapı Sarayı’nda Aziziye Köşkü’nde yapabiliriz.
Arkadaşlara Konyalı’da bir yemek de ikram ederiz. Bunları bilgi olarak size sunuyorum. “Uygundur” derseniz ben bürokratik işlemlerini sürdüreceğim.
Durmuş Ali Sarıkaya (İstanbul): Türkiye-ABD Dostluk Grubu Başkanı olarak ben de diğer vekillerimize katılıyorum. Bu ziyaretlerin en önemli ayağının ABD’deki ziyaretimiz olması gerektiğini düşünüyorum.
ABD’de yakalayacağımız pozitif bir havanın diğer ülkelerle ilgili ilerideki çalışmalarımızda da pozitif etkisi olacağına inanıyorum.
Başkan: Başkanlığa bu talebi ileteceğiz. Yani ABD de var listemizde, buna bakacağız.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!