‘Savaşın ve rantın bütçesi’ Meclis Genel Kurulu’nda

2018 Bütçesi görüşmeleri yarın Meclis’te başlayacak. CHP ve HDP, bütçeyi “ranta ve savaşa ayrılan bütçe” diye tanımladı. MHP

‘Savaşın ve rantın bütçesi’ Meclis Genel Kurulu’nda
Yayınlama: 10.12.2017
1
A+
A-

HÜSEYİN ŞİMŞEK [email protected] @simsekhuseyinn

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri sona eren 2018 Yılı Merkezi Bütçe Kanunu Tasarısı, yarın Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak.

Muhalefetin, “Savaşın, israfın ve rantın bütçesi” olarak adlandırdığı bütçe tasarısının görüşmeleri 22 Aralık Cuma gününe dek sürecek. Bütçe görüşmeleri sırasında Meclis Cumartesi ve Pazar günü de çalışmayı sürdürecek.

Genel Kurul’da sert tartışmalar eşliğinde görüşülmesi beklenen ve AKP’nin israf harcamalarını artıracağı eleştirilerinin merkezinde olan 2018 Yılı Merkezi Bütçe Kanunu Tasarısı’na CHP ve HDP muhalefet şerhi hazırladı. ‘Muhalefet şerhi’ adı altında MHP’nin hazırladığı metinde ise hükümeti destekleyen ifadeler dikkati çekti.

‘Sorunun çaresi değil kendisi’
CHP Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri tarafından hazırlanan muhalefet şerhinde, 2018 bütçesinin Türkiye ekonomisinin sorunlarına çare olan değil, sorunun kendisi haline gelmeye aday bir bütçe olduğu ifade edildi. Bütçe tasarısının Türkiye’yi kalkındırmak isteyen bir bütçe olmadığını ifade eden CHP’li milletvekilleri, “Bütçede insan onuruna yaraşır, iyi ücret, güvenceli iş yoktur. Emekçi sınıfı yoktur. Bu bütçede rant sermayesi vardır” ifadelerini kullandı.

‘Bütçede gelecek yok’
Eğitime yeteri ölçüde kaynağın ayrılmadığı ifade edilen CHP’nin muhalefet şerhinde özetle şu değerlendirmelere yer verildi: “Üretimin altyapısını güçlendirecek verimli yatırımlar yok. Gelecek yok. Katma değer oluşturan üretici yok. Devlet eliyle imtiyaz elde eden yandaş sermayenin rant elde etmesini sağlayacak tercihler ise var. Hak temelli, sosyal adaleti sağlamaya yönelik politikalar, eşitlikçi bir harcama ve vergi politikası yok. Dar gelirli, yoksul, esnaf, emekli, kadın, genç yok.”

‘Parti devleti harcamaları’
“Bu bütçe çevreye duyarlı bir bütçe değildir. İktidarın geleceğini önceleyen ve buna göre düzenlenmiş, parti devleti düzenine yönelik harcamaların olduğu bir bütçedir. Bütçede kamu özel ortaklığı ve işbirliği modeli ile son dönemde gerçekleştirilen hastane, enerji, otoyol, köprü gibi projelerle ilgili sözleşmelere dayalı olarak verilen başta asgari ödeme olmak üzere diğer garantilerin devlet hazinesine ve bütçeye yükü konusunda ortaya çıkması olası risk ve yüklerin gerçek boyutu hesaplanmamış.”

‘Savaş bütçesi’
HDP’li Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri ise AKP’nin hazırladığı bütçe tasarısını, “Savunma ve güvenlik ağırlıklı savaş bütçesi” olarak nitelendirdi.

Devletin savunma ve güvenliğe ayırdığı payın çeşitli bütçe kalemlerine dağıtıldığını ve bu nedenle büyüklüğünün tam olarak görülmediği belirtilen şerhte, “Millî İstihbarat Teşkilatı, Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Millî Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığının payına ayrılmış bulunan bütçe, 2017’de 64 milyarken 2018’de 84,5 milyardan fazla olacak” denildi.

‘İç siyaset türevi dış siyasetin sonucu’
Bir yıl içerisinde ortaya çıkan 20 milyarlık farkın aslında milli eğitime ya da sağlığa ayrılan yatırım paylarının toplamından dahi fazla olduğunu ifade eden HDP’li Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri, şu değerlendirmeleri yaptı: “Gitgide kabaran bir savunma ve güvenlik bütçesiyle karşı karşıyayız. 2018 bütçesi, iktidardaki ittifakın ve Cumhurbaşkanı’nın önümüzdeki dönemi silahlı çatışmaların artacağı ya da artma eğiliminin yüksek olduğuna dair yönelişini açığa vuruyor. Türkiye’nin neden ötürü, Rusya’dan milyarlarca dolar vererek S-400 füze savunma sistemleri alması gerektiği hala doyurucu bir biçimde açıklanmış değildir. Türkiye’nin bir savaş bütçesine yönelmesinin gerçek nedeni, düşmanlarla kuşatılmış olması ve ‘terörizm’ tehdidi altında bulunuyor olması değildir. Bu, AKP hükümetinin izlediği iç siyasetin türevi olan dış siyasetin sonucudur.”

MHP’den ‘muhalefet’ şerhi!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başkanlık sistemine ilişkin herhangi bir görüşme yokken, “Fiili durum hukuki boyut kazansın” açıklamasının ardından başlayan AKP-MHP ortaklığı, bütçe tasarısına MHP’nin hazırladığı muhalefet şerhinde de kendisine yer buldu. “Karşı görüş” olarak adlandırılan şerhte, MHP’li Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri, AKP’ye desteğini sunan değerlendirmelere yer verdi.

2018 Yılı Merkezi Bütçe Tasarısı’nın 2019 yılında yürürlüğe girmesi planlanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne hazırlıkta önem taşıdığı ileri sürülen muhalefet şerhinde, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile etkin hükümet, kudretli devlet tesis edilmiştir. 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı, 2019 yılında tam anlamıyla yürürlüğe girecek olan, bu yeni hükümet etme sisteminin hazırlıklarının gerektireceği ihtiyaçların karşılanması bakımında da önem taşımaktadır” denildi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı