SON DAKİKA

Sarraf Davası’nda dördüncü gün

Hakan Atilla’nın tutuklu olarak yargılandığı davada Rıza Sarraf tanık olarak ifade vermek için kısa süre içinde mahkemeye

Bu haber 04 Aralık 2017 - 20:00 'de eklendi. 80

Hakan Atilla’nın tutuklu olarak yargılandığı davada Rıza Sarraf tanık olarak ifade vermek için kısa süre içinde mahkemeye getirilecek.

Bugün mahkemede savcılığın sorgusunun ardından, tutuklu olarak yargılanan Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarının Sarraf’ı sorgulamasına geçileceği ifade ediliyor.

ZARRAB’IN CEZAEVİNDEKİ KONUŞMALARI YAYINLANDI

19.44: Daily Beast’ten Katie Zavadski’nin paylaşımına göre, paylaşımlar doğruysa, Sarraf’ın avukatı Şeyda, Sarraf hakkında Erdoğan’la irtibat halindeydi.

19.34: Duruşmaya iki dakika ara verilirken, Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarından ses itiraz geldi. Avukatlar, Sarraf’ın cezaevinde yaptığı konuşmaların kayıtlarını yayınlayıp, yalan söylemeye meyilli olduğunun bu kayıtlardan anlaşıldığını savunuyor.

ABD cezaevlerinde yasal olarak dinlenen konuşmalardan birine ilişkin özette, Sarraf’ın bir erkekle görüştüğü belirtiliyor. Buna göre, telefondaki kişi Sarraf’a, ‘görüşmenin iyi geçtiğini ve bunun, bugüne dek yaptıkları en önemli şey olduğunu’ söylüyor. Bu kişi, Sarraf’ın avukatıyla konuştuğunu, ‘İbrahim’in de bu konuşmayı dinlemesine izin verdiklerini’ anlatıyor.

Sarraf ‘görüşmenin faydalı olup olmadığını’, telefondaki kişinin arayacağını söylediği kişiyi arayıp aramadığını soruyor.

Telefondaki kişi, ‘Mevlüt ve Bekir’le görüşeceğini, avukatı Şeyda’nın onlarla zaten görüştüğünü, söylemeleri belirtilen şeyi söyleyeceklerini, avukat Şeyda’nın Beyefendi ile görüşeceğini ve ona gerekirse Obama’yı aramasını önereceğini’ söylüyor.

19.34: Duruşmaya iki dakika ara verilirken, Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarından itiraz geldi. Avukatlar, Sarraf’ın cezaevinde yaptığı konuşmaların kayıtlarını yayınlayıp, yalan söylemeye meyilli olduğunun bu kayıtlardan anlaşıldığını savunuyor.

NEW: While Zarrab is testifying, Atilla’s lawyers file papers saying government failed to meet court deadlines, and was late in giving them recordings of Zarrab’s Turkish-language phone calls. They say that it looks like in those phone calls, Zarrab was willing to lie to get out: pic.twitter.com/JAXItPpekZ

— Katie Zavadski (@katiezavadski) December 4, 2017

19:28 – ABD’li gazeteci Adam Klasfeld, mahkeme salonunda dinletilen ses kaydının Süleyman Aslan’a verilen rüşvet ile alakalı olduğunu iddia etti. Ses kaydında, Happani’nin “Ne kadar göndereceksin?” sorusuna Sarraf’ın “Bilmiyorum, gıda ve diğerleri için ne gönderdiğimize bakalım. Toplamda onu temel alarak bir şey hesaplayalım ve gönderelim” dediği iddia edildi.

“Happani: Ne kadar göndereceksin?

Sarraf: Bilmiyorum, gıda ve diğer şeyler için ne kadar gönderdiğimize bir bak. Totalde, buna dayalı bir hesap yapalım ve bunu gönder.”

19:17 – Sarraf ve Happani arasında geçen bir konuşma mahkeme salonunda konuşuluyor. Daily Beast’ten Katie Zavadski, konuşmada Halkbank’ta gönderilen para konusunun görüşüldüğü belirtildi.

19:08 – ABD’li gazeteci Katie Zavadski, mahkemede tartışılan bir konuşma metnine göre, Hakan Atilla’nın Sarraf’ı gıda nakliyelerini ‘inanınılır” yapması konusunda uyardığını iddia etti. Zavadski’nin iddiasına göre, Atilla, Sarraf’a “Sadece 14 ton taşıyan bir teknenin üzerinde 25 ton taşıyoruz demeyin ya da buna benzer şeyler” dedi.

18:58 – ABD’li gazeteci Katie Zavadski, bugünki duruşmada ilk üç günde olmadığı kadar fazla zamanın Hakan Atilla konusuna harcandığı yorumunda bulundu. Zavadski, “Sarraf, Atilla’nın sürece nasıl dâhil olduğunu özetlemeye çalışıyor” ifadesini kullandı.

18:56 – Duruşmada Sarraf’ın şirketi Volgam Gıda’ya ilişkin konuşuluyor.

18.47 – Sarraf: Halkbank’a ödediğim en yüksek komisyon oranı yüzde 1.

18.45 – Sarraf, ürünlerine üzerinde menşei bilgisi olarak Dubai yazmalarının bir hata olduğunu söylüyor. ‘Neden?’ sorusunu ise şöyle veriyor: “Çünkü Dubai’de buğday yetişmiyor”

18:41 – Başka bir konuşmaya ait metin, mahkeme salonunda transkripsiyon olarak kayda geçirildi.

18:30 – Gazeteci Adam Klasfeld, yargıçın Sarraf’a “adını ‘Bunghi’ olarak duyduğu” bir nakliye şirketinin kendilerine rakip olup olmadığını sorduğunu iddia etti. Sarraf, buna ‘evet ve hayır’ cevabını verdi. Klasfeld’in iddiasına göre Sarraf, “Hayır, rakip değildik çünkü onlar gerçek gıda gönderiyordu ancak bir hiçbir şey göndermiyorduk. Onlarla rakip olduğumuzu söyleme nedenim ise şudur: Çünkü onlard a işlerinde Halkbank’taki İran parasını kullanıyordu. Halkbank’tan çekeceğim ve kullanacağım para miktarını düşürüyorlardı. Halkbank’taki İran parası ne kadar fazla olursa, bu benim için iyiydi.” ded,.

18:26 – ABD’li gazeteci Adam Klasfeld’in iddiasına göre, Sarraf’a “(İran’a giden) Gemilere gıda yüklenirken muayene belgesini almıyorduk” ifadesinden sonra, “Neden almıyordunuz” sorusu yöneltildi. Sarraf ise buna karşılık “Çünkü fiili olarak gıda ve ürün göndermiyorduk. Ortada herhangi bir ürün yoktu” dedi.

18:20 – Sarraf ile Aslan arasında gıda ticareti konusundaki diyalog takip ediliyor.

18:14 – Mahkeme salonunda cuma günü de görüşülen, Süleyman Aslan ile Sarraf arasında geçen gıda ticareti konuşması tartışılıyor.

18:11 – Sarraf, mahkeme salonuna girdi. Sarraf’ın koyu renk bir blazer ceket ve beyaz tişört giydiği aktarıldı. ABD’li gazeteci Klasfeld, Sarraf’ın doğrudan sorgusuna devam edileceğini söyledi.

17:56 – ABD’li gazeteci Adam Klasfeld, Sarraf’ın henüz mahkemeye getirilmediğini, bu konu hakkında herhangi bir açıklama da yapılmadığını söyledi. Klasfeld, jüri üyelerinden birisinin duruşma salonuna geç kaldığını aktardı.

17:30 – ABD’li gazeteci Katie Zavadski, Sarraf’ın 4 gün için yerini aldığını ve Sarraf’ın ifadesinin çarşamba gününe kadar sürebileceğini iddia etti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın