SON DAKİKA

Saray’ın garajında 268 araç var

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği resmî dosyalarında, Saray’ın kontrolündeki araç sayısı ortaya çıktı. Buna göre, Saray’da

Bu haber 11 Ekim 2017 - 11:45 'de eklendi.

Saray’ın giderleri uzun zamandır gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı, Saray giderleri konusunda bir açıklama yapmış ve ‘”İtibarda tasarruf olmaz” anlayışıyla hareket ediliyor’ denmişti.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin açtığı Zorunlu Mali Sorumluluk ve Kasko Sigortası hizmet alımı ihalelerine ilişkin resmi dosyalarda, Saray’ın kontrolündeki araç sayısı, araçların marka ve modelleri, iç donanımları ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, araçların sigorta işlemleri için açılan hizmet alımı resmi ihale dosyalarında, Cumhurbaşkanlığı’nın envanterinde 2’si limuzin olmak üzere 14 tane zırhlı araç, 28 tane 4×4 jeep, 6 tane ambulans, iki tane itfaiye, 30 tane motosiklet olduğu kaydedildi.

Makam aracı olarak da kullanılan Mercedes S600 zırhlı araçların bir taresinin piyasa değeri 1 buçuk milyon. Araçların 83 tanesi Volkswagen, 33 tanesi Mercedes, 10 tanesi Audi marka. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde de kullanımda olan bir araçta 283 bin TL değerinde özel amaçlı görüntüleme ekipmanı, zırhlı jeep’lerde 315 bin TL değerinde Jammer ve radyasyona karşı koruyucu özelliği olan filtreli cam takılı.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde yapılan son ihale 115 aracı, Erdoğan döneminde yapılan ilk ihale ise 136 aracı kapsıyor. Erdoğan döneminde yapılan 3 ihalede araç sayısı 136’tan 268’e çıkıyor.

50 EMNİYET ARACI

Resmi ihale dosyalarına göre, Saray’ın kontrolünde 268 araç var. Envanterde, 16 tane otobüs, 6 tane ambulans, iki itfaiye, 3 kapalı kasa kamyon, 1 su tankeri, 1 damperli kamyon bulunuyor. Araçlardan 2 tanesi limuzin, 14 tanesi zırlı, 6 tanesi jammerli. 28 tanesi 4X4 jeep, 30 tanesi motosiklet. Çoğu motosiklet 50 tane araç “AA” plakası taşıyor. “AA” plaka, valilik ve emniyet birimlerinin araçlarına veriliyor. Emniyet araçlarının sigortaları da Cumhurbaşkanlığ tarafından yapılıyor.

VOLKSWAGEN, MERCEDES VE CHEVROLET

Araç filosunun en önde markası Volkswagen. Listede en eskisi 2008, en yenisi 2016 model 83 tane Volkswagen marka araç var. Volkswagen’ı 32 araçla Mercedes takikp ediyor. Mercedes marka araçların 11 tanesi, makam aracı olarak da kullanılan, S600 model zırhlılar. Zırhlıların 2 tanesi ise limuzin. Limuzinlerden bir tanesi 1998, diğeri 2012 model. Kamyon ve otobüsler hariç tüm Mercedes’lerde siren ikaz ve anons sistemi var. 24 tane Chevrolet marka 4X4 Jeep’in bir tanesi zırhlı, 5 tanesinde ise jammer var. 4 tane G.M.C. marka SUV da eskort araç olarak kullanılıyor. 20 tane aracın markası Ford. Ford marka araçların içinde 1998 model ambulans da var. 10 tane Audi marka aracın bir tanesi zırhlı.

1 BUÇUK MİLYONLUK ZIRHLILAR

İhale dosyasında kasko değerlerinin Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin “Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi”nden belirleneceği ifade ediliyor. Ancak Birliğin listesinde yer almayan 15 araç var. Bu araçların kasko değerleri ayrıca belirleniyor. Kasko değerleri de araçların yaklaşık piyasa değerini gösteriyor. 2009, 2010, 2012 ve 2013 model Mercedes S600 zırhlı araçların her birinin kasko değeri 1 buçuk milyon TL. 24 tane Chevrolet 4X4 Jeep’ten 1 tanesi zırhlı ve kasko değeri 900 bin TL. 1998 model Mercedes S600 Limuzin’in kasko değeri ise 600 bin TL.

283 BİN LİRALIK GÖRÜNTÜLEME EKİPMANI

İhale dosyalarında bazı araçların iç donanımlarının kasko değerleri ise ayrıca belirtiliyor. Buna göre envanterdeki bir tane Mercedes marka 2008 model panelvanın komple araç iç ve dış dizaynın kasko bedeline 20 bin TL olarak belirlendi. Bu aracın içinde uydu, cd çalar, buzdolabı, kamera, 17 inç LCD monitör bulunuyor. Volkswagen marka “özel amaçlı” olduğu belirtilen panelvanın yaklaşık 65 bin TL’lik kasko değerine 283 bin TL’lik “özel amaçlı görüntüleme ekipmanının” eklenmesi dikkat çekiyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!