SON DAKİKA

Raporda ‘Ensar’ yok kıyakların sonu yok

AKP, Meclis’te kurulan araştırma komisyonu raporunda adını geçirmediği Ensar Vakfı’na MEB’le imzalatılan protokolle geniş

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 9:46 'de eklendi.
Abone ol

AKP, Karaman’daki istismar olayının ardından kurulmasına zoraki razı olduğu Meclis Araştırma Komisyonu’nun raporunda adını geçirmediği gerici Ensar Vakfı’na MEB’le imzalatılan protokolle geniş yetkiler verirken, tartışmalı ve eksik de olsa çocuk istismarına karşı raporda yer verilen önerileri hayata geçirmek için hiçbir adım atmadı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, evrimi yasaklayıp, cihadı eklediği müfredatla ilgili adımının ardından, sicilinde çocuk tacizi bulunan Ensar Vakfı’nın ülke genelindeki okullarda kurslar açmasına, kamplar düzenlemesine olanak tanıyan bir protokol imzalayarak, eğitimdeki gerici adımlarına bir yenisini eklemesine yönelik tepkiler sürüyor.

AKP’nin bu hamlesi, Karaman’da Ensar yurdundaki çocuk istismarına yönelik Meclis Araştırması sürecini yeniden gündeme getirdi. Kurulmasına önce itiraz ettiği ve tepkiler üzerine razı olduğu araştırma komisyonu sürecinde ve hazırlanan raporda Ensar’ın adını geçirmek istemeyen AKP, komisyondaki sayısal çoğunluğuna dayanarak hazırladığı raporuna da sahip çıkmadı.

Aylar geçti hâlâ komisyon yok
Raporda, çocukların istismarının önlenmesine yönelik “kimyasal kastrasyon” gibi bazı tepki çeken önerilerin yanı sıra, muhalefetin gündeme getirdiği ve tüm partilerin üzerinde uzlaştığı bazı önlemlere de yer verildi.

AKP, muhalefetin Meclis’te çocuk hakları ile ilgili daimi bir ihtisas komisyonu kurulması önerisine raporda yer verdi. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen bu yönde hiçbir adım atmadı.

Erken yaşta evliliği önlemek bir yana teşvik
Raporda “Erken yaşta evliliklerin önlenmesine ilişkin toplumun, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının duyarlılığını artırmaya yönelik çalışmalar yapılmalı” önerisi yer aldı. Ancak AKP, bu yönde adım atmak bir yana uzmanların “Çocuk evliliklerini artıracağı” endişelerini dile getirdiği müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıyı apar topar Meclis’e gönderdi.
Raporda yer almasına rağmen çocukların yardıma ihtiyaç duyduğu anda kolayca erişebilecekleri ücretsiz ALO Çocuk Yardım Çağrı Merkezi kurulması konusunda da hiçbir adım atılmadı.

“Sicile dikkat” uyarısı da işe yaramadı
Komisyon raporundaki “Servis şoförleri, kantin çalışanları, temizlik görevlileri, güvenlik görevlileri, internet kafe çalışanları, sosyal-sportif kültürel amaçlı mekanlarda çalışanlar, çocuklara yönelik her türlü kurslarda çalışanlar, kreş çalışanları, çocuk bakıcıları, rehabilitasyon, bakım merkezleri ve yurtlarda çalışanların işe alımında sicile dikkat edilmeli” uyarısı da dikkate alınmadı. AKP, rapora bu uyarıyı ekledikten aylar sonra, sicilindeki büyük lekeye rağmen Ensar Vakfı’na çocukları teslim edecek bir protokol imzalamayı tercih etti.

Ensar’ı hep kolladılar
Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyelerinden Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, bir öğrenci yurdunda yaşanan istismar olayı nedeniyle kurulan komisyonun çalışmaları sırasında AKP’nin “eğitim” konusunu hep geçiştirdiğini belirtti.
AKP’nin Karaman’daki istismar olayının baş sorumlusu Ensar’ı “mağdur” gibi göstermeye çalıştığını, tüm sorumluluğu ailelere atmaya yönelik bir strateji izlediğini anımsatan Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “AKP, Ensar’ı aklamaya çalışsa da kamu vicdanında mahkum edilen bu sicili bozuk vakıf şimdi yeniden gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sicili bozuk bir vakfa ucu açık bir protokolle çocukları teslim etmesi kabul edilemez bir durum. Bu ülkenin geleceği olan çocuklarımıza zarar verecek gerici zihniyete karşı herkesin duyarlı olması, harekete geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yeni istismarlara kapı aralanıyor
Meclis Araştırma Komisyonu’nda görev yapan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, BirGün’e yaptığı açıklamada, komisyonun sağlıklı çalışmasını engelleyen AKP’nin, istemeyerek de olsa muhalefetin bazı önerilerini rapora koymak durumunda kaldığına dikkati çekti. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen bu öneriler doğrultusunda bir adım atılmadığına işaret eden Kerestecioğlu, şunları söyledi:

“Tüm partilerin üzerinde uzlaştığı konularda adım atmak bir yana MEB, insan aklıyla alay eder gibi Karaman’daki olayın baş aktörlerinden Ensar Vakfı ile bir protokol imzalıyor. Komisyonda Ensar’ın adını geçirmemeye, oradaki istismar bir meczubun işiymiş gibi bir izlenim yaratmaya çalıştılar. Şimdi MEB protokolüyle Ensar’a itibar kazandırmaya çalışıyorlar. Yapılan yeni istismarlara kapı aralamak, çocuk ve insan haklarını hiçe saymak.”

***

Çocuklar Nakşibendilere emanet!

raporda-ensar-yok-kiyaklarin-sonu-yok-330926-1.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Nakşibendi tarikatının Ankara kolu olarak bilinen Muradiye Kültür Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında Ankara’da 31 çocuk evi açıldığı ortaya çıktı. Apartman dairesi şeklindeki bu evlerde 5 ya da 6 çocuğun kaldığı ve çocukların bakımı için ise 3 personelin görevlendirildiği, protokol kapsamında vakfın önümüzdeki günlerde 3 çocuk evi daha açacağı öğrenildi. Cumhuriyet’in haberine göre ihmal ve istismar mağduru çocukları korumakla görevli bakanlık, tarikat evlerine emanet edilen çocukların umre gezisi, iftar programları, Kutlu Doğum Haftası adı altında denetlenemeyen etkinliklere katılmasına da göz yumdu. 2013 yılında imzalanan protokolün süresinin ise 10 yıl olduğu belirtildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!