SON DAKİKA

PUTİN’DEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA! ‘İNGİLTERE’DE KİM BAŞBAKAN SEÇİLİRSE SEÇİLSİN ÇALIŞMAYA HAZIRIZ’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere’de başbakanlığa kim seçilirse seçilsin onunla çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Bu haber 22 Haziran 2019 - 16:02 'de eklendi.

Rus devlet kanalı Rossiya 1’de yayınlanan Vesti v Subbotu (Cumartesi Haberleri) programının sunucusu ünlü gazeteci Sergey Brilyov’a röportaj veren Putin’e, ABD Başkanı Donald Trump gibi İngiltere’de bir adayı destekleyip desteklemediği soruldu. Trump, başbakanlığın en güçlü adayı Boris Johnson’a desteğini açıklamıştı. Rus lider, iktidar partisinin seçtiği kişinin başbakan olacağını belirterek, kim seçilirse seçilsin onunla çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.

‘BİZE DEMOKRASİ KONUSUNDA HER ZAMAN PARMAK SALLIYORLAR’

Bununla birlikte bir hususa dikkat çekmek istediğini söyleyen Putin, “Rusya’daki demokratik süreçler, seçme hakkı ve benzeri konularda bize her zaman parmak sallıyorlar. Bildiğimiz gibi, İngiltere’de ülkenin bir numaralı kişisi olan kralın iktidara geliş yöntemi hiçbir sorunu çözmüyor. Kral, resmi olarak devletin başı ancak tüm iktidar yetkileri başbakanın elinde. Peki, Theresa May’in yerini alacak başbakan nasıl geliyor? Ulusal seçimlerle mi? Hayır. Parti içi seçimle geliyor. Dürüst olmak gerekirse, bu bana tuhaf geliyor. Ancak İngiliz sistemi böyle” ifadelerini kullandı. Putin, bu sisteme saygı duyduklarını ve seçilen kişiyle çalışacaklarını sözlerine ekledi. İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yeni liderini belirlemek üzere Avam Kamarası’nda yapılan ikinci tur oylamanın galibi 126 oyla eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson olmuştu. Oylama, en çok milletvekilinin oyunu alan iki aday kalana dek sürecek. Partinin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin yeni başbakanı olacak ismin 22 Temmuz’da açıklanması bekleniyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!