SON DAKİKA

Plastik Ördek Şeklinde Bir Kuyrukluyıldız Dünya’ya En Yakın Geçişini Yaptı

“Plastik ördek” şeklinde bir kuyrukluyıldız hafta sonu Dünya’ya en yakın geçişini yaptı ve artık bir 200 yıl daha gezegenimize dönmeyecek.

Bu haber 17 Kasım 2021 - 1:52 'de eklendi.
Abone ol

67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızı, gezegenimizin yakın çevresinden, 2214’e kadar dönmemek üzere ayrılmadan önce Dünya’ya 62,8 milyon kilometre (Mars’tan daha yakın) yaklaştı.

Kuyrukluyıldız ilk olarak 2014’te, Rosetta uzay aracının 10 yıllık bir kovalamacanın ardından ona yaklaşmasıyla ün kazanmıştı. O dönemde uzay görevine dahil olan bilim insanları bunu “şimdiye kadarki en seksi, en fantastik görev” diye nitelendirmişti.

Buz topu, kümes hayvanıyla ilgili tasvirini kuyrukluyıldızın banyo oyuncağını andıran ve (her ne kadar biri yaklaşık 4 kilometre genişliğinde olsa da) birbiriyle kaynaşmış iki kaya parçası şeklindeki görünümüne borçlu.

Rosetta yaklaşık üç yıl boyunca kuyrukluyıldızın yörüngesinde kalarak yüzeyi ve yakın çevresiyle ilgili ölçümler yapmıştı.

Kimyasal bileşimiyle ilgili bilgi toplamak için kuyrukluyıldıza Philae adlı daha küçük bir gemi inmiş fakat her şey yolunda gitmemişti. Space’in aktardığına göre Philae iki kez zıplamış ve sonunda onu kuyrukluyıldıza sabitleyecek olan iniş aracına bağlı iki zıpkının arızalanması sebebiyle bilim insanları için pek de ideal olmayan bir alana inmişti.

Çalışmanın yazarı Laurence O’Rourke, “4,5 milyar yaşındaki bu buz, kapuçinonuzun üzerindeki köpük kadar yumuşak, sahildeki denizköpüğü kadar yumuşak, bir kar fırtınasından sonraki en yumuşak kardan daha yumuşak” dedi.

Ona bir nesneyle vurup hareket etmesini ya da parçalanmasını bekleyemezsiniz, bu bir bulutu yumruklamak gibi olur.
Philae’nin yeni konumu güneş panellerinin Güneş’ten enerji elde edemediği bir uçurumun altıydı. İki günün ardından bu durum, kuyrukluyıldızın Güneş’e karşı açısının değiştiği Haziran 2015’te kısa süreliğine uyanıncaya dek aracın rezervlerinin tükenmesine neden olmuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bununla birlikte görevlerden toplanan veri miktarı Kuyrukluyıldız 67P’yi en iyi araştırılmış kuyrukluyıldız haline getirdi Çalışma, bilim insanlarının bu gök isimlerinin kendi auroralarına sahip olduğunu keşfetmesinin yanı sıra Dünya’nın kendi geçmişi hakkında daha fazla şey anlamalarını sağladı.

Dünya’nın, geçmişte üzerinden geçen kuyrukluyıldızların su ve organik madde serptiği “kuru” bir gezegen olması mümkün. Bu da kuyrukluyıldızlardaki suyun bileşiminin Dünya’dakiyle aynı olduğu anlamına gelebilir.

KAYNAK: İNDYTURK

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!