SON DAKİKA

‘Partili yargı’nın Adli Yıl’ı

Referandumla iktidarın güncel ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edilen ve ‘bağımsızlığı’ konusunda güvenin dibe vurduğu yargı

Bu haber 05 Eylül 2017 - 9:12 'de eklendi. 97

Bugün yapılacak olan Adli Yıl Açılış Töreni öncesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan açıklamalar geldi. Erdoğan, partisinin hedefleri doğrultusunda yeniden dizayn edilen yargıyı överken Feyzioğlu, törende “sırf alkışlamak için bulunmayacaklarını” belirtti. Adli Yıl Açılış Töreni, geçen yıl yaşanan ‘bağımsızlık’ tartışmaları nedeniyle bu yıl yeniden Yargıtay Konferans Salonu’na alındı. Bugün yapılacak törende sadece Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit konuşacak.

‘Gruplaşmalardan kurtulmalı’
Erdoğan, dün yazılı bir açıklama yaparak Adli Yıl Açılışı için mesaj verdi. AKP ve MHP’nin referandum ittifakı ardından yargı bu iki yapının kadrolarıyla yeniden şekillendirilirken Erdoğan, “Hukuk devletinin yaşatılabilmesi için, yargının her türlü taassuptan, gruplaşmadan, siyasi ve ideolojik kamplaşmadan uzak kalması, tarafsızlığını koruması şarttır” dedi. “15 Temmuz Darbe Girişimi’yle hain planları ortaya çıkan ihanet çetesinin en çok hedef aldığı kurumların başında yargı gelmektedir” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Bu ihanet çetesine karşı verilen mücadele sırasında karşılaştığımız hadiseler, yargıyı teslim almaya çalışan gruplara karşı müteyakkız olmamız ve sorunların üzerine cesaretle gitmemiz gerektiğini bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, kendi dönemlerinde yargı bağımsızlığının tamamıyla ortadan kaldırılmasını görmezden gelerek, “Adalet sistemimizin şeffaflaştırılması, hesap verebilirliğinin temini, yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının daha da güçlendirilmesi için herkes üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmelidir” dedi.

‘Alkışlamak için gitmeyiz’
Erdoğan ile tartışması sonrası kanun değiştirilerek törendeki konuşması programdan çıkarılan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu da, Adli Yıl Açılış Töreni için yaptığı açıklamada, törene bir kez daha dinleyici olarak davet edildiklerine dikkat çekti. Feyzioğlu, şöyle devam etti: “Anlaşılan kendi kendilerine konuşup, kendi kendilerine dinleyecekler. Doğruların söylenmesinden ve duyulmasından bazıları memnun olmuyor demek ki… Biz gerçek sorunların hiç kimseden çekinilmeksizin konuşulmadığı bir yere sırf alkışlamak için gitmeyiz. Yargıtay’dan da kendisine ve şanlı tarihine yakışanı yapmasını ve geleneği yeniden başlatmasını bir kez daha talep ediyoruz.”

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın