SON DAKİKA

Parti devleti fotoğrafı!

Meclis’in yeni yasama yılının açılışına ‘parti devleti’nin fotoğrafı damga vurdu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun çağırılmadığı

Bu haber 02 Ekim 2017 - 10:30 'de eklendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 26’ncı Dönem 3’üncü Yasama Yılı dün başladı. Yasama yılı açılışına, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın odasında yapılan ‘parti devleti’ toplantısı damga vurdu. Meclis’te bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıya çağırılmadı.

Meclis’te yeni yasama dönemi, Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreniyle başladı. TBMM’nin 26’ncı Dönem 3’üncü Yasama Yılı açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları, yüksek yargı başkanları, bakanlar, milletvekilleri, yabancı ülke temsilcileriyle eski bakanlar, eski meclis başkanları ve bürokratlar katıldı.

Meclis’in yeni yasama dönemi için yapılan etkinliklere HDP, milletvekillerinin cezaevinde olmasını protesto ederek katılmadı.

HDP’liler bunun yerine partinin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi önünde toplandı.

‘Bağımsız’ yargı, ‘milletin’ ordusu!
Meclis’teki törene ise TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın odasında yapılan ‘parti devleti’ toplantısı damga vurdu. Toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve bazı bakanlar yer aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meclis’te olmasına rağmen çağırılmadığı toplantı yaklaşık 25 dakika kadar sürdü.

‘Herkesi davet ettim’
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Meclis makamındaki görüşmeye ilişkin, “Sohbet vardı, temenniler var. Gündem sıcak, gündem ne zaman sıcak değil ki? Türkiye büyük devlet” dedi. Kahraman, daha önceki TBMM açılışlarında da makamına davet ettiğini söyleyerek, “Akşam resepsiyondan önce bir araya geldik, güzel bir şey” ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu’nun davet edilip edilmediğine ilişkin soruya Kahraman, “Evet, onun herhalde randevusu vardı. Herkesi davet ettim. Akşam birlikte olacağız” şeklinde konuştu.

CHP: Kahraman yalan söylüyor
Ancak CHP’den yapılan açıklamada; TBMM Başkanı’nın odasında gerçekleşen toplantıya “Kılıçdaroğlu’nun çağrıldığı” iddiasının doğru olmadığı belirtildi. Açıklamada “Sayın Genel Başkanın bu görüşmeden haberi olmadığı gibi toplantıya da davet edilmemiştir” denildi ve Kılıçdaroğlu’nun “TBMM Başkanı’na yalan söylemek yakışmıyor” ifadesi de paylaşıldı.

Meclis Başkanı Kahraman’ın daha sonra Kılıçdaroğlu’nu arayarak “özür dilediği”, yine CHP kaynaklarından öğrenildi. Kahraman, “Ekiplerimiz arasında aksaklık yaşandı” açıklamasında bulundu.

***

OHAL’den zarar gören olmamış
Yeni yasama dönemi açılışında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP’lilere “Onların yeri Kandil” derken binlerce kamu emekçisinin suçsuz yere işten atılmasını görmezden gelerek
OHAL’den kimsenin zarar görmediğini savundu, başkanlık sisteminden bahsetti.

Konuşması sonrasında Meclis Başkanı Kahraman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı konuşmak üzere kürsüye davet etti. Erdoğan’ın salona girişi sırasında CHP’liler ayağa kalkmadı.

Erdoğan, konuşmasının başlarında 16 Nisan Referandumu’ndan bahsederek MHP’ye teşekkür etti. 2019’da başkanlık sistemine geçileceğini hatırlatan Erdoğan, “Yeni sistemin en önemli özelliklerinden biri yasama, yürütme ve yargı arasındaki ilişkileri netleştirmiş olmasıdır” iddiasında bulundu.

OHAL
OHAL’den de bahseden Erdoğan, “Olağanüstü tehditler olağanüstü tedbirleri gerektirir” derken şöyle devam etti: “OHAL’e yönelik bir takım nitelemeler var ki kabul edilebilir değil. Bugüne kadar, terör örgütleri ve mensupları dışında, olağanüstü halden zarar gören hiç kimse olmamıştır. Terörle mücadeleye yönelik ihtiyaçlar kalktığında elbette OHAL de sona erecektir. Terörle mücadelede kararlılığımızı sonuna kadar devam ettireceğiz.”

Irak’taki referandum
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin düzenlediği bağımsızlık referandumu hakkında Erdoğan, “Sınırlarımızın hemen başında, hem Irak halkı, hem de Türkiye başta olmak üzere çevre ülkeler için daimi tehdit oluşturacak bir fitne kuyusunun kazılmasına göz yumamayız. Hele hele uluslararası toplumun aidiyeti tartışmalı olarak gördüğü, bizim ise bir Türkmen kenti olduğunu çok iyi bildiğimiz Kerkük üzerinden ülkemizin tehdit edilmesine asla tahammül edemeyiz; bunun hesabını da mutlaka sorarız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği
Erdoğan, Avrupa Birliği ile olan ilişkilere dair ise, “Bu süreci bitiren, havlu atan, vazgeçen taraf biz olmayacağız. Aslına bakarsanız, bizim Avrupa Birliği üyeliğine ihtiyacımız da kalmamıştır” diye konuştu.

‘Onların yeri Kandil’
Erdoğan tören sonrasında çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan burada kendisine sorulan “HDP törene katılmadı ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “Onların yeri Kandil” yanıtını verdi.

İran ziyareti
TBMM Tören Salonu’nda akşam saatlerinde düzenlenen resepsiyonda da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, İran’a ziyaretine ilişkin, “İran’da Kuzey Irak görüşülecek. Bu görüşmeden sonra süreç için ciddi bir yol haritasını belirlemiş olacağız” dedi.

MTV zammı
Erdoğan, yüzde 40 Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) zammına ilişkin olarak ise, “Şu anki zam oranını Bakanlar Kurulu değerlendirdikten sonra ne yapılabilir, tekrar düşürme olur mu olmaz mı, hükümetin takdiridir” ifadelerini kullandı.

***

Kahraman: Tam bir cihat anlayışıyla!

Meclis’in açılışı sırasında ilk konuşmayı, TBMM Başkanı İsmail Kahraman yaptı. Kahraman’ın konuşmasındaki ‘cihat’ vurgusu dikkat çekerken Mustafa Kemal Atatürk’ü anmaması CHP’li vekillerin tepkisini çekti.

Meclis Başkanı Kahraman, konuşmasında Abdurrahim Karakoç’un ‘Birlik’ şiirinden dizeler okudu. Kahraman, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin bilgi vererek, “İnşallah Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ülkemiz bir daha hükümet krizleri yaşamayacak” dedi.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden bahseden Kahraman, “Ankara semalarında top sesleri yankılanırken, vekillerimiz tam bir cihat ruhuyla çalıştılar” dedi ve şöyle devam etti: “O günden beri millet düşmanları boş durmadılar. Ülkemiz FETÖ eliyle bir darbe teşebbüsüne maruz kaldı. Meclisimiz darbeye karşı duruşuyla ikinci gez gazi unvanı aldı. Darbenin önlenmesinin lideri halkımızı direnişe çağıran muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

İsmail Kahraman konuşmasını yaparken CHP sıralarından ‘Mustafa Kemal Atatürk nerede?’ sesleri yükseldi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!