SON DAKİKA

Örtülü ödenek denetlensin

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, Erdoğan ve Binali Yıldırım’ın 8 ayda tükettiği örtülü ödeneğin

Bu haber 18 Eylül 2017 - 11:14 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın örtülü ödenek harcamalarında bir yıllık ödeneği 8 ayda bitirdiğini belirten CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, örtülü ödeneğin TBMM tarafından denetlenmesi için kanun teklifi verdi.
Maliye Bakanlığının açıkladığı Ocak-Ağustos dönemi bütçe gerçekleşme sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın kullanma yetkisinde örtülü ödenekten bu yılın ilk 8 ayında yapılan toplam harcama geçen yıla göre yüzde 60,7 oranında artarak 1 milyar 319 milyon liradan, 2 milyar 121 milyona liraya yükseldi.

Yüzde 60 artmıştı
Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı döneminde kırdığı harcama rekorlara dikkat çeken CHP’li Tüm, “Örtülü ödenek harcamaları geçen yıla göre yüzde 60,7 oranında artarak 1 milyar 319 milyon liradan 2 milyar 121 milyon liraya yükseldi. Bu hızla giderse harcamalar yeni bir rekorla 3 milyar TL’yi de geçmiş olacak” dedi.

‘Şeffaf olmalı’
Tüm, bu harcamanın büyüklüğünü anlatarak şöyle devam etti: “Maliye Bakanlığı’nın verileri dikkate alındığında, bu rakamların TBMM, MİT ve birçok bakanlığın bütçesini geçtiğini görüyoruz. Saray rejimi, asgari ücrete yılda yüzde 5 zammı çok görürken, kendi örtülü ödeneğinde yüzde 65 artış yapmayı her şeyden daha zaruri görüyor. Ödeneklerdeki bu artış, halkın parasının açık ve net bir şekilde israf edilmesidir. Devlet bütçesini kimse babasının çiftliği değildir. AKP Genel Başkanı ve yöneticilerinin ne için harcadığını bilmediğimiz bu paraların denetimi şeffaf bir şekilde yapılmalıdır. Eğer AKP’li vekiller bu konuda kendilerine güveniyorlarsa verdiğim kanun teklifini kabul etsinler ve her şey açık ve şeffaf bir şekilde ortaya çıksın.”

Tüm’ün teklifi
CHP’li Mehmet Tüm, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinde örtülü ödenek harcamalarının Meclis’te kurulacak bir komisyonla denetlenmesini ve harcamaların toplam bütçe harcamalarının binde ikisini aşmayacak şekilde sınırlandırılmasını istedi.

Tüm’ün önergesindeki ilgili kısım şöyle: “Bu kanunun 24’üncü Maddesi hükümlerine göre Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık bütçelerine konulan örtülü ödeneklerin harcama sonrası denetimi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan siyasi parti gruplarının güçleri oranında temsil edileceği bir komisyon marifetiyle yapılır. Komisyon tarafından yapılan denetim sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulmak üzere bir rapor hazırlanır. Başkanlık, bu raporu Sayıştay Uygunluk Bildirimi ile birlikte Plan ve Bütçe Komisyonuna havale eder. Denetim raporu Plan ve Bütçe Komisyonunun kapalı oturumunda görüşülür. Komisyon üyeleri üçte iki çoğunlukla alınacak kararla, raporun bazı kısımlarına ilişkin ayrıntıların açıklanmasına gizlilik kuralları getirebilir.”

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın