SON DAKİKA

ÖDP: İşten atılan cam işçileri işe geri alınsın

Paşabahçe Kırklareli fabrikasında fırın kapatan Şişecam, işçi kıyımı yaptı. Şişecam, artan kâr oranlarına ve Avrupa birincisi

Bu haber 09 Ekim 2017 - 17:24 'de eklendi.

Paşabahçe Kırklareli fabrikasında fırın kapatan Şişecam, işçi kıyımı yaptı. Şişecam, artan kâr oranlarına ve Avrupa birincisi olmasına karşın fırın kapatma için “Daralma ve maliyetlerin artması” gerekçesini ileri sürerken, fırının kapatılmasıyla beraber çok sayıda işçi işsiz kaldı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Emek ve Çalışma Programı yaptığı açıklamayla, ÖDP’nin işten atılan cam işçileri ile yanyana olduğunu vurguladı ve cam işçilerinin işlerine geri alınması çağrısında bulundu.

Fabrikada kapatılan fırın sonrasında fabrika yönetimi tarafından gerçekleştirilen kıyıma dikkat çeken ÖDP, “Topkapı –Paşabahçe ve Mersin fabrikaları kapandığında işçiler nasıl ki, diğer fabrikalara dağıtılarak mağdur edilmemişse, Lüleburgaz’da da aynı uygulama yapılabilir” diyerek işçilerin başka fabrikalarda işlerine geri dönebileceğini vurguladı.

ÖDP tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Cumhuriyet tarihi ile yaşıt Şişe Cam Fabrikaları Beykoz Paşabahçe’de kuruldu. Tarihsel süreç içinde iç piyasada üretimi artırarak tekel oldu. 1957’de şirketleşen fabrika ülke kalkınması ve ihtiyaçları için üretim yaparken, birden kar temelli üretime geçti. Kuruluş yıllarında kamusal bir görev yapan fabrika bundan sonra kar temelli bir şirkete dönüşerek işçilerin çalışma koşulları ağırlaştırıldı. 1965’te sendikalar yasası ile Kristal-İş Sendikası kuruldu. Kurulduğu günden bu yana Kristal-İş Sendikası Türkiye sınıf mücadelesine örnek örgütlenme ve mücadele yürüttü.

Şişecam Şirketi Türkiye pazarında tekel olması ve ihracata başlaması ile hızla büyüdü. Holdingleşen şirket 1978’lerde Lüleburgaz sınırları içinde ilk fabrikasını kurdu. Trakya işçisinin alın terini sömüren cam iş vereninin büyümesi daha da hızlandı. Lüleburgaz sınırları içine Kırlareli Cam ve Oto Cam diye iki fabrika daha kuruldu. Trakyadaki fabrikalarda disiplinli sorumlu işçilerin çalışmasıyla Cam Holding dünyada cam iş kolunda 3. büyük şirket oldu. Türkiye topraklarından kazandıklarıyla büyüyen fabrika son yıllarda çeşitli bahanelerle işçilerini işten çıkarmaya başladı. Türkiye’deki işçilerin alın teriyle büyüyen Cam Holding türkiye topraklarında işçi çalıştırmaktan vazgeçerek, fırın ve fabrika kapatarak işçileri açlığa mahkum ediyor. Bir yandan da içerde ve dışarda fabrika açma çalışmaları devam ediyor. Lüleburgaz’daki Kırklareli Cam Fabrikasında hiç mazeret göstermeden işten attı. Çalışma yaşamında böyle bir vicdansızlık görülmedi. İş ahlakına da sığmayan bu işten çıkarmalar kabul edilemez boyuttadır. Bu nedenle işçinin ekmeği ile oynanmasını kabul etmiyoruz. Atılan işçilerin her zaman yanındayız. Mücadelelerini sonuna kadar destekleyeceğiz.

İşten atılan işçi arkadaşlarımızın endişeleri ve kuşkuları Kristal-İş Sendikası Genel Merkezi’ni yanlarında görememeleridir. Bu da sendika genel merkezi hakkında çeşitli düşüncelerin oluşmasına neden oluyor. Sendikalar işçilerin mücadele etme ve hak arama örgütleridir.Bu nedenle Kristal-İş Genel Merkez Yönetimi de işten çıkarılan işçilerin yanında olduğunu ve onların işlerine geri iadesi için mücadele edeceğini göstermelidir.

Hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan arkadaşlarımız Şişe Cam Holdinge bağlı diğer fabrikalarda istihdam edilerek,bu hukuksuz uygulamaya son verilebilir.Bunun için koşullar mevcuttur.

Buradan yetkililere sesleniyoruz; Topkapı –Paşabahçe ve Mersin fabrikaları kapandığında işçiler nasıl ki, diğer fabrikalara dağıtılarak mağdur edilmemişse, Lüleburgaz’da da aynı uygulama yapılabilir.

İşten Atılan Cam işçileri geri Alınsın

Söz, yetki, karar, çalışanlara”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!