SON DAKİKA

Myanmar’dan yaşanan olaylara ilişkin ilk açıklama

Arakanlı Müslümanlar hakkındaki sessizliği tepki çeken Myanmar lideri Aung San Suu Kyi, ilk kez konuştu. Cumhurbaşkanı Recep

Bu haber 06 Eylül 2017 - 13:24 'de eklendi. 97

Arakanlı Müslümanlar hakkındaki sessizliği tepki çeken Myanmar lideri Aung San Suu Kyi, ilk kez konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından ofisi yazılı açıklama yayınlayan Suu Kyi, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanlış olduğu ortaya çıkan Arakan paylaşımlarını da eleştirdi.

Batı ülkeleri, Türkiye ve Müslüman ülkelerin eleştiri oklarını yönelttiği Myanmar’ın fiili lideri Suu Kyi, 25 Ağustos’tan beri konu hakkında ilk kez konuştu.

Myanmar’daki olayları ‘soykırım’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinin ardından Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığı’ndan Sorumlu Devlet Bakanı Suu Kyi’nin ofisinin Facebook hesabından açıklama yapıldı.

​”BÜYÜK BİR BİLGİ KİRLİLİĞİ BUZDAĞI”

Açıklamada olaylarla ilgili ‘bilgi kirliliği buzdağı’ yorumunu yapan Suu Kyi, Bangladeş’e kaçan on binlerce Arakanlı Müslüman’dan ise bahsetmedi, “Hükümet, Arakan’daki herkesi olabilecek en iyi şekilde savunmaya çoktan başladı” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Arakan’da meydana geldiğini iddia ederek 29 Ağustos’ta Twitter’dan paylaştığı; ancak daha sonra başka ülkeden olduğunun anlaşılması üzerine sildiği fotoğraflı paylaşımlara atıf yapılan açıklamada “Suu Kyi, Başbakan Yardımcısı’nın yaptığı paylaşım gibi sahte bilgilerin, farklı ülkeler arasında sorunlar çıkarmak ve teröristlerin çıkarlarını koruma amacıyla planlanmış büyük bir bilgi kirliliği buzdağının sadece ucu olduğunu söyledi” ifadesi kullanıldı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın