SON DAKİKA

Meral Danış Beştaş: Çocuklar neden tarikatlara emanet edildi?

BirGün / AnkaraHDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Nakşibendi tarikatının Ankara kolu

Bu haber 07 Ağustos 2017 - 16:28 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

BirGün / Ankara

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Nakşibendi tarikatının Ankara kolu olarak bilinen Muradiye Kültür Vakfı (MKV) arasında imzalanan protokolü Meclis gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanıtlaması istemiyle yazılı olarak sunduğu soru önergesinde Ankara’da 31 çocuk evi açıldığı iddialarını hatırlatan Beştaş, “Çocuklar neden tarikatlara emanet edildi?” diye sordu.

Protokolle vakfa önemli yetkiler verildi

MKV evlerinde kalan çocukların umre gezisi, iftar programları ve Kutlu Doğum Haftası adı altındaki çeşitli etkinliklere katıldıklarını vurgulayan Beştaş şunları kaydetti:

“Bahse konu olan protokolün amacı, ‘korunmaya muhtaç çocukların barınması ve topluma kazandırılması’ olarak açıklanmış olup, protokolle ‘çocuk evi’ altında kurulan, tarikata bağlı evlerin masraflarının ve personelin maaşının bakanlık bütçesinden karşılanması garantisi verildiği de kamuoyuna yansıyan bilgiler arasındadır. Buna karşın vakfın da mevzuat nedeniyle karşılanamayan ihtiyaçları ile mevzuatta belirlenen miktarlar dışındaki masrafları karşılamayı taahhüt ettiği kamuoyuna yansımıştır. Ayrıca vakıf, çocuklara ‘koruyucu aile’ olabilecek gönüllü aile bulma çalışmaları ile 18 yaşını doldurmalarının ardından ev kurmalarına yardımcı olmayı da üstlenmiştir.”

Beştaş, yazılı açıklamasında Bakanlık ile Muradiye Vakfı arasında 2013’te imzalanan protokolün geçerlilik süresinin 10 yıl olarak belirlendiğinin altını çizdi. 2023 yılına kadar vakfın ihmal ve istismar mağduru çocuklar için ‘çocuk evi’ kırmasının önünü açan protokolün süresinin bitimine altı ay kala yazılı olarak uzatılmayacağını kaydeden Beştaş, bildirilmemesi halinde ise 10 yıl daha protokolün devam edeceğini hatırlattı.

“Çocuklar neden tarikatlara emanet edilmiştir?”

HDP’li Beştaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’nın yanıtlaması istemiyle sorduğu soruların bazıları şöyle:

“Protokolün imzalanma gerekçesi nedir?

Bakanlığınız tarafından bu kapsamda imza edilen başka protokoller var mıdır? Var ise kapsamı nedir ve tarafı kimdir?

Kamuoyunda Ankara ilinde Muradiye Vakfına bağlı 31 çocuk evi olduğu ifade edilmekte olup bu sayı doğru mudur? Türkiye genelinde Muradiye Vakfına bağlı “çocuk evi” sayısı nedir?

Bakanlığınız “ihmal ve istismar mağduru” çocukları neden tarikatlara emanet etmiştir?

Türkiye’de bu şekilde çocuk evi adı altında faaliyet yürüten kaç ev vardır? Kaç çocuk bu evlere teslim edilmiştir?

Çocukların denetlenemeyen umre gezisi, iftar programları gibi etkinliklere katılmalarına dair onay Bakanlığınız tarafından mı verilmektedir?

Tarikat evlerinde kalan çocukların koşullarına ilişkin denetimler ne şekilde yapılmaktadır?”

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın