SON DAKİKA

Kılıçdaroğlu: Utanmasalar TEOG’u cehape getirdi derler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı TV programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. TBMM’nin olağanüstü toplanma

Bu haber 22 Eylül 2017 - 9:13 'de eklendi ve 101 kez görüntülendi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı TV programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. TBMM’nin olağanüstü toplanma kararıyla gündeme gelen Kuzey Irak tezkeresi hakkında Kılıçdaroğlu ” İçeriğini bilmeden yorum yapamam eski tezkereye destek vermiştik.Önümüzdeki sürece bakacağız. MGK kararları yansıyabilir” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları;

“Tezkerenin önemi kalkmış değil. İçeriğini bilmeden yorum yapamam eski tezkereye destek vermiştik.Önümüzdeki sürece bakacağız. MGK kararları yansıyabilir.”

“Biz Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız. Irak ve Suriye parçalanmamalı. Kanlı olaylara neden olabilir. Barzani’yi sağduyuya davet ediyoruz. Biz doğru bulmuyoruz.”

“Hükümetin politikasını kim biliyor? Rakkaya gireceğiz, Münbiç’e gireceğiz dedi ne oldu? Bu iktidarın dış politikası yoktur. Söylemek kolay değil. Türkiye Ortadoğunun şamar oğlanı oldu. Bugün bu tablo yaşanıyorsa sorumlusu hükümettir. CHP olsa Suriye ile Irak ile ilişkilerimiz çok iyiydi.”

“Araplar bizim akrabamız. O bölgeyi kan gölüne kim çevirdi? Birilerinin talimatı ile iş yaptılar. Esad ile tatil yapıyorlardı. Vizeler kalkmıştı. O dönemde Güneydoğuya gidince bütün oteller doluydu. Hiçbir sorunumuz yoktu. Türkiyeyi daha demokratik görüyorlardı.”

“Dengeleri iyi okuyarak politika geliştirmek lazım. Rusyanın Suriyedeki rolünü bilmeleri gerekirdi. Şimdi yakında Esada yalvaracaklar ettik şunu yaptık artık barışalım diyecekler. Sayın Davutoğlu çantaya paraları doldurup Libyaya gitmişti. Ama petrolü Fransızlar almıştı. Dengeyi okumamak budur. Bunların devletten haberi yok. Böyle bir diplomasi olabilir mi?”

ALMANYA VE AMERİKA İLE TÜRKİYE’NİN YAŞADIĞI GERİLİM

“Her gelen yabancı heyete söyledim. AB Türkiyeye çifte standart uyguluyor. Diğer üye ülkelere uyguladığı standartları uygulamıyor, iki yüzlü. Bunu yüzlerine söyledim. Bunlara rağmen çok açık net Davutoğlu ve Yıldırım’a çağrı yaptım. Hangi kuralların uygulanması gerekiyorsa gelin uygulayalım. Gel beraber yapalım. Söz veriyorum. AB’de hangi standartlar varsa ülkemize getirelim.”

“Biz iç politikayı dış politika malzemesine dönüştürdük. O ülkeler aleyhine konuşunca prim yapıyor. Beni üzen nokta bu. O ülkelerdeki insanımız üzülüyor. Burada izlenen, orada izlenen politika faturayı oradaki Türklere kesiliyor. Terör örgütleri mensuplarının orada tutulmasından rahatsızım.

“Amerikanın tavrını doğru bulmuyoruz. Siz terör örgütünü silahlandırırsanız bölgeyi felakete sürüklersiniz. Yıllardır söyleniyor. Hiç düşünmediler mi? Bizi buraya soktular. Çünkü irademiz yoktu. Bütün cihatçılar Türkiye üzerinden Suriyeye gittiler. TIR’larla silahları ben mi gönderdim? Geldiğimiz noktada kaybeden biziz. “

“Dört yıl içinde Türkiyenin çözülmeyecek sorunu yok. Irak ile, Suriye ile, ABD ile, Avrupa ile ilişkilerimizi iyileştirebiliriz Her şey şeffaf olacak. Siyasete ahlakı getireceğiz. Kanunu çıkaracağız. “

“Ben üreticiyi savunuyorum. Sorunumuz şu hayatı sorgulamıyoruz? Kardeşim sen 80 liraya satıyorsun üretici kaça satıyor? Kim kazanıyor? Bu politika böyle sürerse fındık bahçelerinin sahipleri kendi bahçesinde işçi olacak. Konya’dan küçük bir devlet olan Hollanda’nın ihracatı Türkiye’den 5 kat büyük.

“Devlet Planlama Teşkilatı’nın yeniden kurulması lazım. Biz Güney Kore’den önce araba üreten ülkeyiz. Onların planlama örgütleri var neyi neye göre yapacaklarını planlıyorlar.”

“Maliye Bakanlığı’nda çalışırken Bakanlar Kurulu’ndan çıkan yasayı uygulamadık. Yasalara aykırıydı. Vesayet diyerek bürokrasiyi suçladılar. Devletin bütün kurumlarını ele geçirdiler. Eskide teftiş kurumları vardı, yolsuzlukları denetlerlerdi.”

“Bir yasa parlamentoya gelir ve görüşülürken vekiller yasada ne olup ne olmadığını bilmeden el kaldırıp indirirlerse onların özgür iradesi yoktur.”

“Biz haksızlıklara karşıyız. Bütün hayatımız FETÖ terör örgütüyle mücadeleyle geçti. Ben mazlumları savunurum.”

“Yargı bağımsız değil. Siyasi otoritenin elinde.”

“Haksızlıklara ses çıkarmasak bizden iyisi olmaz.”

“Enis Berberoğlu’nun FETÖ’cü olma ihtimali var mı sizce? Buna akıl tutulması denir. İntikam almak istiyor çünkü karşı koyan sadece biziz”

“Türkye Cumhuriyeti Devleti’nin kozmik odasını bir terör örgütüne teslim eden hükümete vatan haini denir.”

“Milletvekili dokunulmazlığını kaldırmak için Meclis çoğunluğu yeterli.”

“Kürsü dokunulmazlıkları hariç, tüm dokunulmazlıklara karşıyız.”

“Danıştay Başkanı, siyasi bir partinin Danıştay’daki temsilcisi. Siyasi konuşma yapıyor, önünü iliklemeye çalışıyor. Hakim kimsenin önünde ayağa kalkmaz. alkıyorsa ona Hakim denmez. Herkesin haksızlık karşınında başvurduğu kişidir Hakim.”

“Mustafa Kemal Aratürk hepimizin ortak değeridir ve sahip çıkmamız lazım.”

“Atatürk’ün izinden değil, Atatürk’ün önünden koşmalıyız.”

“Dünya’da kendi çocuklarını denek olarak kullanan tek ülke Türkiye’dir.”

“Cumhurbaşkanı TEOG’un kalktığını söylemeden sadece yarım saat önce Milli Eğitim Bakanı’na ya da AK Partinin bütün milletvekillerine TEOG’u sorsaydınız öve öve bitiremezlerdi.

“Eğitimde reforma karar verecek kişiler siyasiler değil, eğitimcilerdir.”

“TEOG’u niye kaldırdın? Utanmasalar TEOG’u CHP getirdi diyecekler. Gelecek sistem TEOG’dan kötü ise kaldırılması iyi olmadı demektir”

“Yazık günah değil mi bu ülkenin çocuklarına? Her okulda farklı dersler veriliyor. Eğitimde birlik tamamen yıkıldı.”

“Biz İmam Hatip okullarına karşı değiliz. Ama yer gök İmam Hatip oldu.”

“Sayın Erdoğan’ın birikimi nedir? Ben daha 4 yıllık diplomasını görmedim. Diploma yok ortada. Benim diplomamı istiyorsanız hemen göndereyim size.”

“Vallahi de billahi de bunlar ülkeyi yönetemiyorlar, vallahi de billahi de çocuklarımızın geleceğiyle oynuyorlar.”

“Bu ülkede eğitimde fırsat eşitliği var mı?”

” Eleştiriye tahammülü yok.”

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play