Danıştay

İBB, idare mahkemesinin kararını temyiz etti, Danıştay karar verdi. Danıştay, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi inşaatının Cumhurbaşkanlığı’nın icraat programında yer almasının ‘ihalede ivedilik’ şartını yerine getirmediğine hükmetti.
12.02.2024
Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi İhalesi İptal Edildi için yorumlar kapalı
49
Danıştay’ın, ‘Kamu İhale Kanunu’na aykırı, 21-b fıkrasındaki aciliyet koşulunu taşımıyor” diyerek iptal ettiği "Kanal İstanbul" ihalesi gizlice yenilendi. Daha önce 3.1 milyar liraya verilen ihale, mahkeme kararına rağmen yine 21-b uygulanarak, yine aynı firmalara, yine kimseye duyurulmadan ama bu defa iki katına, 6 milyar liraya verildi.
01.08.2022
Danıştay’ın İptal Ettiği Kanal İstanbul İhalesi Yine Aynı Firmalara İki Katına Verildi için yorumlar kapalı
2
Bodrum'un Ortakent Mahallesi’nde, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile imara açılan 1 milyon 100 bin metrekarelik Hazine arazisi ile ilgili Bodrum Belediyesi'nin açtığı dava sonuçlandı.
10.06.2022
Bodrum’da 1.1 Milyon Metrekarelik Alanın İmara Açılmasına Danıştay ‘Dur’ Dedi için yorumlar kapalı
43
Enerji Bakanlığı'nın, zeytinliklerin maden faaliyetlerinde kullanılmak üzere kesilmesini öngören yürütmesi Danıştay tarafından durduruldu.
02.05.2022
Danıştay, ‘Zeytinlik Yasası’na Dur Dedi için yorumlar kapalı
18
Bahçeşehir Gölet Park projesinin imar planının iptali istemiyle açılan davalara ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Proje için açılan itiraz davaları kapsamında, Danıştay tarafından imar planlarının kesin olarak iptal edilmesine karar verildi.
26.04.2022
Danıştay, Bahçeşehir Gölet Park Projesinin İmar Planını İptal Etti için yorumlar kapalı
96
Danıştay savcısı, Atatürk Orman Çiftliği’ne inşa edilen Saray’ın yapımına temel oluşturan Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun ilke kararına olumsuz görüş verdi. Savcı, tarihi sit alanlarında “resmi yapıların” inşa edilmesinin yasalara aykırı olduğunu vurguladı.
31.03.2022
Danıştay Savcısı, ‘Atatürk Orman Çiftliği’ne Resmi Yapıların İnşası Yasaya Aykırı’ Dedi için yorumlar kapalı
9
Danıştay 6. Dairesi Türkiye'nin çeşitli illerinde Cumhurbaşkanlığı kararı ile yapılan 'Acele Kamulaştırma' kararlarıyla ilgili emsal niteliğinde bir karara imza attı.
29.03.2022
‘Acele Kamulaştırma’ Kararını Danıştay İptal Etti için yorumlar kapalı
38
Danıştay, 'Kanal İstanbul' projesi kapsamında Halkalı-Ispartakule arasında yapılacak demiryolu hattının ihalesini iptal etti. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Esin Köymen, kararı Cumhuriyet'e değerlendirdi.
07.03.2022
Danıştay’dan Kanal İstanbul Kararı: İhaleyi İptal Etti için yorumlar kapalı
18
Çevre Bakanlığı, artık kendi bünyesinde kurulan ve kurulduğu günden bu yana tartışmaların odağında olan MUÇEV'e kıyıları doğrudan kiralayamayacak.
24.02.2022
Danıştay MUÇEV’e Dur Dedi: Usulsüz Kiralama Devri Bitti için yorumlar kapalı
13
Yüksek mahkeme, Atatürk Orman Çiftliği’ne kamu binası yapılamayacağına hükmetti. CHP’li Levent Gök, “Cumhurbaşkanlığı işgalci konumda. Bir gün dahi orada oturmamalı” dedi.
05.02.2022
Danıştay, ‘Atatürk Orman Çiftliği’ne Kamu Binası Yapılamaz’ Dedi için yorumlar kapalı
105
Erdemli–Silifke–Taşucu Yolunun Melleç-Kaledran bölümünün ihalesi pazarlık usulüyle yapıldığı için Danıştay’a takıldı. Danıştay, pazarlık usulü yöntemine ancak acil durumlarda başvurulabileceğine işaret etti.
01.02.2022
Son Dönemlerin En Büyük İhalesi Danıştay’a Takıldı için yorumlar kapalı
4
Başakşehir’de inşa edilen kuru gıda haline ulaşımı sağlamak amacıyla çevresindeki bazı parseller için alınan acele kamulaştırma uygulamasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararının yürütmesi durduruldu.
08.01.2022
Erdoğan’ın Kararına Mahkeme ‘Dur’ Dedi için yorumlar kapalı
21