Privacy Policy Page
SON DAKİKA

İMO: 17 Ağustos’tan depreminden ders çıkarılmadı

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, 17 Ağustos depreminden ders çıkarılmadığını belirterek, “Yapı inşa süreci, halkın

Bu haber 15 Ağustos 2017 - 13:53 'de eklendi.

BirGün / Ankara

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi 17 Ağustos 1999 depreminin 18’inci yıl dönümü nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Selim Tulumtaş açıklamalarında Türkiye’de deprem gerçeğine dikkati çekerek, “Ülke topraklarımızın yüzde 92’si, ülke nüfusunun 70’i, büyük sanayi tesislerinin yüzde 75’i deprem tehlikesi altındadır. Dünyanın en tehlikeli fay hattı olarak kabul edilen Kuzey Anadolu fay hattında oluşacak bir deprem başka bir yeri depremle karşı karşıya bırakabilir. 17 Ağustos’ta da Gölcük merkezli deprem İstanbul’u deprem tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır” diye konuştu.

“Öldüren günübirlik çıkarlar”

Tulumtaş, açıklamalarında Konutun yapımının yer seçiminden planlamaya, projelendirmeden programlamaya, inşadan denetlemeye uzanan bir bütünlük olduğunun altını çizdi. . “Öldürenin deprem değil bilimi ve tekniği yok sayan günübirlik çıkarlar” diyen Tulumtaş, Türkiye’de ranta dayalı bozuk yapı üretim süreci olduğunu vurguladı. 2012 yılında çıkarılan 6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunu ile yık- yap anlayışlı yeni sorunlar oluşturduğunu belirten Tulumtaş, “İktidarın kentlere dönük saldırısı kentsel değerlerin ve kamusal alanların sermayeye teslim edilmesi ve kent merkezlerinin rant projelerine ayrılması, kentsel dönüşüm adı altında yağmalanmalar, rant eksenli politikalar sürmektedir” dedi.

“Depremi afet yapan rant politikaları”

Tulumtaş, kentlerin sermayenin inşaat sahası haline geldiğini “Kentlerimiz birer konut inşa projeleri ‘arazisi’ haline dönüştüğünü belirterek, “Ticari kaygı teknik kaygının önüne geçiyor. Depremin afet değil doğa olayı olduğunu, onu afet yapanın rant yaratma politikaları ve buna bağlı işletilen bozuk yapı üretim süreci olduğuna kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!